
Penktadienio popietę Žemaičių dailės muziejuje surengtas muziejaus ir švietimo įstaigų bendros veiklos „Iš palėpių – į ekspoziciją“ baigiamasis renginys „Nebėra tų namelių, nebėra tų senelių…“ Jo metu atidaryta muziejui padovanotų eksponatų paroda ir surengta etnokultūrą propaguojantiems ir puoselėjantiems mokytojams skirta to paties pavadinimo konferencija.
Žemaičių dailės muziejus, siekdamas išsaugoti ir propaguoti etnokultūrą, šiemet moksleivius ir Plungės visuomenę kvietė įsitraukti į veiklą, pavadintą „Iš palėpių – į ekspozicijas“. Eksponatų rinkimu muziejus sudomino ne tik visas Plungės mokyklas, bet ir Alsėdžių vidurinę mokyklą, salantiškius mokinius, Žemaitijos nacionalinį parką ir kitus.
Iki baigiamojo renginio mokiniai į muziejų prinešė išties daug eksponatų, visi jie eksponuojami lapkričio 25-ąją atidarytoje parodoje. Čia išvysime ir senoviškų baldų, ir namų apyvokos daiktų, ir staliaus ar verpėjos darbo įrankių. Atnešta ir asmeninių daiktų – viena mergaitė muziejui padovanojo proprosenėlės siuvinėtas staltiesėles, berniukas – nuotraukas iš prosenelių vestuvių ar 1934 metais vykusios iškylos į tuos pačius Oginskių rūmus, kuriuose dabar įsikūręs Žemaičių dailės muziejus.
Į akis krenta senovinių lygintuvų kolekcija, kurią ekspozicijai pateikė Senamiesčio vidurinės mokyklos mokytojas Egidijus Jakštas, įdomios ir autentiškos kraičio skrynios, šimtametės turgaus svarstyklės. Tiesa, tarp eksponatų – daug daiktų, kurių paskirties daugelis mūsų dabar net nebežinome.
Parodos atidarymo metu muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas dėkojo sumanymo rinkti senovinius eksponatus autorėms, ŽDM darbuotojoms Danutei Einikienei ir Irenai Jonauskienei bei mokytojams, įtraukusiems vaikus į šią unikalią veiklą.
Aktyviausiems moksleiviams įteikti jaunojo muziejininko pažymėjimai. Juos gavo Kristupas Lukošius, Arnas Stonkus, Ugnė Stroputė, Vilius Jonauskas, Veda Einikytė, Akvilė Simanauskaitė.
Šio sumanymo tikslas, kaip sakė ŽDM vyr. rinkinių saugotoja D. Einikienė, – ne tik išsaugoti paveldą, bet ir suteikti jam galimybę išplaukti į platesnius vandenis bei atgimti naujam gyvenimui. Juk tik muziejuje senu daiktu pasidžiaugti ir jį kūrusį žmogų pagirti gali daugybė žmonių.
Beje, parodoje eksponuoti ne tik seni rakandai, bet ir moksleivių drožtos verpstės, klumpės, rankšluostinės, Užgavėnių kaukės, suverti šiaudų sodai, paveikslai. Tačiau ir naujieji, moksleivių sukurti kūriniai dvelkė etnokultūra ir buvo sukurti būtent ta tema.
Atidarius parodą, etnokultūra besidomintys mokytojai buvo pakviesti į konferenciją, taip pat pavadintą „Nebėra tų namelių, nebėra tų senelių…“ Pranešimus skaitė mokytojai Irena Platakienė, Egidijus Jakštas, Jolanta Skersienė, Raimonda Valančienė, Birutė Uthne, Lina Bulavienė, Elena Kulbokienė, alsėdiškė moksleivė Auksė Brasaitė, muziejininkės D. Einikienė ir I. Jonauskienė bei kiti.
Kalbėta apie baltų kultūrą, senovės žemaičių buitį, etnokultūros puoselėjimą projektinėje veikloje, mitybos paveldą ir kitus didžiulę išliekamąją vertę turinčius dalykus.