2013 m. buvo įkurtas labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, kurio pagrindinis tikslas – labdaros ir paramos teikimas visuomenei naudingose srityse: mokslo, kultūros, švietimo, dorovinio ir estetinio auklėjimo, meno, sporto, sveikatos apsaugos, socialinės globos ir rūpybos plėtojimo programų, susijusių su vaikais, rėmimas. Fondo steigėjai – Lietuvos muzikantas, prodiuseris, aktorius Andrius Mamontovas ir Lietuvos agronomas, verslininkas, ūkininkas, politikas, mecenatas Ramūnas Karbauskis. Gegužės 24 dieną į Plungės viešosios bibliotekos miesto filialą paminėti fondo 10 metų sukakties rinkosi rajono švietimo, ugdymo įstaigų, kitų organizacijų atstovai ir jaunieji skaitytojai. Atėjusiųjų į šventę laukė dovanos – 11 naujausių „Švieskime vaikus“ išleistų lietuvių rašytojų knygų.
Tramplinas į vaikų literatūrą
Prieš renginį labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Vaida Mandrijauskaitė pasakojo, kad mintis steigti fondą kilo mokyklose ir ypač darželiuose pasigedus lietuvių autorių knygų vaikams. 2013 m. buvo paskelbtas pirmasis nacionalinis vaikų literatūros konkursas, o kitais metais padovanotos pirmosios knygos, tad šiais metais visų 60 Lietuvos savivaldybių bibliotekas, mokyklas, darželius, socialines įstaigas, vaikų dienos centrus, t. y. ten, kur yra vaikų literatūros fondai, pasieks jau 9-oji „Švieskime vaikus“ vaikų bibliotekėlė.
Kaip sakė viešnia, bibliotekėlė kiekvienais metais pasipildo ir joje jau yra 78 lietuvių autorių knygos. Bendras išleistų knygų tiražas – daugiau nei 1,5 mln. egzempliorių. „Ir, ko gero, pats svarbiausias dalykas – kad daugeliui nežinomų autorių tai lyg tramplinas keliauti į vaikų literatūrą. Turime gražių pavyzdžių, kai būtent nežinomi autoriai dalyvavo mūsų konkurse, tapo premijų laimėtojais arba jų kūriniai pateko į finalą ir taip prasidėjo jų kūrybos kelias“, – džiaugėsi fondo direktorė.
100 000 knygų per metus
Kaip knygos atsiranda ir patenka į vaikų bibliotekėlę?
Kaip ir minėta, kiekvienais metais fondas skelbia nacionalinį vaikų literatūros konkursą, kuriame gali dalyvauti tiek žinomi, tiek nežinomi autoriai. Svarbiausia, kad jie siunčiamus rankraščius pasirašytų slapyvardžiu. Konkurso komisija, susidedanti iš vaikų literatūros kritikų ir kitų ekspertų, kurios pirmininkas – vaikų literatūroje visiems puikiai žinomas doc. dr. Kęstutis Urba, išrenka 10 ar mažiau priklausomai nuo metų geriausių kūrinių. Tada iššifruojami rankraščių autoriai. Premijos skiriamos trims rašytojams, taip pat už debiutą vaikų literatūroje ir už geriausias iliustracijas. Taigi autoriai paskatinami ne tik piniginėmis premijomis, bet ir tuo, kad fondas išleidžia jų knygas mažiausiai 15 000 egzempliorių tiražu ir visos jos dovanojamos.
Kaip minėjo viešnia, per metus vidutiniškai padovanojama apie 100 000 knygų.
Kadangi šios knygos dovanojamos, tad įsigyti jų nėra galimybės, o kad neliktų nuskriausti kiti mažieji skaitytojai, knygos įteikiamos Vilniaus knygų mugėje „Švieskime vaikus“ stendą aplankiusiems vaikams, taip pat dalis egzempliorių atitenka autoriams, kad atvykę į pasimatymus su savo skaitytojais turėtų ką padovanoti.
Bibliotekėlėje – ir debiutai, ir klasika
Kaip sakė V. Mandrijauskaitė, fondo vaikų bibliotekėlėje galima rasti ne tik debiutuojančių lietuvių autorių knygų, bet ir vaikų literatūros klasikos, tokių kaip Balio Sruogos „Giesmė apie Gediminą“, Kazio Sajos „Pieštukai ir nykštukai“, Stepo Zaborsko „Brolių ieškotoja“, Jono Biliūno „Brisiaus galas“, Petro Cvirkos „Vaikų karas“ ir kt. „Tai buvo komisijos pirmininko siūlymas, matant, kad būtent tų knygų reikia ir reikia jas atnaujinti. Mes visi puikiai suprantame, jog tos knygos yra labai paklausios, o vaikai, ypač tų kūrinių, kurie yra įtraukti į privalomą literatūros sąrašą, tikrai su mielu noru imta naujas, gražiai išleistas, gražiai iliustruotas knygas. Reikia, kad vaikai skaitytų ir klasiką“, – kalbėjo fondo vadovė.
Dar vienas būdas gauti knygų – įstaigoms ir organizacijoms kartu su vaikais dalyvauti kiekvienais metais skelbiamame konkurse „Vaikų Velykėlės“.
