Nagų grybelis – vienas iš dažniausių dermatologinių susirgimų, juo skundžiasi net trečdalis visų besikreipiančiųjų į odos gydytojus. Susirgimų grybeliu ypač padaugėja šaltuoju metų sezonu, kada daugiau naudojamasi pirtimis, baseinais ir nešiojama uždara avalynė. Nors jis paliečia bet kokio amžiaus žmones (net nuo kūdikystės), dažniausi yra pagyvenę pacientai. Manoma, kad kojų nagų grybelį turi net trečdalis visų 60 ir daugiau metų žmonių.
Apie grybelį pasakoja Plungės klinikos gydytojas dermatologas Vytautas Toliušis.
Grybelis – užkrečiamoji liga
Užsikrečiama dažnai žmonių lankomose vietose: bendrabučiuose, dušinėse, baseinuose, sporto salėse. Todėl, lankydamiesi tokiose viešose vietose, pirmiausia įsitikinkite, ar įstaigos darbuotojai laikosi higienos normų, ar švarios patalpos, ar naudojami dezinfekciniai preparatai.
Žinoma, rizika susirgti grybelinėmis ligomis yra individuali – priklauso nuo asmens higienos kokybės, taip pat ir nuo kitų veiksnių.
Nagų grybeliui plisti padeda įvairios nagų traumos, padidėjęs prakaitavimas, sutrikusi medžiagų apykaita (sergant cukriniu diabetu, nutukimu), sutrikusi imuninė būklė, odos sausumas.
Kaip atpažinti nagų grybelį?
Užsikrėtus ilgą laiką gali nebūti jokių ligos požymių, todėl daugelis ligonių nežino, kad jie serga grybeline nagų liga. Ilgainiui nagai pakinta, o tie pakitimai gali būti kelių rūšių. Vienais atvejais nagai genda iš šono ar krašto, atsiranda baltų ar gelsvų išilginių juostų, kurios lėtai plinta per visą nagą. Nago plokštelė ilgą laiką lieka blizganti, nesustorėjusi – tad ligonis niekuo nesiskundžia. Tačiau, tiriant mikroskopiškai (jei ligonis dėmesingas ir, pastebėjęs pakitimus, kreipiasi į gydytoją), randama grybelio sporų ir micelių.
Vėliau nagai gali suplonėti, atšokti nuo nago guolio. Nago plokštelė gali sustorėti, po ja kaupiasi raginės masės, nagai tampa gelsvai pilkšvi, stori, dideli, kartais nuo šonų ir krašto nago plokštelė gali tiek ištrupėti, kad lieka tik nago mėnuliukas.
Grybelis iš kojų nagų, padų dažnai persimeta į rankų nagus, plaštakas.
Ligos eiga – ilga ir lėtinė, sukelianti estetines bei sveikatos problemas, taip pat kelianti užsikrėtimo grėsmę visiems šeimos nariams.
Kaip gydomas nagu grybelis?
Laiku pastebėtas ir neįsisenėjęs nagų grybelis greičiau išgydomas, todėl nereikėtų laukti, kol procesas išplis. Nagų grybelis gydomas ambulatoriškai. Populiariausias ir efektyvus neužleisto, naujai atsiradusio nagų grybelio gydymas – geriamieji vaistai, kartais šalia jų skiriami ir tepalai.
Tačiau, esant pažengusiai ligai ir visų nagų pakitimams bei smarkiai sustorėjus nagų plokštelėms, neretai gydymo tabletėmis nepakanka. Tokiais atvejais nagai šalinami (beje, šalinimas nėra skausmingas, jis atliekamas su vietiniu nuskausminimu ambulatorinėmis sąlygomis), o po to 1–1,5 mėn. geriamos tabletės. Sveiki nagai atauga per šešis mėnesius.
Jokie plačiai reklamuojami tepalai negali išgydyti nagų grybelio be kito – chirurginio ar medikamentinio (tabletėmis) – gydymo. Jie gali tik pristabdyti ligos plitimą ir padėti apsaugoti jūsų artimuosius nuo apsikrėtimo.
Negydomas kojų nagų grybelis neišvengiamai progresuoja, paliesdamas visus kojų, o vėliau – ir rankų nagus.
Patarimai susirgus
Pastebėjus bet kokius nagų pakitimus, nedelsiant reikia kreiptis į odos ligų specialistus. Ligos pradžioje net trumpas efektyvių ir tinkamų medikamentų kursas visiškai išgydo ligą.
Sergančiojo šeimos nariai taip pat turėtų kreiptis į dermatologą ir įsitikinti, ar dar neserga nagų grybeliu. Kad neužsikrėstų artimieji, būtina naudoti atskirą patalynę, avalynę, šlepetes, rankšluostį, kempinę ir kt. higienos reikmenis. Patartina namuose savarankiškai atlikti dezinfekciją. Avalynė yra dezinfekuojama specialiu tirpalu, parduodamu vaistinėse, praustuvai, vonelės, vonia ar vonios kilimėliai plaunami karštu vandeniu su dezinfekuojamąja priemone; patalpų grindis taip pat patartina valyti su dezinfekuojamąja priemone.
Ar įmanoma išvengti nagų grybelio?
Geriausias būdas užkirsti kelią grybelio infekcijoms – reguliarus rankų ir kojų plovimas bei kruopštus jų nusausinimas. Nagus reikėtų kirpti reguliariai ir taisyklingai. Kojų nagai kerpami tiesiai, nagų kampučiai neapvalinami.
Patartina vengti kojų prakaitavimo: vartoti priemones nuo kojų prakaitavimo, rinktis medvilnines kojines ir batus, pagamintus iš leidžiančių odai kvėpuoti medžiagų, dažnai keisti kojines. Svarbu nesiauti svetimo apavo, naudotis tik savo higienos reikmenimis bei rankšluosčiu. Lankantis pirtyse, baseinuose, reikia naudoti individualias gumines šlepetes, po procedūrų būtina nusausinti pėdas, ypač tarpupirščius; galima profilaktiškai panaudoti dezinfekuojančias priemones nuo grybelio.