Toks klausimas kilo mūsų rajono išrinktiesiems beveik visų Savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose. Diskutuota ne dėl to, kad reikia teikti paraiškas gauti finansinę paramą projektams, planuojamiems įgyvendinti pagal Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupės 2014–2020 metų vietos plėtros strategijos priemonę „Gyvenimo kokybės gerinimas ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“, o dėl to, kuris projektas vertesnis. Kaip ir visada, priežastis – pinigų mažai, poreikis didelis.
Planuose – nuo pamatų remonto iki muziejaus
Kaip sakė komitetams sprendimo projektą pristačiusi Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė, pagal priemonę projektams skiriama 80 proc. reikiamų lėšų, tad 20 proc. turi prisidėti projekto partneris, pareiškėjas. „Labai geras kvietimas, ypač naudingas kaimo vietovėms“, – pasidžiaugė pranešėja. Tačiau yra ir kita medalio pusė – šiame šaukime numatyta beveik 77 tūkst. eurų, o vieno projekto „lubos“ apytiksliai skaičiuojant sudaro 38,5 tūkst. eurų. Vadinasi, jei projektai visos apimties, finansuojami būtų tik du. Žinoma, kitas variantas, jei pareiškėjai mažintų apimtis arba didintų savo prisidėjimą. Komitetų posėdžiuose buvo pristatyti penki projektai.
Pirmasis projektas – Platelių meno mokyklos: „Platelių meno mokyklos Žemaičių Kalvarijos skyrius – gyvenimo kokybės gerinimas kaime“. Šiam projektui įgyvendinti numatytos maksimalios sumos: prašoma 38 470 eurų, Savivaldybės prisidėjimas – 9 617,50 euro. Bendras projekto biudžetas – 48 087,50 euro.
Komitetų posėdžiuose Platelių meno mokyklos direktorius Linas Senkus pasakojo, kad ugdymo įstaiga Žemaičių Kalvarijoje veiklą vykdo kultūros centro patalpose, o tiksliau – buvusioje kavinėje. Tad mokiniai mato ir išlikusį barą, be to, patalpos seniai neremontuotos, jose šalta, langai mediniai.
Žlibinų kultūros centro projektas „Vaikystės žaidimų kiemelis“. Prašoma suma – 28 684,55 euro, prisidėjimas iš Savivaldybės biudžeto – 7 171,14 euro, bendra vertė – 35 855,69 euro. Projektu siekiama atnaujinti kultūros centro prieigas, t. y. pakeisti grindinio plyteles, ir prieigas pritaikyti vaikų ir jaunimo laisvalaikio ir sporto veiklai. Numatytas ir cokolinės pastato dalies rekonstravimas.
Žlibinų bendruomenė paruošė projektą „Žlibinų „Saulės tako“ rekonstrukcija“. Prašoma 37 876 eurų, Savivaldybės prisidėjimas – 9 469 eurai, bendra vertė – 47 345 eurai. Planuojama rekonstruoti pėsčiųjų taką nuo Žarėnų gatvės iki Žemaičių gatvės. Planuose – tako, žaliųjų zonų, viešųjų erdvių, įskaitant mažosios architektūros elementus, pertvarkymas.
Kulių kultūros centro projekto „Kulių krašto muziejus – interaktyvios ekspozicijos ir edukacinės erdvės įrengimas“ bendra vertė – 47 500 eurų. Prašoma 38 000 eurų, prisidėjimas – 9 500 eurų.
Kaip sakė istorikė Inga Blėdienė, Kulių kultūros centras tikisi atnaujinti muziejų, padaryti jį šiuolaikišką, su interaktyviais elementais, kad būtų traukos centras tiek vietiniams gyventojams, tiek rajono mastu. Edukacijos vyktų ir moksleiviams, ir atvykstantiems svečiams. Kadangi Kuliai labai susiję su akmenimis, tad į juos ir orientuojamasi. Viena iš edukacijų – asmeninių papuošalų, dirbinių gamyba iš akmens. Tam reikalingi įvairūs akmens apdirbimo įrankiai. Vienas iš pasiūlymų – interaktyvieji stendai, kuriuose istorinė medžiaga būtų pateikiama vaizdais. Taip pat planuojama įsigyti interaktyvųjį smėlio stalą, suteikiantį „priaugintos“ tikrovės galimybes, t. y. smėlio dėžė su projektoriumi. Planuose – ir keramikos, molio 3D spausdintuvo įsigijimas. Viso šio projekto tikslas – pritraukti kuo daugiau lankytojų, ypač jaunimo, kad jie ne tik pasisemtų žinių, bet ir norėtų dar kartą apsilankyti.
