Šių metų rugsėjį mokyklose pradėta vykdyti gyvenimo įgūdžių bendroji programa, kuri pakeitė iki tol galiojusią sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programą. Naujoji programa vis dar sulaukia įvairių vertinimų, dalis tėvų nerimauja dėl to, esą jos turinys nėra tinkamas vaikams, ypač kalbant apie lytiškumo temą. Diskusijų kyla visokių. Kokia situacija mūsų švietimo įstaigose, ar sulaukiama priekaištų ir kritikos dėl šios programos? Kalbamės su Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėju Gintautu Rimeikiu.
– Ar Savivaldybė sulaukia tėvelių pastabų, klausimų, piktų replikų dėl naujosios gyvenimo įgūdžių programos mokyklose?
– Savivaldybėje kol kas klausimų dėl šios programos nesulaukėme. Žinome, kad kai kuriose mokyklose kilo klausimų dėl gyvenimo įgūdžių pamokų, per mokyklų tarybų posėdžius arba atskiri tėvų paklausimai. Kiek mokyklos mus informavo, į kylančius klausimus visiems buvo atsakyta. Tėvai, kurie kreipėsi, buvo supažindinti su pamokų planais ir pačiu programos turiniu. Mokyklos informavo, jog tėvai ateidavo su neaiškiais dokumentais, kurie visiškai skiriasi nuo pačios programos (prieš kelias savaites buvo paskleista nemaža dezinformacijos „dozė“ šia tema).
– Kokia situacija yra Plungės rajono savivaldybės švietimo įstaigose? Ar gyvenimo įgūdžių pamoka yra įtraukta į mokinių ir darželinukų ugdymo programą?
– Per dvejus metus mokyklose bus pradėtas įgyvendinti atnaujintas ugdymo turinys (šiemet nelyginėse klasėse, o kitais metais – ir lyginėse). Daugelyje mokomųjų dalykų yra tam tikrų pasikeitimų. Bendrosios ugdymo programos privalomos visoms Lietuvos mokykloms. Gyvenimo įgūdžių programa šiais metais 1 ir 3 klasėse bus integruojama į kitus dalykus, 5 ir 7 klasėse bus po vieną savaitinę atskirą pamoką, o 9 klasėse yra skirta po pusę savaitinės pamokos, t. y. pamoka bus kas antrą savaitę. Kitais metais, kaip minėjau, tuo pačiu principu pamokos bus įgyvendinamos ir lyginėse klasėse, išskyrus 11 ir 12 klases.
– Gal galite patikslinti, į kokią pamoką anksčiau ši programa buvo integruota, nes, jei neklystu, tik dabar gyvenimo įgūdžių pamoka mokyklose privalo būti kaip atskira pamoka? Kokiose klasėse ši programa privaloma?
– Kažkokių stebuklų nėra, nes visų šių dalykų buvo mokoma iki šiol, tik jie buvo integruojami į kitus mokomuosius dalykus. Pamokose iki šiol turėjo būti integruojami šie dalykai: patyčių prevencijos programos, psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencija, saugaus ir atsakingo elgesio nuostatų ugdymas, pirmosios pagalbos įgūdžių ugdymas, sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendroji programa, profesinis orientavimas, pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymas, socialinio ir emocinio ugdymo programos ir t. t. Atsižvelgiant į tai, kad visos šios programos ir veiklos buvo netolygiai integruojamos pamokose, kai kuriais atvejais jos visai nebūdavo integruojamos, skiriant prioritetą mokomajam dalykui, matyt, ir buvo priimti sprendimai visa tai, ko buvo mokoma iki šiol, paversti atskira pamoka.
– Kokie dalykai per gyvenimo įgūdžių pamokas yra dėstomi?
