Lapkričio 10-ąją, šiek tiek po pietų, feisbuke plungiškiai pradėjo diskutuoti, kas nutiko Rietavo gatvėje, nes ten suvažiavo ugniagesių, policijos ir greitosios medicinos pagalbos ekipažai. Variantų nedaug – reikalinga pagalba patekti į namus arba nutiko kokia nors nelaimė. Netrukus paaiškėjo, jog specialiosios tarnybos sulėkė įvedus planą „Skydas“. O tai reiškia, kad buvo rastas sprogmuo.
Kaip informuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, lapkričio 10 d., apie 12.25 val., Plungėje, Rietavo gatvėje, kasant žemę rastas karo laikų sprogmuo. Įvestas planas „Skydas“.
Pasak Plungės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkės Ingridos Juškaitės, 1946 m. gimęs A. B. kasė daržą ir aptiko miną. Vyras radinio nepaliko darže – parsinešė sprogmenį į kiemą, įdėjo į polietileno maišelį ir padėjęs ant suoliuko šalia gyvenamojo namo iškvietė policiją. Atvykę išminuotojai nustatė, kad tai pavojinga Antrojo pasaulinio karo vokiška priešpėstinė mina SMi-34, pagaminta 1934 metais. Sprogmenį išminuotojai išgabeno į Povilo Plechavičiaus (buvusį Kairių) poligoną sunaikinti.
Priešpėstinės minos – skirtos kareiviams nukauti ar sužeisti. Jos daugelio šalių (ir Lietuvos) kariuomenėse – uždraustos.
Daugeliui turbūt kyla klausimas, o kas būtų buvę, jei nešama mina būtų sprogusi. Apie tai „Plungė“ pasiteiravo Lietuvos kariuomenės Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono štabo S5 skyriaus civilių ir karių bendradarbiavimo specialistės gr. Žanos Ruseckaitės.
„Jei mina būtų suveikusi, pagal savo konstrukciją jos išmetamasis užtaisas būtų sužeidęs ir apdeginęs ją nešusį asmenį. Suveikus minos koviniam elementui, kurį sudaro 350 plieninių šratų, būtų paskleistos skeveldros, kurių poveikis būtų pasibaigęs asmens, kuris miną transportavo, mirtimi. Mirtinas minos skeveldrų poveikis yra apie 20 m, maksimalus skeveldrų lėkimo nuotolis – 150 m. Šiose zonose esantiems pastatams žalos nebūtų padaryta, be išdužusio lango ar nežymių pažeidimų, tačiau asmenys šiose zonose galėtų patirti lengvų, sunkių ir mirtinų sužeidimų“, – rašė specialistė.
Kariškiai įspėja: radus daiktą, panašų į sprogmenį, jo nereikia liesti ir judinti; pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112; pažymėti vietą, kurioje buvo rastas sprogmuo, ir įspėti šalia esančius apie radinį; laukti policijos pareigūnų ir suteikti visą turimą informaciją apie daiktą, panašų į sprogmenį.