Pakeistame Vietos savivaldos įstatyme nurodyta, kad kartą per pusę metų savivaldybės tarybos opozicija gali siūlyti savo darbotvarkę, teikti sprendimų projektus. Pusmetis praėjo, ir Plungės rajono savivaldybės tarybą pasiekė du opozicijos paruošti sprendimai. Vienas iš jų susijęs su opiausia rajono problema – prastos būklės keliais. Mažumos atstovai pateikė siūlymą, kaip būtų galima pagreitinti kelių ir gatvių remontą. Žinoma, su papildomomis piniginėmis injekcijomis. Nors visi sutiko, kad idėja gera, bet… siūlymas nepriimtas. Be to, ketvirtadienį sušauktame Savivaldybės tarybos posėdyje paaiškėjo dar vienas nemalonus dalykas. Pasirodo, žiema netikėtai gali užklupti ne tik kelininkus, bet ir Savivaldybę: sniego valymo, kelių, šaligatvių barstymo paslauga nupirkta tik keturioms kaimų seniūnijoms.
Pasiūlymas
Suprantama, kad visi sprendimų projektai visų pirma aptariami komitetuose. Paskutinis svarstymas – Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitete.
Pastarojo komiteto posėdyje opozicijos lyderis Mindaugas Kaunas ir pateikė sprendimo projektą. Jame sakoma, jog norint, kad sparčiau vyktų darbai pagal 2021–2028 m. savivaldybės vietinės reikšmės kelių ir gatvių tvarkymo prioritetinį sąrašą, penkerius metus Savivaldybė savo biudžete turėtų numatyti papildomą prisidėjimą prie iš Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) skiriamų lėšų. Kitais metais tas prisidėjimas galėtų būti 10 proc. nuo Savivaldybei skirtų KPPP lėšų, 2025 m. – 20 proc., 2026 m. – 30 proc., 2027 m. – 40 proc., 2028 m. – 50 proc.
„Ko gero, didžiausią gyventojų nepasitenkinimą kelia prasta infrastruktūra. Įgyvendinus šį sprendimą galbūt tiek mieste, tiek rajone atsirastų vietų, kur žmonės kurtųsi ir jų gyvenimo kokybė ženkliai pagerėtų. Kaip žinome, KPPP lėšos neužtikrins ir su Vyriausybės pinigais 2028 m. mes nepasieksime net 10 proc. to, ką Savivaldybė yra suplanavusi. Tai nėra kažkokia naujovė, nes Savivaldybė kasmet po šiek tiek prisideda. Šiais metais prisidėjimas jau yra 6–7 proc.“, – kalbėjo M. Kaunas.
Argumentai „už“ ir „prieš“
Reikia pažymėti, kad komiteto nariai sutiko, jog idėja gera, tačiau kai kuriems kilo abejonių žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, ar Savivaldybė bus pajėgi 2028 m. prisidėti 1,2 mln. eurų.
M. Kaunas, siekdamas palankaus politikų sprendimo, tvirtino, kad seniūnai, žinodami, jog tikrai gaus tam tikrą sumą pinigų, jaustųsi ramiau ir darbus galėtų planuoti iš anksto. Na, o papildomų lėšų, opozicijos lyderio manymu, paimti tikrai būtų iš kur. Kadangi biudžetas pastaruosius kelerius metus didėjo, yra tikimybė, kad ir toliau jis didės, tad po penkerių metų tos sumos jau nebus tokios bauginančios. Be to, jei atsiras papildomų valstybės įvestų mokesčių, atsiras vėjo jėgainių parkų ir pan., papildomų pajamų Savivaldybės biudžete tikrai bus.
Komiteto posėdyje dalyvavęs meras Audrius Klišonis nebuvo taip optimistiškai nusiteikęs. Pasak jo, nors idėja prisidėti prie kelių tvarkymo yra labai geras dalykas, tačiau turint omenyje jau esamus įsipareigojimus (Specialiojo ugdymo centro remontas, sporto salės statyba ir pan. – aut. past.) kyla abejonių, ar Savivaldybės biudžetas „paveš“.
