
Šeštadienį Žemaičių dailės muziejuje (ŽDM) atidaryta įstabi paroda „Dirigentis instrumentum“, kurioje eksponuojamos 98 iš Varšuvos atvežtos privačios Monikos ir Tadeušo Strugalų kolekcijos dirigento batutos. Prieš parodos atidarymą įvyko dar vienas muziejui svarbus renginys, kurio metu pasirašytos dvi sutartys: Žemaičių dailės muziejus pratęsė bendradarbiavimo sutartį su Varšuvos miesto istorijos muziejumi bei pasirašė naują su Lenkijos institutu Vilniuje.
Ir Parodos „Dirigentis instrumentum“ atidarymas, ir sutarčių pasirašymas – VI Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį palydintys renginiai.
Pirmąkart sutartį su Varšuvos miesto istorijos muziejumi ŽDM pasirašė 2006-aisiais. Kadangi bendradarbiavimas abiem pusėms buvo naudingas ir prasmingas, nutarta jį pratęsti. Tęstinę bendradarbiavimo sutartį pasirašė ŽDM direktorius Alvidas Bakanauskas ir Varšuvos miesto istorijos muziejaus direktorė Joanna Bojarska-Syrek. Kaip jau minėjome, pasirašyta ir nauja sutartis – su Lenkijos institutu Vilniuje ir jo direktore Malgožata Kasner. Beje, ŽDM su Lenkijos institutu Vilniuje draugauja jau ne vienerius metus, dabar ši draugystė tik įforminta.
Pasirašius sutartis, pristatyta unikalioji 98 batutų kolekcija, kuri yra viena iš nedaugelio tokių rinkinių Europoje ir atspindinti šio specifinio muzikos įrankio raidos kelią nuo XIX amžiaus pirmosios pusės iki mūsų laikų. Įdomu ir tai, kad ši kolekcija tik antrąkart pristatoma užsienyje.
Batutų parodą „Dirigentis instrumentum“ pristatė specialiai šia proga iš Lenkijos į Plungę atvykęs kolekcijos savininkas – žymus Lenkijos dirigentas, pedagogas, orkestrų muzikos festivalių organizatorius Tadeušas Strugala.
Kaip pasakojo ponas T. Strugala, batuta atsirado XIX amžiaus pradžioje. Tiesa, kai publika pirmąkart išvydo pagaliuku mosuojantį orkestro vadovą, kilo skandalas, tačiau batutos greitai prigijo, o per laiką jos trumpėjo ir plonėjo. Dabartinės – lengvutės, pagamintos iš plastiko, nevarginančios riešo.
Seniausia M. ir T. Strugalų kolekcijos batuta – 1848-ųjų metų. Tų laikų batutos – tikri meno kūriniai: graviruotos, ornamentuotos, dekoruotos. Senosios batutos buvo gerokai sunkesnės, pagamintos iš juodmedžio, puoštos dramblio kaulu, sidabru ir net perlais.