Praėjusį penktadienį Plungėje įvyko nedidelė, bet svarbi mūsų rajonui ceremonija. Žemaičių dailės muziejuje esančioje bibliotekoje buvo surengtas iškilmingas Plungės ir Konotopo (Ukraina) bendradarbiavimo sutarties pasirašymas. Taigi miestų partnerių ratas prasiplėtė: Konotopas tapo devintuoju Plungei draugišku miestu. Tuo didžiuojasi ne tik plungiškiai, tai vertina ir ukrainiečiai. Jų padėką perdavė sutarties pasirašyti atvykęs Konotopo miesto meras Artemas Semenichinas.
Sprendimą, kad prasiplėstų Plungės miestų partnerių ratas ir būtent su Ukrainos Konotopo miestu būtų pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, Plungės rajono savivaldybės taryba priėmė šių metų liepą. Ilgai netruko, ir sprendimas jau nebėra tik „popierinis“. Kaip minėta, Žemaičių dailės muziejuje surengtos sutarties pasirašymo iškilmės: kuklios, be didžiulio būrio svečių, politikų, bet liudijančios būsimą nuoširdžią draugystę ir žadančios, kad bendradarbiavimas tikrai bus gyvas. Tą žadėjo ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, ir A. Semenichinas.
A. Klišonis, sveikindamas ceremonijos dalyvius, sakė, kad jam didelė garbė pasirašyti šią sutartį. Rajono vadovas apgailestavo, kad dėl karo tūkstančiams ukrainiečiams teko palikti savo namus, šalį, tačiau vertina tai, kad būtent dabar yra tas laikas, kai mes, lietuviai, atsisukę į savo šalies praeitį, turime ištiesti pagalbos ranką. „Žmogumi esi ne tada, kai ką nors gauni, o tada, kai duodi“, – pabrėžė jis. Todėl pagalbą 400 ukrainiečių, 100 jų vaikų, šiandien radusių namus Plungėje, teikia ne tik Savivaldybė, bet ir gyventojai. Konotopo meras už tai nuoširdžiai dėkojo.
A. Semenichinas savo ruožtu džiaugėsi galimybe lankytis pas mus, gyrė Mykolo Oginskio rūmų aplinką, pastebėjo, jog Lietuva yra nedidelė, bet labai stipri, principinga ir išdidi šalis. „Jūsų tauta – labai drąsi, ir neduok Dieve, jei kažkas bandys atimti jūsų laisvę, mes būsime tie, kurie savo krauju jus ginsime“, – emocingai kalbėjo svečias, kuris, beje, pasirašyti bendradarbiavimo sutarties atvyko vienas.
Konotopo meras trumpai papasakojo savo miesto istoriją. Sakė, kad dar ir šiandien galima pamatyti pėdsakus apkasų, kurie liudija, kaip 1659 metų mūšyje prie Konotopo ukrainiečių etmono Ivano Vyhovskio kazokų ir jo sąjungininko Mechmedo IV Girėjaus Krymo totorių kariuomenės nugalėjo Rusijos kariuomenę.
A. Klišonis atkreipė dėmesį, jog miestų bendradarbiavimo sutartį jie pasirašo taip pat ypatingą dieną – rugsėjo 8-ąją. Būtent šią dieną 1514 m. įvyko Oršos mūšis – mūšis tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Maskvos Didžiosios Kunigaikštystės, pasibaigęs lietuvių pergale. Visa tai – pavyzdžiai, stiprinantys tikėjimą ir šiandienos situacijoje.
Plungės ir Konotopo bendradarbiavimo sutarties pasirašymą lydėjo apsikeitimas maloniomis atminimo dovanomis. Svečiui vizitą Plungėje primins mūsų šalies ir Plungės vėliavos. A. Semenichinas didžiuodamasis kalbėjo, jog jų miestą Lietuvos vėliava puošia jau ketverius metus. Konotope yra įrengta net šalių, remiančių Ukrainą kare su Rusija, vėliavų alėja, yra gatvė Lietuvos vardu. Meras maloniai nudžiugino pasakydamas, kad labai greitai jų mieste atsiras dar viena lietuviška gatvė – ji turės Plungės vardą.
Konotopas yra miestas Ukrainos šiaurėje, Sumų srityje, į šiaurės rytus nuo Kyjivo. Tai rajono centras, kuriame, 2021 metų duomenimis, gyveno 84 800 gyventojų.