Kur buvę, kur nebuvę, ir vėl gvildename „kvapnią“ problemą. Nepatikėję pažadais ir nebeapsikęsdami nuolat tiesiai į nosį tvoskiančios smarvės, netoliese Jėrubaičių sąvartyno gyvenantys žmonės darsyk suvienijo savo jėgas. Antradienį Babrungo seniūnijoje jie inicijavo susitikimą su sąvartyną administruojančio Telšių regioninio atliekų tvarkymo centro (TRATC) vadovybe, Telšių visuomenės sveikatos centro Plungės skyriaus, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Plungės rajono agentūros ir Plungės rajono savivaldybės atstovais. Žodžiu, susirinko visas būrys bent kiek susijusiųjų su sąvartyno reikalais.
Nuteisti be teismo
Apie dvi dešimtys susirinkusių gyventojų iš pradžių atidžiai ir tyliai klausėsi valdininkų postringavimų. Tačiau, kai išgirdo, kad ir vėl – it kokį kranelį atsukus – pasipylė pažadai, kantrybė trūko ne vienam…
TRATC direktorius Rimantas Adomaitis dievagojosi nuo paskutinio susitikimo su gyventojais, vykusio prie Jėrubaičių sąvartyno, šį tą nuveikęs. Esą smarvė tikrai sumažinta, o jei ji ir atsiranda retsykiais, tai neva tik dėl tam tikrų techninių sutrikimų.
Kaip jau ne kartą esame rašę, nuo Jėrubaičių sąvartyno sklindantį dvoką sudaro kvapai, „ateinantys“ nuo šiukšlių kaupų ir nuo valymo įrenginių. Pastarųjų darbas neva kartais ir sutrinka.
Gyventojai susitikimo metu pasigedo sąvartyno vedėjo Aloyzo Krasausko, kuris sykį net ir nubaustas už tai, kad nevykdo atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų. Tačiau, R. Adomaičio požiūriu, nuo baudų niekas nesikeičia. Kur čia keisis, kai A. Krasausko bauda siekė vos 100 litų…
Kada ir kas bus padaryta, kad žmonės pagaliau galėtų ramiai gyventi savo „parapijoje“, R. Adomaičio teiravosi ir Plungės rajono savivaldybės meras Albinas Klimas. Tačiau TRATC direktorius ne ką galėjo pasakyti, tik pažymėjo, kad kas savaitę uždenginėti šiukšlių kaupus būtų neprotinga – greitai žvyro būtų daugiau negu pačių šiukšlių.
Atmosfera vis labiau kaito. „Turi nosį užsiėmęs eiti į kitą pastatą!“, „Mūsų sveikata tai nėra įkainota!“, „Ten jau ne kvapas, o nuodas“, „Mes kankiniai, nuteisti be teismo“, – vienas po kito siuto gyventojai.
Be skundo – nė iš vietos
Paprašytas pakomentuoti situaciją, Šiaulių aplinkos apsaugos departamento Plungės rajono agentūros vyriausiasis specialistas Nerijus Ablingis žmonėms dėstė, kad „šiai dienai kažko daugiau išspausti neįmanoma“. Jo nuomone, būtina atlikti naujus kvapų tyrimus, tad kvietė gyventojus pateikti… naują skundą. O užsukus „karuselę“, būtų galima pasiekti ir to, kad TRATC atimtų licenciją ir pan.
N. Ablingis papiktino Babrungo seniūnę Rūtą Jonušienę: „Juk buvom susitikę prie sąvartyno, ar tai jau ne skundas? Nors protokolo nerašėm, bet nejaugi nebuvo pakankamo pagrindo? Na, nebūkim tokie formalistai! Kiekvienas dirbkim savo darbą, negi tik pagal skundus galim dirbti?“
R. Adomaitis vis ragino žmones pripažinti, kad kvapų prie sąvartyno tikrai sumažėjo… „Na, palaukit, kur sumažėjo, jeigu galima susivemti!“, „Smirdėjo net Jucio gatvėje!“, „Nuodijat!“, „Ėdat žmones, ar įsivaizduojat, ką darot?“ – štai kaip gyventojai reagavo į tokią poziciją.