– Kaip jau minėjau, per gyvenimo įgūdžių programos pamokas bus plėtojamos 4 pagrindinės sritys: savęs pažinimas ir asmeniniai tobulėjimo tikslai, santykiai ir bendradarbiavimas, atsakingi sprendimai ir elgesys, saugus ir sveikas asmuo ir bendruomenė. Galiu kaip pavyzdį pateikti 5 klasėms siūlomas temas ir veiklas įgūdžiams formuoti per pamokas: aiškinasi, kas yra stresas, koks jo ryšys su nerimu, kokie veiksniai ir priežastys jį sukelia, kada stresas tampa žalingas ir kaip įvairiose situacijose jį galima sumažinti; planuodami, kurį savo gebėjimą norėtų tobulinti, mokosi atpažinti savo asmenines stipriąsias ir silpnąsias puses bei jų įtaką laisvalaikio veiklos pasirinkimui ir mokymuisi, stiprina laiko planavimo įgūdžius; tyrinėja, kaip bendruomenės nariai išreiškia pagarbą įvairioms socialinėms, kultūrinėms, religinėms, etninėms ir kitoms grupėms, analizuoja elgesio ir bendravimo pavyzdžius, atliepiančius lyčių lygybės poreikius; mokosi atpažinti, apibūdinti asmens, siekiančio suerzinti arba pasityčioti, elgesį ir atpažinus į jį tinkamai, konstruktyviai reaguoti bei pademonstruoti tvirtabūdišką atsaką; nagrinėja, kas yra priekabiavimas lytiniu pagrindu (pvz., pornografinių nuotraukų rodymas, netinkamas prisilietimas, netinkami pasiūlymai ir pan.), kokios prevencijos galimybės ir kaip padėti (pvz., pranešti tėvams (globėjams), mokytojams, policijai, tvirtai pasakyti „ne“ ir pan.); tyrinėja paauglystėje vykstančius fiziologinius pokyčius kaip normalų ir reikalingą žmogaus raidos etapą, aiškinasi, kas yra poliucijos ir kokie yra berniuko higienos pokyčiai, kas yra menstruacijos ir menstruacinio ciklo dienų kalendoriaus sekimas, aptaria higieną menstruacinio periodo metu ir akcentuoja sveikos gyvensenos paauglystėje svarbą; mokosi atpažinti ir atsispirti vidiniam bei išoriniam spaudimui vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, aiškinasi, kas yra priklausomybė, kodėl tai vadinama liga ir kaip jos išvengti ir kt.
Visą informaciją apie programą galima rasti viešai: https://www.emokykla.lt/bendrosios-programos/visos-bendrosios-programos/48?clases=3650%2C3663%2C3681%2C3674%2C3639%2C3753%2C3651%2C3656%2C3670%2C3743&educations=&st=2&types=&ct=3
– Ar tėveliams yra pagrindo nerimauti dėl, jų manymu, netinkamo ugdymo turinio?
– Mūsų supratimu, pagrindo nerimauti nėra, nes, kaip minėjau, turinys nėra naujas ir apie šiuos dalykus buvo kalbama iki šiol, tik, kaip minėjau, integruotai. Bet kuriuo atveju, jei tėvams kyla klausimų, visada gali konsultuotis su mokykla. Patartume labiau pasitikėti mokykla, nes ji tikrai nieko blogo mokiniams nelinki.
– Kas šį dalyką mokyklose dėsto?
– Šiuo metu gyvenimo įgūdžių pamokas visose mokyklose dėsto įvairių sričių mokytojai: socialiniai pedagogai, psichologai, fizinio ugdymo, žmogaus saugos, biologijos, užsienio kalbų, socialinio ir emocinio ugdymo mokytojai. Žinoma, mokyklos turi teisę kviestis ir specialistus. Kai kalbame apie pirmosios pagalbos įgūdžių formavimą, labai svarbus ir visuomenės sveikatos specialistų indėlis, kalbant apie emocijas ir tarpusavio bendradarbiavimą, psichologų pagalba, manome, būtų svari. Žinoma, mokytojai, kurie ves pamokas, turės išklausyti specialius kursus, kurie turėtų prasidėti spalio mėnesį. Analogą turėjome ir pernai, kai karjeros specialistai pradėjo veiklą mokyklose, o studijos prasidėjo irgi apie spalio mėnesį.
– Ar yra mokytojams suteiktos visos reikalingos tokiam ugdymui priemonės, pavyzdžiui, vadovėliai? Jei ne, kuo vadovaudamiesi ir remdamiesi mokytojai ruošiasi šiai pamokai?
– Metodinė medžiaga mokytojams yra pateiktoje nuorodoje. Kol kas vadovėlių nėra. Tačiau tie dalykai mokykloms nėra naujiena.
– Dėkoju už pokalbį