
Praėjusiame numeryje „Plungė“ rašė apie tai, kaip dėl nepakeliamo dvoko į Jėrubaičių sąvartyno (Babrungo seniūnija) teritoriją atvyko būrys įpykusių gyventojų. Jie susitiko su sąvartyno vedėju Aloyzu Krasausku ir eksploatacijos skyriaus vedėju Algirdu Vaitkumi. Pastarasis pažadėjo žmonėms suorganizuoti susitikimą su pačiu sąvartyną administruojančio Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktoriumi Rimantu Adomaičiu.
Pažadas tesėtas – pirmadienį gyventojai, šįkart dar gausesnis būrys, toje pačioje vietoje susitiko su aukščiausia TRATC „galva“. Į susitikimą atvyko ir R. Adomaičio pavaduotojas Gintas Orda, Babrungo seniūnijos seniūnė Rūta Jonušienė, Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas, ekologas Virgilijus Ostasevičius ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Plungės rajono agentūros vyriausiasis specialistas Nerijus Ablingis.
Ir vėl pažadai
Priminsime, jog gyventojai piktinasi, kad sąvartyne nesiskubinama užviršuoti šiukšlių kaupų, t. y. užpilti jų moliu, kad nebedvoktų. Taip pat tarp užviršavimų retai atliekami privalomi tarpiniai uždengimai, dėl to spalio pabaigoje sąvartyno vedėjui A. Krasauskui net skirta bauda (100 Lt…).
Dar vienas priekaištas – nėra specialių oro filtrų ant sąvartyne esančių filtrato valymo įrenginių. Smarvę skleidžia ir atviri šiukšlių kalnai, ir minėtieji įrenginiai.
Nors pirmadienį Jėrubaičių sąvartyne susirinko kone visa valdžios „grietinėlė“, ir šįkart gyventojai daugiausiai klausėsi pažadų. Kiek konkrečiau R. Adomaitis kalbėjo tik apie užviršavimą. Direktorius dėstė, jog būtina ant šiukšlių kalno padaryti specialų kelią, kad būtų galima normaliai privažiuoti ir užpilti žemes, o tai dabar atrodo neįmanoma. R. Adomaitis sakė konsultavęsis su inžinieriais ir jam patarę tą kelią padengti eglišakėmis, taip esą užvažiavusios mašinos nesusmuks į šiukšles. Anot direktoriaus, būtent šiandien (penktadienį) turi paaiškėti, kas užviršuos.
Dėl oro filtrų ant valymo įrenginių R. Adomaitis nebuvo toks konkretus. Esą dabar valymo įrenginiai padvigubinti, o tai TRATC atsiėjo apie 400 tūkst. Lt. Kaip paaiškėjo, tuose įrenginiuose naudojama siera, kuri ir skleidžia didžiulę smarvę. „Naudojama siera, tad atsiranda tie kvapai. Pasiūlymų jiems naikinti yra įvairių, tačiau niekas negali užtikrinti, kad kvapų neliks, o nežinomam pirkiniui pinigų leisti mes nenorim“, – kalbėjo TRATC direktorius.
O štai gyventojai teigė per televiziją matę, kad Norvegijoje, Švedijoje, kone vidury miestų, deginamos šiukšlės. Tose šalyse sugebama susitvarkyti taip, kad jokio kvapo nėra, o žmonės gyvenimu nesiskundžia.
TRATC direktoriaus požiūriu, dabar labiausiai reikia koncentruotis į tai, kaip mažinti į sąvartyną atvežamų atliekų kiekį. Tuomet esą nebereikės ir tiek valymo įrenginių. R. Adomaitis kalbėjo apie detalųjį planą, pagal kurį sąvartyne, keturių hektarų plote, būtų įrengta atliekų saugojimo, rūšiavimo ir utilizavimo vieta arba, kaip jis paprastai vadino, fabrikas. Fabrikas, kurio dėka esą vėliau į sąvartyno kaupus bepakliūtų apie 20 proc. dabar atvežamų atliekų. Viešas šio detaliojo plano svarstymas numatytas pirmadienį 10 valandą Plungės rajono savivaldybėje.
