Spalio pabaigoje vykusio Rietavo savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkė buvo gana trumpa – vietos politikams teko priimti vos septynis sprendimus. Tarp jų – ir gyventojams šiuo laikotarpiu itin aktualus pakeitimas – iš asmenų, prašančių kompensacijos už šildymą, nebereikalauti kuro įsigijimo dokumentų, kaip buvo daroma pagal iki šiol galiojusią tvarką. Nors klausimas į darbotvarkę įtrauktas paskutinę akimirką, tarybos nariai Piniginės socialinės paramos teikimo nepasiturintiems Rietavo savivaldybės gyventojams tvarkos aprašo pakeitimui neprieštaravo.
Atsisakė dalininkės teisių
Sveikatos apsaugos ministerija užsimojo nuo kitų metų liepos mėnesio centralizuoti greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikiančias įstaigas, sujungiant jas į vieną valstybės pavaldumo juridinį asmenį. Tam būtina, kad viešosios įstaigos perduotų valstybės nuosavybėn greitosios medicinos pagalbos turtines ir neturtines teises ir pareigas.
Rietavo savivaldybė, viešosios įstaigos Plungės rajono greitosios medicinos pagalbos dalininkė, tokį sprendimą priėmė be didelių diskusijų. Anot mero Antano Černeckio: „Policija, Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir Greitoji medicinos pagalba turi būti vienose rankose. Toks sprendimas Lietuvoje jau seniai turėjo būti priimtas.“
Kiek anksčiau, svarstant šį klausimą Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdyje, Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė patikino, kad po reorganizacijos greitosios medicinos pagalbos komanda kaip budėjo Rietave, taip ir budės.
Meras A. Černeckis per tą patį komiteto posėdį informavo kolegas, kad Savivaldybė nepritarė tik ministerijos norui perimti nuosavybėn patalpas Rietavo ligoninėje, kurias naudoja greitosios komanda: „Išėmus porą kambariukų iš pastato, atsirastų du savininkai. Dėl to kiltų nepatogumų prireikus ligoninės pastatą remontuoti – atsirastų netinkamų finansuoti išlaidų. Todėl sutarėme, kad patalpas perduosime panaudos pagrindais.“
Motyvuos grįžti į darbo rinką
Negaliojančia pripažinta metų pradžioje tarybos patvirtina Rietavo savivaldybės 2022 m. užimtumo didinimo programa.
Kaip paaiškino Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vyresnioji specialistė Rita Šinkūnė, naują programą tvirtinti prireikė todėl, kad, be jau buvusios laikino įdarbinimo priemonės, pradėta įgyvendinti dar viena – užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims priemonė.
Pagal priemonę numatyta įdarbinti dešimt socialinę paramą gaunančių vyresnių nei 40 metų savivaldybės gyventojų. Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriuje Užimtumo skatinimo programą įgyvendins nedirbančių asmenų atvejo vadybininkė. Specialistė aiškinsis priežastis, dėl kurių žmogus nedalyvauja darbo rinkoje, ir sieks tas kliūtis pašalinti. Pvz., jeigu atokiau gyvenantis ilgą laiką nedirbantis asmuo nurodys nedirbantis dėl to, kad neturi kaip nuvykti į darbą, iš programai skirtų lėšų bus perkama pavėžėjimo paslauga.
Seniūnijos pasitvarkys kelius
Patvirtinta Rietavo savivaldybės Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų 2022 metų sąmata: 614 200 Eur pajamų ir 614 200 Eur išlaidų.
Sprendimo prireikė dėl to, kad perskirstytos KPPP finansavimo lėšos. Kaip sakė Savivaldybės administracijos Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėjas Juozas Albauskas, užsitęsus Rietavo miesto gatvių apšvietimo įrengimo darbų pirkimo konkursui, iki metų pabaigos nebus spėta panaudoti visų projektui suplanuotų lėšų. Siekiant, kad nepanaudotų pinigų nereikėtų grąžinti valstybei, maždaug 90 tūkstančių eurų perskirstyta seniūnijoms. „Bus paasfaltuota Palangos gatvė, kaimuose seniūnai galės nuskusti kelkraščius, susitvarkyti pralaidas, atlikti kitus kelių priežiūros darbus“, – pasakojo J. Albauskas.
Tarybos narį Alfredą Mockų stebino, kad Pievų gatvei iš programos lėšų skirta tik 3 810 eurų: „Kodėl tiek mažai pinigų skiriama šiai gatvei, kodėl ten taip lėtai judama?“ „Ši suma skirta tik apmokėti už techninio projekto parengimą. Gatvės projektas paruoštas, teigiamos ekspertizės išvados gautos, bet šiemet darbų šioje gatvėje jau nepradėsime“, – atsakė į klausimą J. Albauskas.
Nebereikalaus kuro įsigijimo dokumentų
Pakeistas Piniginės socialinės paramos teikimo nepasiturintiems Rietavo savivaldybės gyventojams tvarkos aprašas. Pagrindinis ir, kaip jau minėjome, gyventojams ypač aktualus pokytis – iš žmonių, besikreipiančių kompensacijos dėl būsto šildymo, nebebus, kaip anksčiau buvo tarybos priimta, reikalaujama pateikti kuro įsigijimą patvirtinančius dokumentus ar apmokėjimo kvitus.
Išaugus energijos išteklių ir būsto šildymo kainoms, tikėtina, kad dalis gyventojų susidurs su finansiniais sunkumais ir prašančiųjų kompensacijų skaičius išaugs.
Kaip rašoma sprendimo projekto aiškinamajame rašte, gyventojams už normatyvinį būsto plotą (50 kvadratinių metrų vienam gyvenančiam asmeniui; 38 kvadratiniai metrai pirmam bendrai gyvenančiam asmeniui; 12 kvadratinių metrų antram bendrai gyvenančiam asmeniui; 10 kvadratinių metrų trečiam ir kiekvienam paskesniam bendrai gyvenančiam asmeniui) kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos arba vieno gyvenančio asmens pajamų ir 2 VRP dydžių (294 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 VRP dydžių (441 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.
Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja J. Alseikienė neslėpė: „Priėmus šį sprendimą, kompensuojamos sumos bus daug didesnės.“