Spalio 9 dieną Klaipėdos miesto medžiotojų ir žvejų klubo „Šateikiai“ nario, ilgametę patirtį turinčio medžiotojo Petro Griciaus paleista kulka pakirto beveik 40 kilogramų sveriantį vilką. Plėšrūnas nušautas dar prieš prasidedant oficialiam vilkų medžioklės sezonui, nes medžiotojų būreliui buvo išduotas specialus leidimas.
„Plungės“ laikraščio rugsėjo 22 dienos numeryje spausdinome straipsnį „Vilkai įsisiautėjo: kruvinas puotas rengia kone kiekvienoje seniūnijoje“. Jame buvo rašoma apie tai, kad Plungės rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų komitetas kreipėsi į Seimą su prašymu padidinti rajone medžiojamų vilkų limitą ir paankstinti jų medžioklės sezoną. Toks raštas išsiųstas įvertinus plėšrūnų daromą itin didelę žalą ūkiniams gyvūnams. Kaip paaiškėjo, į prašymą buvo atsižvelgta. Specialus leidimas sumedžioti du vilkus dar prieš prasidedant jų medžioklės sezonui buvo duotas Šateikių ir Platelių medžiotojų klubams.
Juo pasinaudojo ilgametę medžiotojo patirtį turintis šateikiškis P. Gricius. Spalio 9-osios pavakare jis vilką pamatė žvalgydamasis iš medžioklės bokštelio. Kad pilkis anksčiau ar vėliau pasirodys, medžioklis tikėjosi, nes visiškai neseniai su dukra apylinkėse buvo pastebėjęs penkių vilkų šeimą, dar anksčiau – Gintališkės pusėje juodą vilką.
Tarp medžių judantį žvėrį P. Gricius per žiūronus pamatė maždaug pusę septynių vakaro. Atidžiai jį stebėjo – norėjo įsitikinti, kad tai ne grybautojų šuo, o plėšrus žvėris. Vėjas vilkui nebuvo palankus, todėl pavojaus pilkis neužuodė ir nieko nesibaimindamas išėjo iš miško.
„Nesitikėjau, kad jis išlįs iš miško taip anksti. Sliūkino ramiai, nuleidęs galvą, vis apuostydamas ėjo per šateikiškio ūkininko pievą. Turėjau laiko pasiruošti ir prisitaikyti. Kai mus skyrė maždaug 150 metrų – iššoviau. Tai buvo stambus, maždaug 40 kilogramų sveriantis patinas“, – pasakojo P. Gricius.
58-erių metų šateikiškis medžioja daugiau nei du dešimtmečius. Yra nušovęs ne vieną žvėrį, tačiau vilko jo trofėjų sąraše iki šiol nebūta. Medžioja ir vyro dukra Ernesta, kuri medžiokle „užsikrėtė“ nuo tėvo, nes jau nuo 8 metų dalyvaudavo medžioklėse kaip varovė.
Oficialus vilkų medžioklės sezonas Lietuvoje prasideda spalio 15-ąją ir trunka iki kovo 31-osios, tačiau dažniausiai jis nutraukiamas anksčiau – tada, kai išnaudojamas vilkų sumedžiojimo limitas. Aplinkos ministerijos duomenimis, vilkų šeimų skaičius Lietuvos teritorijoje auga. Nustatyta, kad šalies miškuose gyvena ne mažiau kaip 91 pilkių šeima. Vilko apsaugos plane numatyta populiaciją reguliuoti taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas ir išlaikymas nuo 32 iki 62 šeimų. Kaip tik dėl tos priežasties šiemet leista sumedžioti 341 vilką. Praėjusiam medžioklės sezonui buvo nustatytas 282 vilkų sumedžiojimo limitas.
Vilkų ūkiniams gyvūnams daroma žala, Aplinkos ministerijos duomenimis, pastaraisiais metais išlieka panaši – kasmet atlyginant jų padarytą žalą ūkiniams gyvūnams išmokama suma viršija 100 tūkst. eurų.
Plungės rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus duomenimis, šiais metais iki spalio 16 d. rajone fiksuota 19 vilkų išpuolių. Sunaikinti 64 ūkiniai gyvūnai – 58 avys, penki veršeliai ir viena ožka. Vilkų padaryta žala įvertinta 9 942 eurais.
Kaimyninės Rietavo savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrius šiemet yra gavęs 7 gyventojų prašymus dėl per vilkų išpuolius patirtos žalos įvertinimo ir atlyginimo. Plėšrūnai sudraskė 20 ūkinių gyvūnų – keturias telyčaites, tris buliukus, dvi ožkas ir vienuolika avių. Už patirtą žalą Rietavo savivaldybės ūkininkams Aplinkos ministerija išmokėjo 4 417 eurų.
Tai vilkas buvo pririštas? Nes rašote “nušautas”, kaip kad raišas arklys ar pasiutęs šuo. Nes laukiniai žvėrys šiaip yra sumedžiojami, ar vis dėl to sumedžiotas, tik redaktorius glušas?