Panašu, kad ilgai vilkintos Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno šeimos automobilio padegimo bylos nagrinėjimas pajudėjo iš mirties taško. Gruodžio 5 ir 14 dienomis pagaliau apklausti ankstesniuose teismo posėdžiuose nepasirodę liudytojai, o ir dviem iš trijų kaltinamųjų paskirtos kardomosios priemonės davė rezultatų.
Istorijos pradžia
Skaitytojams priminsime, kad 2020 metų gegužės pradžioje naktį buvo padegtas Savivaldybės administracijos direktoriaus šeimos automobilis „Audi A7“. Iškart kilo įtarimų, kad 1990-ųjų sąskaitų suvedinėjimo stiliumi M. Kauną buvo bandoma pagąsdinti ir kad tai susiję su jo darbu. Po pusmečio buvo sulaikyti įtariamieji padegėjai, dar po kurio laiko paaiškėjo ir galimas užsakovas.
Į kaltinamųjų suolą sėdo gargždiškiai Vitalijus Novokreščenovas (g. 1982 m.) ir Egidijus Šlioža (g. 1992 m.) bei plungiškis Kęstutis Klemauskas (g. 1983 m.). Beje, pastarasis yra sulaikytas dėl kitos – tarptautinio masto – baudžiamosios bylos, susijusios su narkotikų platinimu. Iki suėmimo K. Klemauskas reikalų su teisėsauga neturėjo, o štai Klaipėdos rajono gyventojai teisti ne kartą: vienas – 11 kartų, kitas – 17.
V. Novokreščenovas kaltinamas tuo, kad 2020-ųjų gegužę, K. Klemauskui užsakius padegti M. Kauno šeimai priklausantį automobilį ir parodžius, kur jį galima rasti, apipylė transporto priemonės priekinę dalį degiu skysčiu ir ją padegė. Analogišku nusikaltimu kaltinamas ir E. Šlioža. Na, o K. Klemauskas apkaltintas padegimo užsakymu.
Užsakymo vykdytojai savo kaltę pripažino ir parodymus jau davė, o užsakovas kaltę neigė ir duoti parodymus sutiko tik apklausus liudytojus. Plačiau apie tai „Plungė“ rašė gegužės 6 dienos numeryje, straipsnyje „Vienas siekė skolos nurašymo, kitas – lengvų pinigų“.
Kaip ir minėta, dėl liudytojų ar laisvėje esančių kaltinamųjų neatvykimo ilgą laiką bylos nagrinėjimas buvo atidedamas. Padėties nepagerino ir teismo nutartis atvesdinti kaltinamuosius. Todėl spalio mėnesį valstybinį kaltinimą palaikančios prokurorės prašymu teismas V. Novokreščenovui ir E. Šliožai sugriežtino kardomąsias priemones. Vyrai buvo suimti 3 mėnesiams. Tiesa, prieš tai buvo paskelbta jų paieška.
Žingsnis pirmyn
Gruodžio 5-ąją vykusiame teismo posėdyje žengtas mažas žingsnis pirmyn. Nuotoliniu būdu jame dalyvavo viena iš liudytojų N. K., nusikaltimo metu ir iki šiol dirbanti uždarosios akcinės bendrovės „Transfortas“ buhaltere.
Teisme N. K. nieko konkretaus pasakyti negalėjo, esą galinti pakartoti tik tai, ką sakė vykstant ikiteisminiam tyrimui, tad teisėjai neliko nieko kita, kaip pagarsinti ankstesnius jos parodymus. Juose moteris teigė, kad apie padegimą nieko nežinojo, kad įmonė dalyvaudavo įvairiuose viešuosiuose pirkimuose, tarp jų – ir Plungės rajono savivaldybės administracijos organizuotame automobilių priežiūros konkurse. Dalyvauti konkursuose buvusi jos idėja, visus dokumentus taip pat ruošė ji. Tiesa, kokie buvo pateikti įkainiai, ikiteisminio tyrimo metu neprisiminė. Nurodė, kad konkurso bendrovė nelaimėjo, kad buvo kreiptasi į teismą ir pralaimėta, priteista bylinėjimosi išlaidų.
