
Sausio 26 dieną į posėdį rinkosi Trišalės komisijos prie Plungės teritorinės darbo biržos nariai. Kadangi atėjo tik trys komisijos nariai, kilo abejonių, ar posėdis gali vykti. Atvertus reglamentą, paaiškėjo, jog, dalyvaujant visų grupių atstovams, posėdis gali vykti.
Kadangi Trišalės komisijos prie Plungės teritorinės darbo biržos pirmininkas rotacijos būdu renkamas tik vieneriems metams, komisija pirmiausiai tai ir padarė. Šiais metais Trišalei komisijai pirmininkaus Savivaldybės atstovas, Plungės rajono savivaldybės meras Albinas Klimas.
Supažindindamas su komisijos darbo reglamentu, Plungės rajono profesinių sąjungų atstovas Egidijus Teodoras Liepa pasiūlė įtraukti pakeitimą: kad, jei balsavimo metu balsai pasiskirstytų po lygiai, lemiamas būtų darbuotojų grupei atstovaujančio komisijos nario.
Kiti komisijos nariai dėl tokio pakeitimo neprieštaravo. Juk, kaip pabrėžė Plungės teritorinės darbo biržos vadovė Dangirutė Jurkuvienė, ši taryba ir yra būtent tam, kad gintų pačių silpniausiųjų (darbuotojų) interesus.
Plungės teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Daiva Čiegienė supažindino su 2011 metų Plungės teritorinės darbo biržos veiklos rezultatais. Anot jos, pagrindinė ir rimčiausia užduotis praėjusiais metais buvo bent 20 procentų sumažinti bedarbių skaičių. Per metus tai buvo pasiekta. D. Čiegienės teigimu, mažiau registravosi tikrų bedarbių, mažiau kreipėsi ir iš kaimo vietovių. Tačiau, anot jos, tai gali būti signalas, kad daugiau išvykstama į užsienį.
Bedarbių, kurie nedirbo dvejus ir daugiau metų, registruota 24 procentai, jaunimo iki 25 metų – apie 27 proc., vyresnių kaip 50 metų bedarbių – apie 18 proc.
Visoje šalyje metų pabaigoje buvo 227 tūkstančiai bedarbių, iš jų apie 14 tūkstančių – Plungės teritorinėje darbo biržoje (iš to skaičiaus net 47 proc. – ilgalaikiai).
Per praėjusius metus registruotos 12 443 laisvos darbo vietos, pagal neterminuotą darbo sutartį įdarbinti 9 527 žmonės. Anot D. Čiegienės, gruodžio mėnesį bedarbių skaičius vėl šoktelėjo aukštyn, nes baigiasi viešieji, sezoniniai darbai.
Plungės teritorinės darbo biržos sąskaitoje per metus buvo net 28 milijonai 756 tūkstančiai litų, 42 procentai (12 660 900 Lt) šių lėšų skirta socialinėms nedarbo išmokoms mokėti.
Plungės teritorinės darbo biržos Užimtumo rėmimo skyriaus vedėja Lina Silkauskienė komisijos nariams pateikė medžiagą apie darbo rinkos politikos priemonių prioritetų nustatymą 2012 metams. Pirmiausia kalbėta apie darbuotojus, kuriems suteikiama pirmenybė, įdarbinant į darbo biržos subsidijuojamą darbo vietą. Tai ilgalaikiai bedarbiai, kurie darbo neranda daugiau kaip dvejus metus, vyresnio amžiaus sulaukusieji, jaunimas iki 29 metų, vaikus auginantys asmenys…
Norintieji užsiimti individualia veikla pagal verslo liudijimus taip pat gali tikėtis darbo biržos paramos – iki 200 litų per mėnesį. Tačiau yra kai kurių sąlygų: turintieji verslo liudijimus ir norintieji gauti paramą turės būti bent šešis mėnesius nevykdę tokios veiklos.
Darbo birža subsidijuoja ne tik darbuotojus, bet ir darbdavius. 2012 metais pirmenybė gauti subsidijas už įdarbinamą asmenį bus teikiama įmonėms, kurių darbuotojų skaičius nesiekia 50 procentų darbo biržos subsidijuojamų asmenų arba toms, kurios vienerius metus nesinaudojo darbo biržos finansavimu.
Pirmenybė bus teikiama įmonėms, kurios veiklą vykdo Plungės teritorinės darbo biržos administruojamoje teritorijoje, taip pat toms įmonėms, kurios veiklą vykdys kaimo teritorijose, smulkiesiems verslininkams. Subsidijavimo gali tikėtis ir įmonės, į kurias priimtas darbuotojas lieka dirbti ir pasibaigus finansavimui.
Anot D. Jurkuvienės, neretai būna, kad žmogus priimamas dirbti neterminuotam laikui, o kai tik baigiasi darbo biržos finansavimas, jis atleidžiamas.
Įmonės, kurios turi socialinės įmonės statusą, subsidijuojamos nebus, nes esą iš valstybės ir taip gauna nemenką finansinę pagalbą. D. Jurkuvienė pabrėžė: jei įmonės paraiška bus atmesta ir negaus finansavimo, tai dar nereiškia, jog ta įmonė lieka už „borto“.
Apie vietinių užimtumo iniciatyvų projektų įgyvendinimą 2011 metais kalbėjo D. Čiegienė. Pernai Plungės teritorinės biržos aptarnaujamoje teritorijoje įgyvendinta vienuolika projektų: penki iš jų – Plungės, trys – Telšių ir trys – Mažeikių rajonuose. Iš Rietavo savivaldybės įmonių paraiškų negauta.
Įgyvendinant projektus, sukurtos 75 naujos darbo vietos, įdarbintos 44 moterys ir 31 vyras. Tarp įdarbintųjų 24 asmenys – jaunimas iki 29 metų.
Jau artimiausiu metu bus pradėtos priiminėti paraiškos dalyvauti projektuose 2012 metais.
D. Čiegienė pasidžiaugė, kad praėjusiais metais visi projektai įvykdyti beveik 100 procentų.