Nors sausio 1-ąją bus jau septyneri metai, kai Plungės savivaldybės ligoninė nebeturi gimdymo skyriaus, šioje gydymo įstaigoje dirbančių akušerių-ginekologų paslaugų plungiškėms moterims vis dar prireikia. Būsimosioms mamytėms nespėjus nuvykti į Klaipėdą ar Telšius, šiemet Plungės ligoninėje pasaulį išvydo net keturi mažyliai.
Vykdant sveikatos apsaugos sistemos reformą, nuo 2005-ųjų Plungės ligoninei teko atsisakyti gimdymo skyriaus. Kaip apgailestauja medikai, nuo tada įstaigoje neliko ir žmogaus atėjimo į šį pasaulį stebuklo. Tačiau realybė yra tokia – išlaikyti gimdymo skyrių Plungės ligoninei būtų labai nuostolinga. Juk tam, kad toks skyrius gyvuotų, reikia ir kvalifikuoto personalo, ir licencijos, ir įrangos. O gimdyvių, nors ir gaila, mažėja.
Panaikinus gimdymo skyrių, Plungės ligoninėje liko tik ginekologijos poskyris, priklausantis chirurgijos skyriui. Anot gydytojo akušerio-ginekologo Vlado Murašovo, chirurgijos skyrius gimdymui nebepritaikytas – nebėra net gimdymo lovos, o ką bekalbėti apie kitą tam būtiną įrangą. Be to, ir kvalifikuotų specialistų neliko, ir licencijų tokiai veiklai jie nebeturi. „Priimti kūdikį reikia ir kompetencijos, ir juridinės atsakomybės imtis, mums tai nebepriklauso, bet būna ekstra atvejų, kai trauktis nebėra kur“, – sakė gydytojas V. Murašovas.
Kaip jau minėjome, šiemet tokių atvejų buvo net keturi. Vienas iš naujagimių – po septynių nėštumo mėnesių gimęs vos 900 gramų svėręs kūdikėlis. „Darėme viską, kad tik gimdymas baigtųsi gerai. Pasitelkėm visas savo žinias ir drąsą, priėmėm naujagimį, o paskui taip džiaugėmės“, – kalbėjo chirurgijos skyriaus vyr. slaugytoja Aušra Šatkauskienė.
Priimant naujagimį, be gydytojo V. Murašovo ir vyr. slaugytojos A. Šatkauskienės, dalyvavo Nijolė Ivanauskaitė, Simona Čiumakaitė, Rūta Petrauskienė, Aniceta Skarulskienė, Ilona Rusienė. „Patyrėm ir didžiulį stresą, bet kartu ir didžiavomės tuo, ką padarėm“, – sakė A. Šatkauskienė. Beje, po poros mėnesių, kai kūdikėlis jau buvo paaugęs iki 2,4 kilogramo svorio, jo tėveliai buvo atėję į skyrių padėkoti.
Anot medikų, visi keturi šiųmetiniai gimdymai buvo sėkmingi. Vos gimę vaikučiai reanimobiliu pervežti į Klaipėdą, ten jiems suteikta kvalifikuota priežiūra. „Taigi nors specializuoto skyriaus ir nebeturime, mūsų ligoninės durys tokiems ekstra atvejams nėra užvertos“, – sakė ligoninės vyr. slaugos administratorė Vijoleta Mačiuitienė.
O kaip atsitinka, kad gimdyvės atvežamos į Plungės, o ne Klaipėdos ar Telšių ligonines? Pasak medikų, būna atvejų, kai nuvažiuoti į kitą miestą ir nebesuspėsi. Anot V. Murašovo, nemažai gimdyvių pirmiausia atvežamos į Plungės ligoninės priėmimo skyrių. „Mes jas apžiūrime ir dažniausiai
peradresuojame į Klaipėdą ar Telšius, bet būna ir taip, kad greitosios medikai, baimindamiesi, jog moteris tuoj tuoj pradės gimdyti, jos vežti nebenori“, – kalbėjo V. Murašovas.
Greitosios medicinos pagalbos felčeriai turi licenciją priimti gimdymą automobilyje, o štai Plungės ligoninė licencijos nebeturi. „Štai čia ir kyla klausimas, kur moteriai saugiau gimdyti – automobilyje, kuriame maža vietos ir tik vienas felčeris, ar ligoninėje, kurioje, reikalui esant, galima visą būrį medikų ant kojų pakelti? Pagal įstatymą moteris turėtų gimdyti greitojoje, o
praktiškai, ko gero, kiekviena pasirinktų ligoninę, nors ir nelicencijuotą“, – tokia V. Mačiuitienės nuomonė.
Pasak V. Murašovo, ir gydytojai akušeriai-ginekologai, ir anksčiau gimdymo skyriuje dirbusios akušerės jau septynerius metus kūdikių nebepriima, todėl nieko keisto, kad ir įgūdžiai nebe tie. Be to, moteriai gimdyti tenka ant ginekologinės kėdės, o naujagimiui pervežti reikia kviesti reanimobilį iš Klaipėdos. „Šių metų praktika parodė, kad ir tokiems atvejams turime būti pasiruošę, bent jau minimaliai. Todėl įsigijome naujagimių šildymo, gleivių atsiurbimo ir kitos būtiniausios įrangos“, – pasakojo vyr. slaugos administratorė.
Žinoma, kiekviena moteris, artėjant gimdymui, tam ruošiasi, apgalvoja, į kurią gydymo įstaigą važiuos, bet… būna, kad likimas iškrečia pokštą ir visus planus sugriauna. Tada tenka kreiptis ne į numatytąją, o į arčiausiai esančią ligoninę. Plungės ligoninė tokiems atvejams – atvira.