Narvaišių kaimo bendruomenės projektas „Rekreacinės zonos atnaujinimas panaudojant inovatyvius sprendimus“. Prašoma 19 488,48 euro, Savivaldybės prisidėjimas – 9 522,78 euro, viso projekto vertė – 29 011,26 euro. Numatyta įrengti apšvietimą panaudojant saulės energiją. Taip pat planuojama įrengti viešosios erdvės inovatyvią multifunkcę paslaugų stotelę (oro kompresorius dviračių, neįgaliųjų vežimėlių padangoms, kamuoliams pripūsti, garso sistema, bevielio interneto įranga).
Su abejonėmis, bet į atranką visi
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas atkreipė dėmesį, kad beveik visų pareiškėjų prašymai buvo gauti kaip iš studentų – paskutinę naktį. Kai kuriems komitetų nariams pritrūko išsamesnės informacijos, tikslesnių sąmatų.
„Jei mes agentūrai pateiksime visus penkis projektus, ar nepralėksime su visais? Gal reikėtų kokias „lubas“ nurodyti? Nes dabar žmonės daug prirašo ir atsirink – nuo pamatų iki muziejaus“, – svarstė vicemerė Asta Beierle Eigirdienė.
„Ne pirmą kartą susiduriame su tokia situacija. Sudarome konkurenciją vieni kitiems. Tai nėra džiugu, bet turime suvokti, kas yra savivaldai, bendruomenei svarbiau – kiauri langai ir skylės ar kiti elementai. Nesinori, kad dauguma tų projektų užkirstų kelią tam, kam iš tikrųjų reikia pagalbos“, – Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje svarstė Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Adomas Zamulskis.
Nors ir abejota, nė viename komitete neatsirado drąsuolių, išdrįsusių pasakyti, kad vienas ar kitas projektas į tolesnį etapą eiti nevertas.
„Kas nors tikrai bus nuskriaustas. Bet dabar pabandykime kuris atsistoti ir pasakyti, kad Kantaučiai, Žlibinai ar Plateliai negaus, ir paaiškinti, kodėl. Juk tam žmogui, kuris ruošė dokumentaciją, atrodo, kad jo projektas yra pats geriausias, svarbiausias ir naudingiausias jo bendruomenei“, – finansinius klausimus sprendžiančio komiteto posėdyje reziumavo A. Zamulskis.
Beje, tarybos posėdį pasiekė ne tik komitetams pristatyti projektai, bet ir papildymas – asociacijos „Gondingos bičiuliai“ projektas „Pėsčiųjų tiltelio per Babrungo upę ties Gandingos piliakalniu statyba“. Prašoma suma – 38 740 eurų, prisidėjimas – 9 685 eurai, viso projekto vertė – 48 425 eurai.
Lenktynės prasidėjo, tačiau, kaip komitetų posėdžiuose sakė Ž. Vaitkuvienė, iškritusieji neturėtų nusiminti – projekto idėjas galės pateikti dalyvaujamojo biudžeto atrankai. Tad, kaip liaudis sako, kai Dievas uždaro duris, atveria langą.
yra svarbu viskas, ir vidus ir išorė. nei sugriuvusiam pastate kažkas nori būti, nei vaikščioti nesutvarkytomis vietovėmis. jei įrenginėja bendras erdves gyventojams, tai džiugu, kad bus ir kur dviračio padangą prisipūsti iš kompresoriucentras.lt kompresorium, ar rankas nusiplauti. po biškį ir viską sutvarkysim..