Pasak N. K., pralaimėjus bylą, K. Klemauskas esą reagavo ramiai, kalbėjo, kad ir toliau dalyvaus konkursuose.
Liudytoja teisme neneigė, jog po K. Klemausko suėmimo bendravo su juo. Vyras esą prašė prižiūrėti verslą, padėti šeimai.
Tą dieną gargždiškiai teismui pateikė prašymą panaikinti jiems taikomas kardomąsias priemones ir paleisti į laisvę. E. Šlioža apeliavo į tai, kad jis turi mažametį vaiką, o iki suėmimo buvo vienintelis dirbantis asmuo šeimoje. V. Novokreščenovas teigė į posėdžius neatvykdavęs, nes neva negaudavęs šaukimų ir pan.
Kaltinamųjų gynėjai savo klientų prašymus palaikė, o prokurorė priešingai – siūlė juos atmesti.
Teismas prašymus atmetė, juolab kad vienam gargždiškių suėmimo terminas baigiasi gruodžio 23-iąją, kitam – gruodžio 26-ąją.
Nori suderinti pozicijas
Gruodžio 14 dieną teisme dalyvavo dar dvi liudytojos.
L. B. pasakojo, kad tą naktį, kai buvo padegtas M. Kauno automobilis, ji viešėjo pas draugę S. J. Apie 1 val. išėjusios į balkoną pastebėjo už namo nubėgančius du tamsiai apsirengusius jaunuolius. Tada pamatė degantį automobilį. Į tuščią tarą prisipylė vandens ir išbėgo gesinti mašinos. Iš pradžių gesino draugė, paskui iš namo išėjo nepažįstamas vyras, iš savo automobilio pasiėmė gesintuvą ir taip pat ėmė gesinti.
S. J. patvirtino bičiulės žodžius, tik pridūrė, jog matė, kad ugnis kilo iš automobilio apačios. Supratusi, jog nesugebės pati užgesinti gaisro, ėmė šauktis pagalbos. Kieno mašina dega, sakė nežinojusi.
Paaiškėjus, kad dar vienas liudytojas A. K. yra išvykęs į užsienį, teismo posėdyje pagarsinti ikiteisminio tyrimo metu jo duoti parodymai.
2021 metų sausį apklausiamas A. K. pasakojo, jog jis pažįsta V. Novokreščenovą, kuris dažnai prašydavo kur nors nuvežti. Nors atlygio už tai ir negaudavo, vyras bičiulį pavėžėdavo. Patvirtino, jog gargždiškius vieną kartą vežė ir į Plungę. E. Šlioža tuomet esą turėjo po pažastimi maišelį, tačiau kas jame buvo, A. K. nežinojo. Atvykę į Plungę vyrai sustojo degalinėje, ten V. Novokreščenovas su kažkuo kalbėjosi.
A. K. tvirtino nežinojęs, kokiu tikslu važiuoja į Plungę, tik suprato, jog tai bus finansiškai naudinga jo vežamiems vyrams. Į kokią gatvę atvežė gargždiškius, taip pat nežinojo. Keleiviams išlipus, liko automobilyje ir maždaug pusvalandį laukė, kol jie sugrįžo.
Kaip jau buvo minėta, K. Klemauskas buvo pažadėjęs duoti parodymus po liudytojų apklausos, tačiau to neįvyko. Plungiškio advokatas panoro pertraukos pozicijoms suderinti, tad bylos nagrinėjimas atidėtas kitiems metams.
Beje, V. Novokreščenovas ir E. Šlioža dar kartą pakartojo prašymą panaikinti jiems skirtas kardomąsias priemones. Pasak teisėjos, šis klausimas bet kokiu atveju turi būti sprendžiamas. Dar tą pačią dieną teisėja paskelbė nutartį – abiem gargždiškiams pratęsė suėmimą dviem mėnesiams.
Byloje yra pareikštas civilinis ieškinys. Draudimo bendrovė siekia prisiteisti apie 2 600 eurų, Kaunų šeima – 10 000 eurų turtinės ir 15 000 eurų neturtinės žalos.