
Nuo pat 2008-ųjų, kuomet į Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) administruojamą Jėrubaičių sąvartyną imta vežti atliekas iš keturių savivaldybių (Rietavo, Plungės, Mažeikių ir Telšių rajonų), sąvartyno kaimynystėje gyvenantys žmonės nebeturi ramybės – kone kasryt pabunda užuosdami baisią smarvę. Ieškodami teisybės, gyventojai kryžiaus kelius eina. Paskutinė pergalė – Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos tyrimai, parodę, jog net kai kurių namų viduje ypač nuodingos medžiagos – sieros vandenilio – kiekis normas viršija keliolika kartų! Susidariusią situaciją penktadienį Plungės rajono savivaldybėje svarstė ir Ekstremalių situacijų komisija.
Nesibaigianti kova
O ko tik Jėrubaičiuose ir aplink juos gyvenantieji nėra darę. Pradedant skundais įvairioms institucijoms, valdžios atstovams, susirinkimais, susitikimais, baigiant tiesioginiu „įsiveržimu” į sąvartyno teritoriją ir bandant jo darbuotojų išklausti atsakymą: kada gi baigs šitaip dvokti? Sąvartyno vedėjas Aloyzas Krasauskas už atliekų tvarkymo taisyklių nesilaikymą atsipirko šimto litų bauda…
Šių metų sausio pabaigoje ypač karšta atmosfera užvirė Babrungo seniūnijoje – gyventojai inicijavo susitikimą su TRATC vadovybe, Telšių visuomenės sveikatos centro Plungės skyriaus, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Plungės rajono agentūros ir Plungės rajono savivaldybės atstovais. Tuomet aplinkosaugininkas Nerijus Ablingis, Telšių visuomenės sveikatos centro Plungės skyriaus vedėjas Rimandas Kungys paragino dar kartą rašyti skundą – kad „karuselė“ užsisuktų iš naujo, o paskui esą gal būtų pasiekiama net ir to, kad TRATC atimtų licenciją. „Karuselė“ užsukta.
Šokiruojantys tyrimų rezultatai
Po eilinio gyventojų skundo šių metų kovo 7 dieną speciali Telšių visuomenės sveikatos centro sudaryta komisija apsilankė Jėrubaičių sąvartyne. Tiesiai šviesiai kalbant, nustatyta: smirda. Tad balandžio 24-ąją Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyrius atliko oro teršalų, galinčių skleisti kvapą, tyrimą ir nustatė, kad viename iš netoli sąvartyno esančių namų Užlieknio kaime nustatytas sieros vandenilio kiekis – 0,108 mg/kub. m (viršyta 13,5 karto!) bei 0,093 (11,6 karto) mg/kub. m. Kitame name tame pačiame kaime – 0,092 (11,5 karto) bei 0,08 mg/kub. m (10 kartų). Didžiausia leistina koncentracija – 0,008 mg/kub. m. Žodžiu, normos viršytos ne mažiau nei dešimt kartų!
Penktadienį posėdžiavę Ekstremalių situacijų komisijos nariai sutiko, kad žmonėms ilgiau tokiame dvoke gyventi neįmanoma. Tiesa, kaip sakė Civilinės ir priešgaisrinės saugos skyriaus vedėja Regina Dambrauskienė, ekstremalios situacijos šiuo atveju skelbti negalima – to nenumato įstatymai.
Sieros vandenilis – tik ledkalnio viršūnė
Anot Savivaldybės ekologo Virgilijaus Ostasevičiaus, laboratorija tyrė tik sieros vandenilio kiekį ore, o kiek dar, be šios medžiagos, ore yra teršalų – neaišku. Ir ekologas, ir Plungės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Egidija Janavičienė pabrėžė, kad sieros vandenilis – ypač nuodinga medžiaga, dirginanti akis, sukelianti pykinimą, galvos skausmą, atminties sutrikimus ir net sąmonės praradimą, o kartais netgi mirtį. Šios dujos neigiamai veikia kvėpavimo, nervų sistemą, ypač pavojingos sergantiesiems astma.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Plungės rajono agentūros vedėja Irena Latakaitė nevyniojo žodžių į vatą: kvapai sąvartyne tragiškai aštrėja, o TRATC veiksmų tam sustabdyti nematyti. Anot jos, pakaks pažadų, kad situacija gerės: iš aplinkosaugos pusės TRATC bus duotas nurodymas per dvi savaites išspręsti problemą.
TRATC posėdyje atstovavęs direktoriaus pavaduotojas Gintas Orda nesutiko, kad situacija blogėja, ir minėjo Telšių visuomenės sveikatos centrui išsiųstą kvapų mažinimo priemonių planą, kurį I. Latakaitė garsiai pavadino „popieriumi dėl popieriaus“.
Išeitis – licencijos atėmimas?
Posėdyje dalyvavusius gyventojus iki ašarų pykdė susiklosčiusi situacija, jie matė tik vieną išeitį: atimti TRATC licenciją. Tačiau tam, anot R. Dambrauskienės, reikia dokumento. Trumpai tariant, faktiško įrodymo, kad smirda nuo sąvartyno, ir dar vienų tyrimų – šįkart ir aplinkos.
Komisija įpareigojo TRATC šią savaitę valdžiai pristatyti priemonių planą, kaip ketinama mažinti kvapą, bei atlikti naujus, visapusiškus tyrimus, kad būtų tiksliai aišku, kur, kiek smirda ir kokių medžiagų randama.
O kol kas gyventojai ir toliau, kaip patys sakė, gyvens su tiksinčia bomba sveikatai.