„Ta siera labai toli nevaikšto“
Iš pradžių susirinkusieji bendravo vienoje sąvartyno vietoje, o vėliau susibūrė prie minėtųjų įrenginių – tiesiai į dvoko centrą. R. Adomaitis pripažino, kad kvepėti tai čia nekvepia, tačiau pasakė: „Ta siera labai toli nevaikšto“. Tokie direktoriaus žodžiai sukėlė tikrą pasipiktinimo bangą. „Ta siera man pareina į trobą!“, „Mano kieme taip smirda!“, „Negali iš namų išeiti!“, „Jums dabar svarbu čia tik atbūti su tais kolkozninkais, galvojat – gal nunuodysim, gal išmirs?“ – vienas po kito šaukė gyventojai.
Pilte užpiltas priekaištais, TRATC direktorius prasitarė: „Tam sieros kvapui tikrai mausim kepurę, bet dar nežinau – kada“. Ta „kepurė“ – minėtieji oro filtrai. „Reikia susirasti specialią technologiją, žiūrėti, kiek tai kainuos. Stačiusieji valymo įrenginius gavo aiškią užduotį – neturi būti kvapo. Nors sieros kvapą pakankamai sudėtinga sugaudyti…“ – kalbėjo R. Adomaitis.
N. Ablingio nuomone, Jėrubaičių sąvartynas sutvarkytas pagal ES standartus ir visus nustatytus reikalavimus šiandien atitinka. „Bet aiškiai matome, kad jų nebeužtenka. Atėjo naujas direktorius, kaip sakant, nauja šluota, tai gal naujai ir šluos? Reikėtų atlikti inventorizaciją, ištirti, kiek būtent kvapo skleidžia sąvartyno kaupas, filtratas, jo valymo įrenginiai“, – dėstė aplinkosaugos specialistas.
Tačiau žmonių nenuramino nei R. Adomaičio, nei N. Ablingio kalbos. Gyventojai pasakojo dabar kas vakarą priversti klausytis orų prognozių, iš kurios pusės pūs vėjas: jeigu nuo namų link sąvartyno – tai galės langą prasidaryti, o jei atvirkščiai…
Apie kirus ir šiferį
Jėrubaičių sąvartyno kvapai – ne vienintelė problema, kankinanti aplinkinius gyventojus. Štai aplink šiukšlių kalnus ratus sukantys šimtai kirų gal ir atrodo romantiškai, tačiau dėl jų žmonės tvenkiniuose negali auginti žuvų, paukščiai dergia, kelia kitokių problemų. Tačiau TRATC atstovai tik skėsčiojo rankom: negi tiems kirams išbaidyti muziką leisi?
Kita gyventojams nerimą kelianti žinia – Jėrubaičių sąvartyne planuojama šalinti izoliacines ir statybines medžiagas, kuriose yra asbesto, – paprasčiau tariant, šiferį. Kol asbestas nejudinamas, pavojaus nekelia, tačiau jam suskilus, ore pasklinda nematomi, sveikatai ypač kenksmingi plaušeliai. Žmones piktina tai, kad tokias pavojingas medžiagas ketinama vežti būtent į Jėrubaičius, nors čia esantis sąvartynas skirtas nepavojingoms atliekoms. R. Adomaitis gyventojus tikino, kad į sąvartyną bus suvežta tik apie 800 tonų šiferio, jis bus saugiai „patalpintas“.
Gyventojai išsiskirstė menkai tenuraminti ir vėl TRATC atstovams grūmojo pirštu – kviesim televiziją! Mat dabar apie jų problemas mažai ką girdi Mažeikių, Telšių rajonų ir Rietavo savivaldybės, iš kurių atliekos amžinojo poilsio irgi atgula Jėrubaičiuose.