![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Praėjusį šeštadienį tęsėsi VI Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio renginiai – Oginskių dvaro žirgyne surengtas dviejų dalių koncertas, kuris, publikai stovint, pradėtas M. K. Oginskio polonezu „Atsisveikinimas su tėvyne“. Jį 42 varpais ir varpeliais sugrojo unikalus Liepojos (Latvija) varpininkų ansamblis „Campanella“. Priminsime, jog šiųmetinis festivalis dedikuotas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metams.
Kaip jau minėjome, koncertą sudarė dvi dalys. Pirmoji – žiūrovus sužavėjęs Astros Ziemele vadovaujamo vienuolikos varpininkų ansamblio pasirodymas. O per antrąją koncerto dalį į sceną suėjo net 170 jaunųjų muzikantų – tradiciškai pasirodė Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklų jungtinis styginių orkestras, diriguojamas valstybinio choro „Polifonija“ vyr. dirigento Tomo Ambrozaičio.
Koncertą vedęs muzikologas Viktoras Gerulaitis žiūrovus pirmiausia supažindino su ansamblio „Campanella“ atsiradimo istorija. Mat sykį Liepojoje lankėsi analogiškas ansamblis iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Jų muzikavimas latvius sužavėjo, todėl kilo mintis ir Liepojoje burti varpininkų kolektyvą. Iš kolegų amerikiečių latviai dovanų gavo 37 pirmuosius varpus, dabar groja 42, kurių svoris – nuo 50 gramų iki 3,5 kilogramo. Iš pradžių ansamblį globojo Liepojos stačiatikių centras, o nuo 2001-ųjų – Liepojos aukštesnioji muzikos mokykla. Ir groja jame šios mokyklos studentai – vienuolika 16-20 metų jaunuolių.
Publika supažindinta ir su ansamblio įkūrėja bei vadove A. Ziemele. V. Gerulaitis ją pristatė kaip dirigentę, meno vadovę, kūrinių aranžuotoją, kultūrologę, varpų muzikos populiarintoją. Beje, kūrinius – nuo klasikos iki populiariosios muzikos – ansambliui aranžuoja ne tik A. Ziemele, bet ir jos vyras.
Kaip jau minėjome, „Campanella“ koncertą pradėjo M. K. Oginskio polonezu „Atsisveikinimas su tėvyne“. Vėliau ansamblis grojo G. F. Hendelio, J. S. Bacho, L. van Bethoveno, M. Legrano, J. Štrauso, R. Paulso kūrinius, M. K. Čiurlionio kūrinio „Bėkit, bareliai“ variacijas, „Švediškas rapsodijas“, ansambliui pritaikytus latvių, čigonų, vokiečių, airių liaudies kūrinius. Trankiai sugrotas „Kankanas“, o finale nuskambėjo „Aleliuja“.
Antrojoje dalyje koncertą „Rudens akvarelė M. K. Čiurlioniui“ styginiais instrumentais grojo net 170 jaunųjų muzikantų. Muzikologas V. Gerulaitis orkestrą pavadino rekordiniu. Beje, Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklų jungtinis styginių orkestras buriamas per kiekvieną festivalį, o šio sumanymo iniciatorė yra Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla.
Diriguojant T. Ambrozaičiui, kartu grojo jaunieji muzikantai iš Klaipėdos (E. Balsio menų gimnazijos, J. Kačinsko muzikos mokyklos, J. Karoso muzikos mokyklos), Rietavo, Plungės, Palangos, Sedos, Šilutės, Telšių ir kitų Žemaitijos miestų muzikos bei meno mokyklų. Solo partijas atliko šešiametis plungiškis klarnetininkas Tumas Razmus, plungiškės smuikininkės Kamilė Širvinskaitė ir Laima Paplauskaitė, kretingiškės smuikininkės Akvilė Aksinavičiūtė ir Viktė Rimšaitė.
Koncerto pabaigoje padėkota ne tik dirigentui T. Ambrozaičiui, bet ir koncertmeisterėms Astai Žiobakaitei Rajevskajai, Romenai Bernotienei bei visų mokyklų stygininkų vadovams.
Kitas VI Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio koncertas – jau rytoj. Pasirodys Donato Katkaus vadovaujamas Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras ir solistė Lilija Gubaidulina.