Nemokamai – tik sūris pelėkautuose ir… pienas, kurį šiomis dienomis dalija Lietuvos ūkininkai, nusivylę sumažintomis jo supirkimo kainomis.
Vasario 7 dieną nemokamos pieno upės liejosi Tverų miestelio centre. Dešimtys tveriškių, nešini bidonais, kibirais, kibirėliais, rikiavosi į eilę, kad gautų šilto šviežio pienelio. Dosniai jį susirinkusiesiems dalijo jaunas ūkininkas Gediminas Tulčius iš Bauželio kaimo (Telšių rajonas). Kol tveriškiai juokavo: esą net per Kalėdų eglutės įžiebimą aikštėje tiek žmonių nebuvo susirinkę, sužinojome, kad Tulčių šeimos ūkyje yra daugiau nei 200 karvių. Šiuo metu melžiamų – maždaug 170. Upės pieno! O naudos – jokios, nes per kelis pastaruosius mėnesius supirkimo kainos krito drastiškai, nors parduotuvėse produktai nepinga. Šiuo metu už litrą pieno ūkis gauna apie 0,25–0,27 Eur.
„Tai visiškas žemdirbių apiplėšimas, žinant, kaip išaugo elektros, degalų, paslaugų kainos. Paskaičiavome, kad litro pieno savikaina – 0,32 Eur. Pažiūrėkit, kiek žmonių, pasirodo, pieno reikia! O mums sako, kad pieno produktų niekas nebeperka“, – kalbėjo G. Tulčius.
„Kur dėsite šitiek pieno?“ – klausėme net po kelis bidonėlius atsinešusių moterų. „Rauginsime, darysime varškę, liesime sūrius“, – džiaugėsi jos. Viena net pajuokavo: „Atvažiuokit penktadienį, visos čia sūriais prekiausime.“
Gaila, bet ūkininkai kartu džiaugtis negali. Pieno supirkėjų ir perdirbėjų godumas juos varo į neviltį – juk litras vandens parduotuvėje kainuoja daugiau, nei žemdirbys gauna pardavęs litrą pieno. Pienininkystės ūkių savininkai stovi prie bankroto slenksčio, šiandien jie priversti svarstyti: būti ar nebūti lietuviškai juodmargei?
Tulčių ūkis tądien ne vien tveriškius šviežiu pienu aprūpino – prieš tai 600 litrų išdalijo Varniuose. O štai vietiniai žemdirbiai dar vis svarsto, kaip elgtis. Aikštėje sutiktas Vilius Kurmis kalbėjo: „Supirkėjai smulkiesiems ūkininkams už pieną moka dar mažiau, gal 18 centų už litrą, jie dar labiau skriaudžiami.“
Tad gali būti, kad ir tveriškiai ūkininkai paseks Tulčių ūkio pavyzdžiu – prisijungs prie kitų pieno gamintojų, siekiančių didesnių kainų ir reikalaujančių kuo skubiau spręsti pieno krizę.
Reaguodami į kritinę padėtį, susidariusią pieno sektoriuje, į žemdirbių protestą įsitraukė ir Rietavo seniūnijos pieno gamintojai – Jankaičių kaime esantis Jurkų ūkis ir bubėniškė Janina Bendikaitė.
Vasario 8 dieną į Rietavo miesto aikštę, kur pienas buvo dalijamas, susirinko šimtai žmonių. Pirmoji 500 litrų talpos cisterna ištuštėjo bematant, tad pieno negavusiems teko laukti, kol bus atvežta papildomai.
Kaip sakė ūkininkai, vos per kelias valandas nemokamai išdalyta tona pieno.
Tiesa, Rietave, siekiant, kad pieno gautų kuo daugiau vartotojų, jo kiekis buvo ribojamas – ne daugiau kaip 5 litrai žmogui.