TRATC direktorius kalbėjo inicijavęs tai, kad aplink sąvartyną gyvenantieji nemokėtų bendrovei rinkliavų už atliekas, taip pat bendrovė esą netgi pati galinti sumokėti už kvapų tyrimus prie sąvartyno, tačiau tai nė vieno nedžiugino. Žmonės sakė paprasčiausiai norį, kad dvokas pagaliau dingtų: „Nenorim kokios prabangos, norim gyventi“.
Telšių visuomenės sveikatos centro Plungės skyriaus vedėjas Rimandas Kungys tvirtino esąs gyventojų pusėje: „Konstitucija numato, kad kiekvienas žmogus turi gyventi sveikoje aplinkoje. Aplink sąvartyną nustatyta 500 m sanitarinės apsaugos zona – jeigu ten būtų tvarkomasi pagal tinkamas technologijas, nebūtų to kvapo“. R. Kungys dar pridėjo, kad jo vadovaujama įstaiga neturi kompetencijos tikrinti, kaip dirba sąvartynas, tik gali reaguoti į skundus dėl skleidžiamų kvapų. Jis taip pat ragino žmones vėl rašyti skundą.
„Žmonės, būkit protingi“
Gyventojai piktinosi, kad sąvartyne viskas daroma vangiai. Ir „Plungė“ rašė, kad dar pernai gruodžio 6 dieną su viena bendrove pasirašyta sutartis dėl šiukšlių kaupų užviršavimo, šie darbai turėjo būti atlikti per mėnesį. Deja, nebuvo. „Žmonės, būkit protingi. Na, buvo lietūs, viskas užsitęsė. Tai normalūs žmogiški dalykai“, – paprašė N. Ablingis. Aplinkosaugininkas dar sykį pakartojo: reikia skundo, atlikti tyrimus, kad „turėtume atskaitos tašką“.
Prisiklausęs apie skundus, kantrybės neteko ir meras A. Klimas: „Iš atsakingų darbuotojų supratau, kad dirbsit tik tada, kai žmonės skųsis! Pasitraukit iš savo pareigų, jeigu nesugebat susitvarkyti“.
Gyventojų nuomone, TRATC turėtų mokytis iš kitų Europos valstybių patirties – esą girdėję, kad ten sąvartynai stovi kone miesto centre ir visai jokio kvapo nėra. Į tai R. Adomaitis atsakęs, kad esamiems mūsiškio sąvartyno valymo įrenginiams kol kas reikiamų technologijų kvapui panaikinti nėra, be to: „Nerasit tokio Saliamono, kuris padarytų, kad prie sąvartyno nesmirdėtų…“
TRATC direktorius kalbėjo, jog, prie sąvartyno pastačius mūsų jau ne kartą aprašytą atliekų surinkimo fabriką, mažiau atliekų patektų į sąvartyno kaupus. Tai savaime esą lemtų mažesnį filtrato, subėgančio iš šiukšlių, kiekį, o kartu ir mažesnį kvapą iš tų įrenginių, kurie tą filtratą valo.
Susitikime dalyvavęs tarybos narys Robertas Endrikas R. Adomaičio teiravosi, kodėl sąvartyne vangiai judinami šiukšlių rūšiavimo reikalai: esą kituose sąvartynuose specialios mašinos važiuoja kaupais ir atrinkinėja šiukšles. R. Adomaitis dėstė, jog „niekas nenori lipti ant to kaupo ir rūšiuoti“, jokia įmonė nesusidomėjusi. Tačiau R. Endrikas teigė, kad tam nė konkursas neskelbtas.
Direktorius ragino skambinti
Susitikimas netrukus virto „bobų turgumi“, tad galiausiai nutarta, jog artimiausiu metu bus rašomas naujas skundas. Tik gyventojai pabrėžė kviesią atlikti tyrimus tada, kai labiausiai dvokia.
O štai R. Adomaitis paragino žmones pranešti, kada ir kur smirdi, būtinai skambinant jam asmeniškai, o ne tiems darbuotojams, kurie tiesiogiai atsakingi už sąvartyną. „Mano telefono numeris yra internete“, – sakė TRATC direktorius. Rizikingas pasiūlymas…