Tebesitęsiantis karas Ukrainoje, neramumai Gazos ruože – šiame sudėtingame geopolitiniame kontekste ypač aktualus tampa jaunimo pilietinis ugdymas, fizinis parengimas Tėvynės gynybai. Tokia kryptimi organizuojama ir jaunųjų šaulių būrių veikla, moksleivių pilietiškumo ugdymas.
Metams baigiantis, mūsų rajone veikiančių jaunųjų šaulių būrių vadovų paprašėme atsakyti į šiuos klausimus:
- Kokie šie metai buvo jums, Jūsų vadovaujamam būriui? Ką laikytumėte svarbiausiu 2023-iųjų pasiekimu, geriausiu darbu, džiugiausia naujiena?
- Šauliškai veiklai atiduodate savo mintis, energiją, laisvalaikį. O ką gaunate mainais? Kas Jus labiausiai motyvuoja būti kartu su jaunaisiais šauliais, jiems vadovauti, juos mokyti, auklėti?
- Ko reikėtų, kad jaunųjų šaulių ir jų būrių rajone būtų daugiau?
Rima SKRODENYTĖ,
Gabijos ir Sodų jaunųjų šaulių būrio vadovė:
- Veiklos nueinančiais metais turėjome daug – esame matomi, kviečiami pagelbėti miesto švenčių metu, vaikai jau antrus metus dalyvavo respublikiniame konkurse „Praeities stiprybė dabarčiai“, abu kartus tapome laureatais, važiavome į sostinę, kur patirta įspūdžių, buvo naudingų susipažinimų.
Keliais žodžiais sunku viską ir nupasakoti. Tai naktinės stovyklos, maskuojančių tinklų pynimas, dalyvavimas pilietinio pasipriešinimo kursuose, po jų 23 jaunieji mano šauliai gaus pažymėjimus. - Motyvuoja noras, kad vaikai būtų pilietiški, kad jie palaipsniui iš jaunųjų šaulių pereitų į šaulius, kad šis užsiėmimas juos lydėtų visą gyvenimą.
Ne visada tai pasiseka, ne visi tęsia tą veiklą, tačiau didžiausias akstinas ir džiaugsmas yra tai, kad, jau tapę studentais, jie stoja į karių savanorių pajėgas. Noriu paminėti Jokūbą Šakį, Paulių Statkų, Povilą Stonį, kurie padeda ruošti kitus mūsų būrių jaunuosius šaulius. - Jaunųjų šaulių veikla privalo plėstis, tačiau reikia, kad tam pradžią padarytų suaugęs vadovas. Vieni patys moksleiviai gali parodyti trumpalaikę iniciatyvą, tačiau kryptingam darbui reikia patyrusio mokytojo.
Stasys PAULIUKAS,
Tirkšlių ir Kalnėnų jaunųjų šaulių būrių vadovas:
- Labiausiai įsiminęs metų įvykis – tai, kad Mažeikių šaulių kuopai buvo suteiktas generolo Povilo Plechavičiaus vardas. O kaip būriui – tai mūsų dalyvavimas atstatant kryžių prie partizanų bunkerio Miliuose ir iškilmėse.
Šiemet įvairių renginių ir naktinių stovyklų buvo daug, vieno kurio nors negaliu išskirti. Štai ir praėjusią savaitę ėjome į pėsčiųjų žygį, skirtą pažymėti partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio gimimo 122-ąsias metines.
Asmeniškai man šie metai įsiminė ir tuo, kad buvau apdovanotas Lietuvos šaulių sąjungos vado padėkos raštu. Vadinasi, dirbta ne veltui. - Mane motyvuoja jaunimo užsidegimas – sėdi kabinete apie dvidešimt mokinių – trečių, ketvirtų, penktų klasių, jų akys žiba, jiems įdomu, jie nori visur dalyvauti. Jie taip įsitraukia į šaulių veiklą, kad kartais savo idėjomis pranoksta ir vadovą, tuo užvesdami ir mane, kad dar labiau stengčiausi juos sudominti.
- Jaunieji šauliai yra mūsų šalies gynybos ateitis. Labai gerai yra literatai, sportininkai, kita panaši mokyklų veikla, tačiau vien knygomis nuo priešo neapsiginsime. Negalime tik pasitikėti, kad kas nors ateis ir apgins mus, reikia ir patiems ruoštis.
Manau, kad kiekvienoje rajono mokykloje privalo būti bent nedidelis jaunųjų šaulių būrelis, vadovą mes apmokytume, jam patartume, neabejoju, kad ir vaikų atsirastų.
Kalbu apie „Ventos“, Pavasario, Senamiesčio progimnazijas, Merkelio Račkausko gimnaziją, kur tokie būreliai jau buvo.
Gražina MITKUVIENĖ,
Židikų ir Sedos jaunųjų šaulių vadovė:
- Pats reikšmingiausias įvykis rajono šaulių gyvenime tai, be abejonės, – generolo Povilo Plechavičiaus vardo suteikimas mūsų kuopai.
Kalbant apie mano vadovaujamus jaunųjų šaulių būrius, tai svarbu, kad išlaikome tęstinumą, sukamės renginių rate – renkame labdarą senelių namams, kitą savaitę ruošiamės juos aplankyti ir pasveikinti Kalėdų proga, rengiame programėlę, ruošiame dovanėles. Tvarkome Bugenių kapinaites. Ir, žinoma, dalyvaujame šventėse, stovyklose, renginiuose. Ir patys juos organizuojame. - Norisi, kad vaikai suprastų, kas yra meilė Tėvynei, jos gynyba, suvoktų, kad tai yra svarbiausia. Kas supranta, kas nesupranta, tačiau norisi perduoti tą žinią, įtraukti juos į šaulių veiklą, išjudinti, priversti siūlyti idėjas.
Manau, kad tai ir pavyksta – pavyzdžiui, viena Sedos jaunoji šaulė pasiūlė organizuoti žygį poeto Vytauto Mačernio 103-iosioms gimimo metinėms pažymėti. Ir apie tai diskutuosime su bendruomene. - Jaunųjų šaulių rajone turi būti kuo daugiau, turi įsijungti ir kitos mokyklos. Tai būtų labai gerai, iš karto prasiplėstų vaikų bendravimo ratas.
Reikia skatinti bendrystę. Norėčiau, kad visi pamatytų, kokie būna susitikimai naktinėse stovyklose, kai iš įvairių rajono vietų atvykę vaikai bendrauja, dalijasi įspūdžiais, aptaria savo naujienas.
Būtina kuo daugiau jų įtraukti į šią veiklą, nes šalies gynyba – svarbus veiksnys, kad išliktų valstybė.
Nuotr. iš asmeninių ir Savivaldybės administracijos archyvų