Savanorystė Plungėje
Knygų dovanojimo šventėse aktyviai dalyvauja fondo savanoriai. „Su Plunge bendraujame jau seniai, ir supratau, jog Plungė – atskiras vienetas. Labai puikiai savanoriai tvarkosi, visus pažįsta, su visais bendrauja, organizuoja visokius renginius, knygų pristatymus… Tad didžiausios padėkos tenka būtent Plungėje esantiems savanoriams, kurie labai skatina vaikus skaityti, organizuoja susitikimus su autoriais“, – plungiškius gyrė fondo direktorė.
Na, o viena iš savanorių Raimonda Bieliauskienė kalbėjo: „Visada pasidžiaugiame moksleivių aktyvumu, noru dalyvauti konkursuose ir pomėgiu skaityti. Knyga vis dar labai svarbi moksleivio gyvenime, o fondo veikla aktuali ir naudinga. Vaikams smagu pamatyti savo mėgstamos knygos autorių, su juo pasikalbėti, kartais tiesiog paliesti. Tad fondo plungiškiai savanoriai dar 2017 m. ėmėsi iniciatyvos ir pradėjo kviesti fondo knygų autorius susitikti su Plungės rajono vaikais. Pirmasis susitikimas vyko Plungės miesto bibliotekoje su Igne Zarambaite, kuri pristatė savo knygą „Skudurinukė“. Simboliška, kad pirmąjį susitikimą surengėme Plungės miesto bibliotekoje, o švenčiant fondo dešimtmetį vėl sugrįžome į šią biblioteką, tik jau su kita rašytoja.“
Tiesa, fondo savanorių plungiškių būrys per dešimtmetį kito. Pirmaisiais metais aktyviau fondo veikloje dalyvavo Daina Martišienė, Mantas Česnauskas, Vitalija Gladiševa, o pastaraisiais metais aktyviausiomis savanorėmis išliko Rūta Endrijauskienė ir R. Bieliauskienė. Jas galima išvysti dažnai po Plungės rajono mokyklas ir darželius „skraidant“ su gandrais, kurie savo snapuose atneša vaikams prizų už dalyvavimą fondo organizuojamuose konkursuose „Gandrus pasitinkant“ ir „Mažųjų knygų bičiulių festivalis“, bei dovanojant geriausius knygų rinkinius. Šeštus metus savanoriai lydi plungiškius vaikus ir į Vilniaus knygų mugę.
Kaip sakė R. Bieliauskienė, Plungės rajone yra apsilankęs ne vienas nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatas. Per 10 metų knygas pristatė ir su jaunaisiais skaitytojais bendravo Ilona Ežerinytė, Jurga Šalaševičiūtė (Rebeka Una), Ramunė Savickytė.
„Gera knyga – raktas į vaiko sielą. Ji žadina norą pažinti pasaulį, todėl fondo savanoriai pažada, kad tokie susitikimai su knyga – ne paskutiniai. Dirbsime tam, kad gautume geriausią atlygį iš vaikų – nuoširdžią šypseną. Niekas nenuteikia taip, kaip dėkinga, užkrečianti vaiko šypsena. Gera žinoti, kad mūsų darbai džiugina ne tik mažųjų plungiškių, bet ir suaugusių kraštiečių širdis“, – teigė R. Bieliauskienė.
Naujausios knygos jau bibliotekose
Knygų dovanojimo renginio metu už nuoširdžią draugystę ir bendradarbiavimą V. Mandrijauskaitei dėkojo Plungės miesto bibliotekos jaunųjų knygos bičiulių klubo „Išminties upeliukas“ nariai ir jų vadovė Rita Jundulienė.
Sukakties proga fondą ir jo direktorę sveikino Plungės rajono savivaldybės tarybos narys Andriejus Stančikas: „Jei Lietuvoje būtų daugiau tokių fondų ir rėmėjų, gyvenimas būtų kur kas įdomesnis, švelnesnis, gražesnis, geresnis. Šiandien šių paprastų dalykų pritrūkstame. O knyga, kurią atvertęs gali pažiūrėti, perskaityti, pamąstyti, pasidžiaugti ar paliūdėti, visada yra šalia.“
Šiais metais įstaigas pasieks knygos, skirtos ir vyresniems skaitytojams, ir paveikslėlių knygutės patiems mažiausiems: R. Savickytės „Adelės dienoraštis. Vasara“, Inos Ogenskienės „Sagutė“ ir „Koncertas turėklui“, Jolitos Zykutės „Spyglys. Mėlyna dėžutė“, Danės Griganės „Šarka“, Kristinos Jakaitės „Bobausis be ausų: trumpos istorijos apie Spurgį“, Dianos Lekevičienės „Paslapčiagai“, patiems mažiausiems Dominyko Markevičiaus „Ančiukas ir Ech“, Jolantos Sereikaitės „Katytės Tikės miškas“, Rebekos Unos „Aš pakeisiu pasaulį“.
Susirinkusiesiems buvo pristatyta ir paskutinė dovanojama knyga – Eugenijos Marks „Liepa ir Rokis nepasiduoda“. Autorė pati papasakojo įdomių nutikimų iš savo vaikystės, kurie ir sugulė šioje knygoje.
Beje, su jaunaisiais skaitytojais E. Marks susitiko ne tik bibliotekoje, bet ir Akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje. Į susitikimą susirinko net 160 mokinių.
Na, o visas fondo knygas galima rasti artimiausioje bibliotekoje.
Užs. Nr. S-346