Kovo 27-ąją į Plungės rajono savivaldybę rinkosi sporto mokyklos treneriai. Čia jie buvo sukviesti pasiklausyti apie planuojamą steigti sporto centrą ir pateikti savo priešiškumo numatomajai įstaigai argumentus.
Sąrašai, lemiantys trenerių likimą, nesudarinėjami
Pasitarimui ir diskusijoms vadovavęs vicemeras Mindaugas Jurčius susirinkusiesiems atskleidė šio susitikimo priežastį. Anot jo, prakalbus apie Plungės sporto mokyklos reorganizavimą ir sporto centro steigimą, tai iš vienur, tai iš kitur pasigirdo kalbų, kad sudarinėjami sąrašai: kurie sporto mokykloje dirbantys treneriai išsaugos darbo vietą, o kurie bus atleisti, kam sumažės krūvis, o kam išliks.
Šios kalbos, savaime suprantama, sukėlė nemažą pasipriešinimo bangą tarp trenerių – neva kažkoks „monstras“- sporto centras atims iš jų duoną. M. Jurčius sakė, jog jam visiškai nesuprantamas visuotinis trenerių pasipiktinimas, kai sporto centro steigimas – dar tik vizijose. „Nesu už tai, kad reikia sugriauti seną ir daryti naują, bet pokyčių reikia tikrai“, – kalbėjo vicemeras.
Pasak jo, šio susitikimo esmė – pasitarti, ką keisti ir kaip tai padaryti.
Sporto centro privalumai
Kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Alvydas Viršilas bandė susirinkusiuosius nuraminti, jog sporto centras nėra kažkoks baubas. Anot jo, nuo 2003 metų jau trisdešimtyje Lietuvos rajonų pereita prie sporto centrų modelio. „Jei tai būtų neigiamas darinys, niekas to nedarytų“, – kalbėjo jis.
Kaip teigė A. Viršilas, keletas Savivaldybės atstovų buvo nuvažiavę į kitus rajonus pasižiūrėti, kaip kas vyksta, todėl ir kilusi mintis Plungėje taip pat pereiti prie centro steigimo.
Pasak Plungės rajono mero Albino Klimo, visada buvo akcentuojama, jog, steigiant centrą, treneriams darbo krūvis neturi mažėti, o atvirkščiai – jie turi būti skatinami už vaikų lankomumą ir sportinius rezultatus. „Dabar dėl lankomumo yra anarchija, o susidariusios problemos nesprendžiamos“. Mero manymu, valdymas vienose rankose – daug efektyviau.
Vicemeras pritarė, kad tokiu atveju, ko gero, Savivaldybėje net sporto skyriaus nebeliktų. M. Jurčius tikino: einama prie to, kad centralizuotas valdymas būtų ne tik sporto mokyklai, bet apimtų ir seniūnijas, ir sveikatingumą. „Tai nereiškia, kad bus tik pakeistas mokyklos pavadinimas, – vyks esminiai pokyčiai. Esmė yra ta, kad ir sportiniai seniūnijų renginiai, ir sveikatinimas, ir sporto mokyklos veikla būtų valdoma iš vieno centro. Kad kairė žinotų, ką veikia dešinė“, – kalbėjo vicemeras.
Sporto mokykloje daug netvarkos?
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas išdėstė savo poziciją: šis susitikimas sušauktas truputį per anksti. Jo manymu, reikėjo kviesti tada, kai bus pateiktos audito išvados (šiuo metu sporto mokykloje atliekamas auditas).
Plungės rajono savivaldybės Kontrolės ir audito skyriaus vadovė Danutė Jarašiūnienė siūlė pirmiausia išklausyti sporto mokyklos direktorių Kostą Petrutį. Pasak jos, atliekant auditą, jau aišku, kad mokykloje – daug netvarkos.
Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktorius ir Sporto tarybos narys Stanislovas Ivanauskas susirinkusiesiems sakė esantis tas, kuris pirmasis neria į naujoves. Sutiko su kitų prieš jį kalbėjusiųjų nuomone, jog struktūra ir pokyčiai sporto mokykloje yra būtini. Ir dar kartą patikino, kad trenerių darbas nesikeis: tie, kurie dirbo, dirbs ir toliau, žinoma, tiems, kurie turi tik „sąrašinius“ vaikus, gali kilti sunkumų.
Treneriai pradėjo šurmuliuoti ir klausinėti, į kieno rankas atitektų sporto centras, kam jis būtų pavaldus: Švietimo ministerijai ar Kūno kultūros ir sporto departamentui? Susitikimo iniciatoriai dar kartą pabrėžė, kad visi šie klausimai būtų sprendžiami ateityje, nes pirmiausia reikia nuspręsti, ar toks centras būtinas.
„Jei nesutariame ir liekame prie to, kad yra gerai taip, kaip yra, neprisitaikome prie šių dienų gyvenimo ir finansavimo. Ir jei gausiu griežtą trenerių ir gyventojų pasisakymą prieš centrą, aš pažadu daugiau apie tai nekalbėti“, – savo mintis dėstė M. Jurčius.
Metė kaltinimų
Galų gale žodis suteiktas ir K. Petručiui. Anot jo, kolektyvas – ne prieš reorganizaciją. Sporto mokykla yra įstaiga, turinti savo uždavinius, kuriuos vykdo, ir nereikėtų jos kaltinti.
K. Petrutis priminė, kad kiekvienos naujai atėjusios valdžios buvo tikinamas, jog bus atsižvelgiama į rezultatus. O jie yra. Be to, ir taupyti mokykla moka…
K. Petrutis metė kaltinimų A. Viršilui – esą jis painioja privačius ir viešuosius interesus. „Centras gali būti kuriamas, bet mokykla tegul lieka“, – baigė savo kalbą K. Petrutis.
Trenerių nuomonė
Savo žodį norėjo tarti ir treneris Genadijus Glikmanas. Pirmiausia jis prašė paaiškinti, kas tas naujasis darinys ir ko tikėtis. O dabar, pasak jo, išėjo taip, kad visas sporto mokyklos kolektyvas – vieningai prieš bet ką. „Nesvarbu, prieš ką, bet prieš“, – kalbėjo treneris.
Tačiau, anot G. Glikmano, jis asmeniškai to naujojo darinio norėtų dėl dviejų priežasčių. Pirmiausiai norėtų susitvarkyti kategoriją, dabar to padaryti negalįs dėl nežinia kokių priežasčių. O kita priežastis – panaikintų dabartinę sporto mokyklos administraciją, kuri trukdo ir neprisideda prie sporto vystymo.
Treneris atvirai kritikavo mokyklos vadovą dėl taupymo – pasak jo, taupoma trenerių sąskaita, o vadovui taupyti nereikia. Anot G. Glikmano, taupyti gali tie, kurie turi papildomų pajamų. „Esu tas nepopuliarusis, kuris netaupo, nes neturiu, o valgyti noriu kiekvieną dieną. Kūdintis galiu vieną ar dvi savaites, bet iš bado mirti nenoriu“, – baigė savo kalbą G. Glikmanas. Jo manymu, įsteigus centrą, blogiau nei dabar jau nebus.
Sporto mokyklos krepšinio treneris Eugenijus Timofejevas A. Viršilui priekaištavo už tai, kad, vykdami į kitus rajonus, valdininkai nepakvietė nė vieno sporto klubo atstovo ar sporto mokyklos trenerio vykti kartu ir pamatyti, kaip dirba sporto centrai.
Į priekaištus Sporto ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojui ir futbolininkų treneriui A. Viršilui atsakė kitas futbolininkų treneris Viktoras Vaitkus, pasiūlęs E. Timofejevui neieškoti sliekų ten, kur jų nėra.
Ko gero, kaltinimai vieni kitiems būtų užtrukę dar ilgai… Bet kai susitikimas pradėjo linkti į asmeniškumus, vicemeras sutiko, kad, ko gero, geriausia būtų pasidaryti sporto centro modelį ir tik tada kviestis trenerius bei išklausyti jų nuomonę.