Prieš kurį laiką mūsų rajono politikai svarstė, kaip pasielgti su Plungės miesto Birutės gatvės 10-uoju namu. Pastatas avarinės būklės, tačiau žmonės keisti gyvenamosios vietos nenori – buvo sprendžiama tokia dilema. Kartais sprendimus už mus priima pats likimas. Naktį iš lapkričio 9-osios į 10-ąją, prieš 2 valandą, šiame name kilo gaisras. Ar gyventojai galės grįžti į nuniokotus namus, spręs ekspertai.
Į ligoninę išvežti 4 žmonės
Apie tai, kad Birutės gatvėje dega gyvenamasis namas, ugniagesiams pranešta apie 2.05 val. Į nelaimės vietą išskubėjo keturi gaisrininkų ekipažai: du iš Plungės, po vieną iš Žlibinų ir Šateikių. Atvykus atvira liepsna degė butas pirmame aukšte, ugnis plito į antrą aukštą. Kopėčiomis per langus iš butų buvo evakuoti septyni gyventojai. Nukentėjęs degusio buto šeimininkas S. B. (g. 1978 m.) rastas laiptinės koridoriuje be sąmonės, išneštas ir perduotas greitosios medicinos pagalbos medikams. Į Plungės ligoninę greitoji išvežė keturis asmenis.
Ugnis nuniokojo vieną butą – sudegė namų apyvokos daiktai. Apdegė laiptinė pirmame ir antrame aukšte.
Kaip sakė Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Mykolas Pronckus, S. B. pats pamatė savo bute kilusį gaisrą, pradėjo žadinti kaimynus, bandė išeiti į lauką, bet nespėjo. Jis buvo rastas be sąmonės koridoriuje prie lauko durų. Nors vyras ir buvo nesąmoningas, tačiau kvėpavo, tad gaivinimo ugniagesiams imtis nereikėjo.
Ligoninės medikai pasakojo, kad į gydymo įstaigą atvežtas nukentėjusysis iš pradžių buvo pritemusios sąmonės, bet po kurio laiko pademonstravo keiksmažodžių „žodynėlį“. S. B. paguldytas į Reanimacijos skyrių dėl pasunkėjusio kvėpavimo, deguonies stokos. Tikėtina, kad gaisro metu nukentėjo kvėpavimo takai. Nelaimėliui nustatyti ir paviršiniai, gyvybei pavojaus nekeliantys nudegimai.
Į Terapijos skyrių stebėti paguldyta dūmų prisikvėpavusi ir bendrus negalavimus jaučianti moteris. Dar dvi pacientės paliktos stebėti Skubios pagalbos ir priėmimo skyriuje.
Dėl ko kilo gaisras, aiškinamasi, tačiau neatmetama, jog ugnis galėjo įsiplieksti dėl elektros instaliacijos gedimo. Mat galimoje gaisro kilimo vietoje buvo įkraunamas elektrinis paspirtukas.
Operatyvi pagalba
Naktį į gaisravietę buvo atvykę Savivaldybės darbuotojai, kurie organizavo gyventojų apgyvendinimą.
Ketvirtadienį prie Birutės gatvės 10-ojo namo sutikome merą Audrių Klišonį, Savivaldybės administracijos direktorių Mindaugą Kauną ir jo pavaduotoją Mantą Česnauską, vyr. specialistą (civilinei saugai ir mobilizacijai) Vidmantą Mončį, kitus administracijos darbuotojus, savivaldybės įmonės „Plungės būstas“ direktorių Eugenijų Palubinską.
E. Palubinsko teigimu, namas Registrų centre paskelbtas avariniu. Kadangi gyventojai lyg ir buvo išreiškę norą jį remontuoti, buvo sušauktas susirinkimas, tačiau nebuvo 50 proc. sutinkančių į darbus investuoti savas lėšas. „Turėjo būti antras susirinkimas. Jei gyventojai būtų nesutikę remontuoti iš savo pinigų, mes būtume atsisakę namą administruoti. Dabar Savivaldybė sprendžia, ką daryti toliau“, – kalbėjo „Plungės būsto“ vadovas.
Kaip sakė V. Mončys, be į ligoninę išvežtų asmenų, vienas vyras buvo apnakvindintas Krizių centre. Kiti apsistojo kas kur.
M. Česnauskas patikslino, kad name yra 14 butų, juose gyveno 17 žmonių. „Kad žmonės nešaltų, jie buvo nuvežti į Socialinių paslaugų centrą. Ten bus išsiaiškinta, kas kur turi apsistoti, kam reikės laikino būsto“, – trumpai komentavo administracijos direktoriaus pavaduotojas. Iš 14 butų name bene 9 priklauso Savivaldybei. Tad jų gyventojams parūpinti kitą būstą kaip ir privalu.
Meras A. Klišonis teigė, kad klausimas dėl žmonių, kurie neturi kur apsistoti, laikino apgyvendinimo sprendžiamas. „Kalbėjome su Plungės technologijų ir verslo mokykla dėl galimybės apgyvendinti bendrabutyje. Dar yra Krizių centras, kitos vietos, kad šiąnakt žmonės turėtų kur nakvoti. Kalbėjomės ir apie tai, jog dalis drabužių yra sušlapę, dalis po gaisro smirdi, tad svarstome, kad mūsų įstaigose, Savivaldybės bendruomenės centre – kur yra skalbyklės – kad būtų galima naudotis. Darome tai, ką turime padaryti per kelias valandas, o toliau atliksime paties pastato ekspertizę. Kadangi namas buvo avarinis, ekspertai turi pasakyti, ar jis gali būti remontuojamas. Gavę išvadas toliau priimsime sprendimus. Svarbu, kad šiąnakt žmonės turėtų kur pernakvoti ir nestovėtų lauke sušalę“, – „Plungei“ sakė meras.
Trumpai apie patirtą siaubą papasakojo sutikta namo gyventoja Jurgita. „Gyvenu antrame aukšte. Nežinau, kiek tiksliai buvo valandų, kai pabudau, o kambarys buvo pilnas dūmų. Nesupratau, kas vyksta. Atidariau duris į koridorių, ir kad smogė tokia karščio banga, sunku ir apsakyti, koks jausmas. Atvėriau langą, pradėjau šaukti. Pamačiau, jog kiti kaimynai jau ant stogelio sulipę. Išeiti per koridorių nebuvo jokių galimybių. Vienu momentu jau žadėjau šokti pro langą. Galvoju: „Šoksiu, ir kaip bus, taip – išsilaušiu koją ar ranką“, bet tik šaukiau ir šaukiau. Visi šaukėme. Mane ugniagesiai kopėčiomis nukėlė, kitus žmones taip pat išgelbėjo“, – pasakojo moteris.
Nors ir patyrė didžiulį stresą, patyrė šiokių tokių materialinių nuostolių, Jurgita džiaugėsi, kad grįžus ryte pavyko rasti gyvą ir sveiką augintinę. „Parėjome, dar katytę išgelbėjome. Išsigandusią trečiame aukšte radome. Manėme, kad jau negyva bus“, – džiaugėsi plungiškė.