![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Praėjusį sekmadienį Plungės žirgyno stadione visą dieną buvo galima žavėtis eikliakojų žirgų šoklumu ir elegancija – čia vyko tradicinis konkūras Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurei laimėti. Šios varžybos yra tapusios neatsiejama festivalio dalimi, šiemet jos organizuotos jau 13-ąjį kartą. Konkūras ne tik suteikė progą pasigėrėti žirgais ir raiteliais, bet ir nukėlė žiūrovus į viduramžius: surengtas įspūdingas žirgyno „Zorro žirgai“ pasirodymas, kurio metu lėkė… kopūstų galvos, vyko „šerno“ medžioklė ir kt.
Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio gerbėjai žino, jog, be įspūdingų koncertų, parodų, jie turės progą pasigėrėti dar vienu puikiu renginiu. Konkūras visada sulaukia žmonių dėmesio, yra vertinamas ir Lietuvos raitelių. Ne išimtis ir šie metai: sulaukta per 70 dalyvių.
Konkūro taurių steigėjai buvo Seimo narys Jurgis Razma, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Plungiškių draugija, Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyrius. Įdomu tai, jog šiemet buvo parengta rungtis ir žemaitukų veislės žirgams. Kaip žinome, šiais metais yra minimas Lietuvos valstybinio žirgyno įkūrimo būtent Plungėje šimtmetis, tad rungtis žemaitukams – graži duoklė šiai progai paminėti.
Žirgų kliūtinio jojimo varžybas tradiciškai organizuoja Plungiškių draugija, Žemaičių dailės muziejus, jojimo sporto klubas „Rafaella“, vadovaujamas Genutės Šakienės.
„Smagu matyti šiandien tiek daug puikių raitelių, nepaprastai gražių ristūnų. Oras puikus, vaizdas žadamas fantastiškas, tad tikiu, kad iš šio renginio išsiskirstysime su pačia geriausia nuotaika, puikiais įspūdžiais ir dar puikesnėmis fotografijomis. Gražios šventės visiems!“ – prieš pradedant konkūrą į žiūrovus ir dalyvius kreipėsi meras A. Klišonis.
Sveikinimo žodį tarė ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas: „Plungė šiandien nebeįsivaizduojama be Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio ir konkūro. Būtent Plungės rūmų teritorijoje 1923 metais buvo įsteigtas žemaitukų žirgynas, tad pirmoji rungtis šiandien skirta šiai unikaliai veislei. Noriu pasveikinti visus ir palinkėti gražių varžybų.“
Konkūrą pradėjo žemaitukai. Jie turėjo įveikti 80 cm aukščio kliūtis. Geriausiai tai sekėsi padaryti Rustei Mazrimaitei su Sidabru, antroji ir trečioji vietos atiteko Ugnei Šveistrytei, kuri jojo su Satinu ir Žirmūnu.
Dėl mero A. Klišonio taurės varžytasi dviejose kategorijose. Žemesnes (90 cm) kliūtis sėkmingiausiai įveikė Gabrielė Elijošiūtė su Oceane, antroji – Ieva Mačiulskytė su Žabo, trečioji – Ana Marija Gansauskaitė taip pat su Žabo.
Antrojoje kategorijoje (110 cm kliūtys) geriausiai pasirodė Elėja Lukytė su Primadona. Šiam duetui ir atiteko mero A. Klišonio taurė. Antrojoje vietoje – Giedrius Butkus su Crazy, trečiojoje – Liepa Valantinavičiūtė su Rumba.
Besivaržiusieji dėl Seimo nario J. Razmos taurės (115 cm) išsirikiavo tokia tvarka: Aivaras Bataitis su Dobilu (pirmoji vieta), Kamilė Beržonskytė su Charlotte (antroji vieta), K. Beržonskytė su Doreen (trečioji vieta).
Na, o pagrindinė Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio taurė atiteko Aivaro Bataičio ir Dobilo duetui, antroji – Raimondai Samušytei ir Hetei, trečioji – Ivetai Janavičiūtei ir Belei. Šioje kategorijoje žirgai turėjo būti ypač šoklūs: reikėjo įveikti 120 cm aukščio kartelę. Beje, A. Bataitis festivalio taurę į Šiaulius parveža ne pirmą kartą.
Bendrojoje įskaitoje varžėsi tiek vyrai, tiek moterys, nebuvo išskirtas ir raitelių amžius. Tačiau Prūsalių bendruomenė „Liepupė“ nusprendė pagerbti jaunąsias raiteles. Todėl vienuolikmetės Audra Zabėlaitė ir Liepa Valantavičiūtė, atstovaujančios žirgynui „Priekulės žirgai“, nusipelnė ypatingo dėmesio.
Konkūro metu buvo galima ne tik žavėtis besivaržančiais žirgais. Čia taip pat vyko moterų skrybėlaičių konkursas. Daug įdomios informacijos apie skrybėlių ir kepurių madas papasakojo Žemaičių dailės muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Ingrida Šilgalytė.
Publikai suteikta galimybė pasigrožėti iki tol Plungėje nematytu žirgyno „Zorro žirgai“ pasirodymu, kuris nukėlė visus į viduramžius, kai žirgai buvo labai svarbūs. Susipažinta su riterių, jų damų ir ginklanešių kasdienybe, įdomu buvo stebėti, kaip svečiai atlieka įvairias užduotis.
Žirgų konkūras į Plungę sugrįš ir kitais metais.