Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinio – Žemaičių vyskupystės muziejaus Varniuose pastato remontas eina į pabaigą. Eksterjero ir paveldo tvarkybos darbai baigti, liko tik sutvarkyti aplinką. Praėjusią savaitę pastatas buvo priduotas Kultūros paveldo komisijai.
Imtasi kapitalinio remonto
Žemaičių vyskupystės muziejaus pastatas su pertraukomis buvo restauruojamas nuo 1991 iki 2004 m.
„Per tą laiką buvo atstatytas varpinės bokštas, atkurta stogų forma, suformuota pastogės erdvė, įstatyta dalis durų, langai, tačiau jie neatitiko minimalių šiandieninių šiluminės varžos reikalavimų“, – informavo Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė. Jos teigimu, fasadų cokolinė dalis buvo ženkliai pažeista drėgmės ir dėl netinkamų medžiagų naudojimo ankstesnių remontų metu: dideli tinko plotai, kai kur ir su plytų mūro fragmentais, buvo atšokę ar nubyrėję. Iki 2021 m. visiškai nebuvo įrengta nė viena pastato dalis. Lankytojams aptarnauti naudotas tik pietinio korpuso pirmas aukštas ir bokšto salė antrajame aukšte, į kurią patekti galėjo pro nebaigtą tvarkyti laiptinę. Nepakako ir elektrinio šildymo muziejuje, kuris veikė tik pietiniame korpuse: patalpose būdavo šalta, neužtikrintas mikroklimatas. Dauguma kitų patalpų buvo tuščios, nenaudojamos.
Kapitalinio remonto imtasi 2021 m. pagal iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamą projektą „Žemaičių vyskupystės muziejaus aktualizavimas, gerinant muziejinės kultūrinės veiklos įvairovę“. Darbus atlieka generalinis rangovas UAB „Infes“.
Baigti pastato eksterjero darbai
Šiandien muziejaus pastato eksterjero darbai jau baigti, liko tik sutvarkyti aplinką sulaukus šiltojo metų sezono. Kapitališkai remontuojamo muziejaus pastato interjero dalis beveik atnaujinta, pastatas bus pritaikytas žmonėms, turintiems judėjimo negalią: įrengtas liftas, pastatui šildyti pasirinktas geoterminio šildymo būdas.
„Yra likę nebaigtų vidaus apdailos darbų (pavyzdžiui, nebaigtos montuoti durys, kloti smiltainio plytelės (pargabenta iš Ukrainos), nesumontuoti turėklai, tebevyksta inžinerinių sistemų testavimas, kompleksiniai bandymai ir pan.“, – informavo E. Stonkevičienė.
Baigti paveldo tvarkybos darbai
Jau baigti ir paveldo tvarkybos darbai, kurie yra sudėtinė projekto dalis: rūsyje išklotos grindys iš klinkerio pagal išlikusių autentiškų keraminių plytų grindų raštą, pagamintos ir sumontuotos analogiško piešinio įsprūdinės durys pagal vidaus patalpų durų tipą, baigtas skliautų, sienų ir angokraščių tinkuotų paviršių remontas, atlikta plytų mūro sienų, skliautų tvarkyba.
Pirmajame pastato aukšte atlikti plytų mūro skliautų atodangų ir autentiško tinko atodangų konservavimo darbai, antrajame aukšte konservuotos autentiško tinko atodangos – durų angos apvadas, išsaugota išlikusi sienų tapyba.
Be vidaus darbų, atlikta fasadų paviršių tinko tvarkyba, vario skarda apskardintas varpinės bokštas, pakeisti langai į naujus, atitinkančius autentiką, jų skaidymą, furnitūrą.
Planai
Iki 2023 m. vasaros planuojama kapitališkai suremontuoti ir kompleksiškai lankytojams pritaikyti Žemaičių vyskupystės muziejaus pastatą. Atlikus kapitalinio remonto darbus, prasidės muziejaus ekspozicijų įrengimas.
Pasak E. Stonkevičienės, atvertame muziejuje lankytojams bus organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, apžvalgos ekskursijoms pritaikytas varpinės bokštas. Darbų apimtys – milžiniškos, tačiau muziejininkai viliasi, kad pastangos bus įvertintos ir po rekonstrukcijos bei ekspozicijų atnaujinimo visuomenė iš naujo atras unikalaus Žemaitijos sakralinio paveldo ištakas liudijantį muziejų, pripildytą autentiškos kultūrinės dvasios.