„Kiekvienais metais tvirtinant biudžetą tokį dalyką galime turėti, bet priimti jį kaip įsipareigojimą, manau, ko gero, per daug grėsmės, nes įsipareigojimų turėsime ir kitose sferose“, – dėstė meras.
„Būtų aiškiau visiems: Vietos ūkio skyriui, seniūnams – jie žinotų, kiek kitais metais turės, o ne kasmet eitų ištiesę ranką prašyti papildomai, kai būna koks svarbus atvejis ir neturi iš ko susitvarkyti“, – vis dar bandė įtikinti kolegas M. Kaunas.
Idėja gera, bet…
Nepriėmęs jokio sprendimo Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas klausimo svarstymą perleido Savivaldybės tarybai. Na, o ten, kaip ir reikėjo tikėtis, nuskambėjo tie patys daugumos argumentai, kodėl jo nereikia priimti, mažumos – kodėl jis būtinas.
„Klausantis atrodo, kad mes čia Konstituciją priimame. Jei nebus pinigų, persvarstysime sprendimą, kokios problemos?“ – prieštaraujančių klausė Robertas Endrikas.
Į tokį pastebėjimą Algirdas Pečiulis pasiūlė atvirkštinį variantą: kai bus viršplaninių lėšų, atsisėsti ir priimti sprendimą prisidėti.
„Seniūnai, vardydami savo problemas, visada pradeda nuo kelių būklės. O viršplaninės lėšos pradeda plaukti rugsėjo mėnesį. Ką mes darysime lapkričio ar gruodžio mėnesį? Pakartosiu ekonomikos komiteto pirmininko žodžius, kai pritarėme milijoniniams prisidėjimams: „Būkime ryžtingesni, nebijokim“, – diskusijas užbaigė Adomas Zamulskis.
Tiesa, jo kvietimo dauguma neišgirdo ir savo balsais prisidėjimui nepritarė.
Kaip gelbėsimės prisnigus?
Kaip ir minėta, jau baigiantis tarybos posėdžiui prabilta apie dar vieną problemą, galinčią kaimų seniūnijas užklupti netikėtai. Šiomis dienomis kai kur Lietuvoje žemė pasipuošė sniegu. Kaip paaiškėjo, tik keturių rajono seniūnijų gyventojai gali ramiai laukti žiemos, nes sniegas nuo jų kelių bus nuvalytas. O kaip su kitomis? Kaip sakė meras A. Klišonis, skelbiant viešą konkursą buvo tikėtasi, kad jame dalyvaus ūkininkai, turintys tam tinkamą techniką, bet…
Kyla klausimas, o kas bus, jei po kelių dienų sniego bus priversta tiek, kad be valymo neišsisuksi?
Kitą dieną po tarybos posėdžio kalbintas Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis „Plungei“ patvirtino, jog konkursas buvo skelbtas du kartus. Pirmą kartą neatsirado nė vieno tiekėjo. Anot administracijos vadovo, negeras „palikimas“ – konkurso sąlygose atskirti sniego valymas ir gatvių ir šaligatvių barstymas. Įmonės vien tik valymo ar barstymo nesiima, beje, kaip ir ūkininkai. Antras pirkimas skelbtas minėtuosius darbus jau sujungus. Šį kartą pasiūlymų sulaukta, tik darbų įkainiai viršijo Savivaldybės numatytuosius.
Kaip kalbėjo D. Pečiulis, šiuo metu paskelbtas trečias konkursas. Tikimasi, kad šį kartą atsiras norinčiųjų teikti paslaugą. Tiesa, kol nepasirašyta sutartis, laimingosios seniūnijos neskelbiamos.
„Jei atsitiktų taip, kad žiema prasidės anksčiau ir neturėsime nupirkę paslaugos, tikrai imsimės priemonių, kad pagrindiniai keliai būtų nuvalyti. Žemaičių Kalvarijos, Šateikių, Žlibinų seniūnijos turi traktorius, miesto seniūnija turi rangovą, kai kuriose seniūnijose dirba kelių priežiūros tarnybos. Išeičių yra, tad gyventojų nepaliksime likimo valiai“, – pažadėjo administracijos direktorius.