Iškart noriu paaiškinti, kad TAU – tai Trečiojo amžiaus universitetas, Rietave, Žemaitijos kolegijos patalpose, įsikūręs 2010 metų spalio 14-ąją. Šis universitetas turi keletą visuomeniniais pagrindais dirbančių darbuotojų ir 78 studentus. Visi jie – pensinio amžiaus senjorai, vyriausi iš jų – aštuoniasdešimtmečiai. Rietavo TAU idėjos autorė, steigimo iniciatorė ir vadovė – Alvyra Andrijauskienė.
Kaip pasakojo ponia Alvyra, pirmieji Trečiojo amžiaus universitetai buvo įsteigti Prancūzijoje. Lietuvoje, Vilniuje, pirmasis TAU inicijuotas 1995 metais. Vėliau universitetai senjorams pradėjo „dygti“ visoje Lietuvoje, dabar jų – jau 25.
O kaip kilo mintis TAU steigti Rietave? Ponia Alvyra pasakojo: „2010-aisiais išėjau į pensiją, atsisakiau darbo Žemaitijos kolegijoje, o direktorius Jonas Bačinskas juokais manęs klausinėjo, kuo aš, būdama pensininke, užsiimsiu, kur save realizuosiu“. Buvusi dėstytoja, Ekonomikos ir vadybos katedros vedėja docentė A. Andrijauskienė jau tada žinojo, kad yra tokie Trečiojo amžiaus universitetai, o senjorai juose randa veiklos. Tačiau išėjo taip, kad ne įsiliejo į kurio nors TAU veiklą, o pati ėmėsi tokį universitetą Rietave steigti.
Norinčiųjų studijuoti TAU išsyk atsirado gana gausus būrys. Tai buvo tarsi įrodymas, kad pagyvenę žmonės yra gana iniciatyvūs, energingi, turi noro veikti, mokytis, pažinti, keliauti. Dabar universitete – keturi fakultetai: Dvasinio tobulėjimo, Sveikatingumo, Kultūros ir meno, Muzikos. Juose studijuoja 78 studentai, dauguma – moterys. Vyriausi universitete – aštuoniasdešimtmečiai Aloyzas Meškauskas, Muzikos fakulteto dekanas, ir garsusis Rietavo režisierius Steponas Eigirdas. Tarp studentų – daug buvusių mokytojų, medikų, kultūros darbuotojų, žemės ūkio specialistų ir kt.
Be A. Meškausko, kitiems fakultetams vadovauja Rūta Nugarienė (Sveikatingumo), Rūta Kupetauskienė (Kultūros ir meno) ir Danutė Bruževičienė (Dvasinio tobulėjimo).
Anot A. Andrijauskienės, fakultetų dekanai patys paskaitų neskaito. Jie, pasitarę su studentais, galvoja paskaitų temas, ieško lektorių, organizuoja paskaitas. „Fakultetų dekanai yra didžiausi mano pagalbininkai. Daug padeda ir Žemaitijos kolegijos direktorius Jonas Bačinskas, kuris yra vienas iš TAU steigėjų“, – pasakojo universiteto vadovė.
Kaip jau minėjau, TAU glaudžiasi po Žemaitijos kolegijos sparnu. Čia vyksta paskaitos, susitikimai, vakaronės. Nors, kaip sakė ponia Alvyra, studentai mėgsta ir pavažinėti. Pavyzdžiui, Kultūros ir meno fakultetas yra atsakingas už išvykas į teatrus, koncertus. Į juos senjorai išsirengia kartą per mėnesį. Važiuoja į Klaipėdą, Kauną, Plungę ir kitur. Rengiamos ir kitokio pobūdžio išvykos: studentai dalyvavo Tulpių šventėje Burbiškio dvare, aplankė Ventės ragą, Pakutuvėnų vienuolyną ir t. t. O prieš kelis mėnesius rietaviškiai puikiai pasirodė Marijampolėje vykusiame Tarptautiniame TAU senjorų vokalinių ansamblių festivalyje-konkurse „Daina – mūsų jaunystės sparnai“.
Paklausta, ar Rietavo TAU studentai nepraleidinėja paskaitų, ponia Alvyra juokiasi: „Ne, nepraleidinėja. Į paskaitas susirenka tiek, kad kartais ir į auditoriją netelpam. Mums įdomu viskas: susitikimai su dvasininkais, įvairių ekspedicijų dalyviais, pokalbiai su žolininkėmis, bioenergetikais, gydytojais, jogos pamokėlės, konsultacijos su juristais ar „Sodros“ atstovais. O per paskaitas ne tik klausomės, bet ir daugybę klausimų pažeriame“, – apie TAU veiklą pasakojo A. Andrijauskienė.