Lapkričio 9 dieną Tverų seniūnijoje vilkai papjovė du veršelius. Tai – pirmieji šį rudenį nuo medžiojančių plėšrūnų kritę ūkiniai gyvūnai.
Labiausiai nuo vilkų kenčia tveriškių gyvuliai 2021 metais Rietavo savivaldybės teritorijoje, dažniausiai Tverų apylinkėse, siautėję vilkai padarė ūkininkams nemažai žalos – papjauti 53 ūkiniai gyvūnai (5 buliukai, 46 avys, 2 ožkos). Gauta 11 prašymų dėl vilkų padarytų nuostolių atlyginimo: 9 – Tverų seniūnijoje, 2 – Rietavo seniūnijoje. Patirta žala sunaikinus ūkinius gyvūnus – 5 991,18 Eur.
Pilkiai ypač buvo suaktyvėję pernai rudenį ir labiausiai nuo jų nasrų kentėjo avys. Kai praėjusią savaitę šia tema kalbinome Rietavo savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėją Liutaurą Mockų, sužinojome, kad šį rudenį vilkai savivaldybės ūkininkų galvijus ir avis paliko ramybėje. Paskutinis prašymas atlyginti plėšrūnų padarytą žalą gautas rugpjūčio mėnesį. Toks netikėtas vilkų „taikumas“ stebino žinant, kad, nesant šalčių, gyvulių augintojai neskuba bandų suvaryti į tvartus.
Kitą dieną po pokalbio sužinojome, kad pasidžiaugėme per anksti – Tverų seniūnijoje, Vienragių kaime, papjauti du veršeliai. Kaip sakė Tverų seniūnas Antanas Zalepūgas, žalą patyrę ūkininkai savo galvijus dar laikė ganyklose ir kaip tik šiomis dienomis planavo suginti į vidų. Tad plėšrūnai, tarsi nujausdami, kad greitai pievose nebeliks lengvai prieinamo grobio, suskubo išnaudoti paskutinės minutės pasiūlymą ir pasimėgavo nemokama veršiena.
Nors iš tiesų nemokama tik vilkams – už aštriadančių puotas ganyklose nukentėjusiems žemdirbiams atlygina Aplinkos apsaugos ministerija.
Rietavo savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistės Kristinos Krasauskienės pateiktais duomenimis, šiais metais (iki lapkričio 11 d.) iš viso gauti 6 prašymai dėl vilkų padarytos žalos atlyginimo – visi Tverų seniūnijoje. Pilkiai papjovė 26 gyvūnus – 24 avis ir 2 veršiukus. Patirti nuostoliai įvertinti 3 530 eurų.
Prasidėjo vilkų medžioklės sezonas – vienas vilkas patiestas Rietavo miškuose
Vilkai ne tik medžioja – jie ir patys yra medžiotojų taikiklyje. Šių plėšrūnų medžioklė Lietuvoje yra limituojama. Ji leidžiama nuo spalio 15 d. iki kovo 31 d. Įprastai sezonas pasibaigia anksčiau – išnaudojus nustatytą sumedžiojimo limitą. Praėjęs vilkų medžioklės sezonas baigėsi 2022 m. sausio 31 d., kai buvo patiesta 190 pilkių. Šiemet leista sumedžioti 282 vilkus.
Limitas padidintas, nes, kaip rašoma Aplinkos apsaugos ministerijos tinklalapyje, atlikus tyrimus nustatyta, kad Lietuvos teritorijoje gyvena ne mažiau kaip 87 vilkų šeimos. Vilko apsaugos planas numato, kad šalyje palaikoma 32–62 šeimų populiacija.
Nuo medžioklės sezono pradžios, lapkričio 11 dienos duomenimis, medžiotojai jau patiesė 78 miško sanitarus. Vienas pilkakaklis spalio 27-ąją sumedžiotas Rietavo savivaldybės miškuose. Priminsime, kad praėjusį vilkų medžioklės sezoną Rietavo miškų masyvuose nebuvo nušautas nė vienas vilkas.
Žemių savininkams padedama apsaugoti turtą
Nuostolių gyvulių augintojams ir žemės savininkams pridaro ne tik vilkai – pasėliai ir želdynai dažnai kenčia dėl kanopinių gyvūnų, bebrų veiklos. Žemės sklypų, kuriuose medžioklė neuždrausta, savininkai, valdytojai ir naudotojai skatinami imtis priemonių, padedančių išvengti medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos.
Tų priemonių įsigijimas yra kompensuojamas. Rietavo savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistės (ekologės) Vestos Andrijauskienės pateiktais duomenimis, 2021 metais keturiems pareiškėjams, prašiusiems kompensacijos repelentams pirkti, želdinių ir žėlinių apdorojimo repelentais darbų išlaidoms padengti, tvorų medžiagoms pirkti ir įrengimo darbams, išmokėta 11 784 Eur.
4 250 eurų kompensuotos dviem pareiškėjams išlaidos, patirtos atliekant bebraviečių ardymo ir išvalymo darbus. Keturi pareiškėjai pasinaudojo galimybe įsirengti prevencines apsaugos priemones nuo vilkų daromos žalos. Bendra jiems išmokėta suma – 19 811 Eur.
Aktyviai galimybe apsaugoti savo turtą žemių savininkai, valdytojai ir nuomotojai naudojasi ir šiemet. Kaip sakė ekologė, jau išnaudotos visos kompensacijoms skirtos lėšos. Penkiems pareiškėjams, įsigijusiems ir panaudojusiems repelentus ar įsirengusiems tvoras želdiniams apsaugoti, išmokėta 17 849 Eur. Net aštuoni pareiškėjai pasinaudojo galimybe gauti kompensaciją dėl prevencijos priemonių nuo vilkų ūkiniams gyvūnams daromos žalos įsigijimo ir įrengimo. Bendra kompensacija visiems pareiškėjams – 39 764 Eur.