
Labardžių kaimo bendruomenė „Mūsų Labardžiai“ – viena iš pirmųjų kaimo bendruomenių, savo veiklą pradėjusių Rietavo savivaldybėje. 2004 metais prie valdymo vairo stojo Algirdas Simonavičius. Tačiau, praėjus vos porai metų, vadžias perdavė į savo pavaduotojos Onutės Jocienės rankas. Iki šiol moteris rūpinasi labardiškių gerove. Pasidomėjome, kokiais džiaugsmais ir vargais labardiškiai gyvena dabar.
Onutę iš Alytaus rajono į Žemaitiją atviliojo meilė. Taip moteris daugiau nei prieš 30 metų įleido šaknis Labardžiuose, o šiluma spinduliuojančios akys išdavė, kad moteris laimę čia surado. O. Jocienės specialybė – mokytoja, tad kaimo kultūros namų vedėja Jovita Vitkienė tyliai prasitarė, kad labiau tinkančio žmogaus šiam darbui ir nebūtų radę.
Pasak O. Jocienės, per tuos aštuonerius bendruomenės gyvavimo metus tikrai yra kuo pasigirti. Jau įgyvendinta dešimt projektų, dar tris tikimasi artimiausiu metu įgyvendinti.
O didžiausią džiaugsmą dabar teikia naujos patalpos. Buvusio vaikų darželio rekonstravimo projekto rengimo, darbų vykdymo ir galų gale priėmimo darbuose aktyviai dalyvavo ne tik Savivaldybės, bet ir pačios bendruomenės nariai. Kovo mėnesį vyko rekonstruotų patalpų atidarymas – kaip sakė O. Jocienė ir J. Vitkienė, net „su lazerių šou“. Naujosiose patalpose telpa medicinos punktas, biblioteka, kultūros namai, yra patalpos bendruomenei. Kur rinkdavosi anksčiau? Pasak O. Jocienės, kur tik rasdavo laisvos vietos, ten ir susibėgdavo.
Nuo pat bendruomenės sukūrimo iki šių dienų narių skaičius išliko kone nepakitęs: iš pradžių buvo 103, o šiuo metu – 105. „Žinoma, nariai keičiasi – vieni ateina, kiti išeina“, – kalbėjo O. Jocienė.
„Mūsų Labardžių“ pirmininkė didžiuojasi ne tik įgyvendintais projektais, naujomis patalpomis, bet ir jau savu tapusio kaimo gyventojais. O kaip nesididžiuosi, jei apdovanojimai seka vienas po kito! 2009-aisiais Labardžiai pripažinti gražiausiai besitvarkančiu kaimu Rietavo savivaldybėje. Labardžiuose esanti Draugystės gatvė 2010 metais išrinkta gražiausia Rietavo savivaldybės gatve. O šiais metais labardiškių Danguolės ir Antano Karalavičių sodyba pripažinta gražiausia Rietavo savivaldybėje!
Bet kaimas neapsiriboja vien „virimu savose sultyse“: laimėti konkursai, gautos nominacijos net šalies mastu leidžia Labardžių gyventojams ir jų branduoliui didžiuotis pasiekimais.
2005 metais konkurse „Lietuvos kaimo spindulys 2005“ labardiškė Onutė Končiuvienė laimėjo kaimo medikės nominaciją. Nors šiuo metu moteris dirba Klaipėdoje, bet, pasak O. Jocienės, nepalieka Labardžių.
Kalbėdama apie O. Končiuvienę, bendruomenės pirmininkė prisiminė projektą „Vanduo ir sveikata Lietuvos kaime“. Jį rengiant, konsultavo ir finansavo Didžiosios Britanijos atstovai. Nors projektas vykdytas prieš šešerius metus, gauto finansavimo naudą labardiškiai jaučia iki šiol. „Už gautus pinigėlius savo medikę išsiuntėm į masažo pagrindų kursus, nusipirkom masažinę lovą“, – sakė O. Jocienė. Anot pirmininkės, masažuotis žmonės ateina ir už savas lėšas, o kai kam šio malonumo seansai net dovanojami kaip prizai. O. Končiuvienė eina ir Labardžių kaimo seniūnaitės pareigas.
Šiuo metu vykstančiame konkurse „Lietuvos kaime gyventi gera“ iš 50 paraiškas teikusių bendruomenių „Mūsų Labardžiai“ atrinkti į pirmąjį dvidešimtuką.
O ir pats kaimas nenuobodžiauja. Jau tradicija tapo Labardžių kaimo šventė. „Į ją susirenka ne tik kaimo gyventojai, bet ir jų giminaičiai“, – didžiavosi bendruomenės pirmininkė.
Kaimo turima poilsiavietė taip pat pritraukia ne tik vietinius, bet ir aplinkinių kaimų, net rajonų gyventojus – atsipalaiduoti, atšvęsti kokią įsimintiną šventę.
Štai spalio pradžioje bibliotekos vedėja Janina Ciparienė surengė pagyvenusių žmonių šventę. Šiek tiek liūdna, kad kaimas senėja ir net labai… „Jau vien šiais metais švęsiančiųjų jubiliejus nuo 60 iki 90 metų yra penkiolika“, – pasakojo O. Jocienė.
Bet pokalbyje dalyvavusios moterys tvirtino: nors jaunimo kaime mažai, o ir jų amžiaus skirtumas didelis, vis tiek visi stengiasi susiburti ir įrodyti, jog sugeba ir dirbti, ir linksmintis, ir pagelbėti….
Ne tik jaunimas, bet ir visi kaimo žmonės labai aktyvūs. Kad Labardžių gyventojai – žingeidūs ir judesio trokštantys žmonės, tvirtino ne tik bendruomenės pirmininkė, bet ir „Moterų seklyčią“ puošiantys rankdarbiai. Pasak O. Jocienės, paštininkės Tatjanos Stancelienės sumanyta seklyčia vienija moteris, kurios nori ir turi kuo pasidalinti. Į seklyčią susirenka moterys nuo 25 iki 73 metų amžiaus.
Norom nenorom kyla klausimas: ar ne per didelė našta bendruomenės pirmininkei, ar nekilo minčių to valdymo vairo perduoti į kitas rankas? Onutė juokėsi: šimtus kartų norėjusi…
Žinoma, kaip sakoma, nebūna namų be dūmų – taip ir Labardžiuose yra problemų. Dabar didžiausią galvos skausmą bendruomenės pirmininkei kelia buvęs tvenkinys, kuris jau senokai užžėlęs ir yra pusiau privati nuosavybė. Deja, senieji šeimininkai sodybą pardavė ir išvažiavo. Pasak O. Jocienės, vis tiek kažką bandys padaryti, galvoje sukasi mintys apie melioraciją.
Moteris neslėpė, kad kartais kyla problemų su daugiavaikėmis šeimomis. Yra ir tokių, kurie nesusitvarko savo aplinkos, bet su tokiais bendraujama, įtikinėjama. Ir čia, anot O. Jocienės, dažniausiai pagelbėja minėtoji kaimo seniūnaitė O. Končiuvienė.
„Kai turi kuo džiaugtis, nebematai mažų problemų“, – pirmininkės išsakytas mintis patvirtino J. Vitkienė.