Lietuvos sporto universiteto lengvosios atletikos manieže praėjusį savaitgalį vyko Lietuvos neįgaliųjų lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionatas. Puiki žinia – šalies čempionu rutulio stūmimo rungtyje tapo Ramūnas Rojus iš Narvaišių. Tiesa, šiuo metu jis gyvena Klaipėdoje, tačiau ir gimtame kaime nėra retas svečias – vis traukia namo aplankyti čia gyvenančių tėvų. Sportas užima labai didelę dalį Ramūno gyvenimo. „Esu išprotėjęs dėl sporto“, – prisipažįsta jaunas vyras, kurio pasiekimų kraitėje, pasirodo, jau ne vienas svarbus laimėjimas.
R. Rojus pelnyto šalies čempiono vardo nesureikšmina. Sako, kad kai tik išeina iš maniežo, visi titulai pasimiršta. „Grįžti namo ir vėl eini į darbą“, – šyptelėjo Ramūnas. Beje, jis – informacinių sistemų inžinierius. Kaip pastebėjo, visos jo veiklos viena kitą papildo: nuo darbo galvą pailsina sporto salėje. O treniruotis, stiprinti kūną reikia būtinai. Prisipažino – iš pradžių sportas jo gyvenime atsirado iš noro tiesiog pagerinti savo išvaizdą. „Kai pradėjau mokytis Žemaitijos kolegijoje, Rietave gyveno mano močiutė. Žinote, močiutės labai lepina savo anūkus skaniu maistu“, – linksmai kalbėjo čempionas. Tačiau laikui bėgant tikslai pasikeitė: šiandien Ramūnas – aktyvus Lietuvos parolimpiečių rinktinės narys.
Kaip paaiškėjo, ne tik skanus močiutės maistas studijų metu atvedė Ramūną į treniruoklių salę – sportuoti jis mėgo jau vaikystėje. Nors dėl turimos fizinės negalios galėjo nedalyvauti kūno kultūros pamokose, tačiau tuo nesinaudojo. Norėjosi ir krepšinį pažaisti, ir stalo tenisą – visada buvo aktyvus.
Bet, kaip kalbėjo Ramūnas, iki tol, kol jis apsigyveno uostamiestyje, sportu užsiimdavo labiau mėgėjiškai. Galiausiai jį pasiekė informacija apie neįgaliųjų sportą. O tada, galima sakyti, ir prasidėjo didžioji narvaišiškio kelionė į sporto aukštumas.
Aišku, ne tik paties didžiulis noras R. Rojų vedė į priekį. Savo indėlį į būsimus sporto pasiekimus įdėjo ir pažintys su reikalingais žmonėmis. „2019 metais dalyvavau televizijos projekte „Ypatingas būrys“, kuris buvo skirtas visuomenei parodyti, kad ir negalią turintys žmonės gali prisidėti prie tėvynės gynimo. Kvietimą dalyvauti tokiame projekte gavau iš Lietuvos parolimpinio komiteto prezidento Mindaugo Biliaus (jau tada Ramūnas buvo pasižymėjęs kaip parolimpietis – 2018 metais tapo Lietuvos parolimpinio badmintono čempionu – red. past.). Šiame projekte susipažinau su treneriu Jonu Spudžiu, su kuriuo vėliau ir pradėjau profesionaliai sportuoti“, – prisiminė R. Rojus.
Ne vieną sporto šaką Ramūnui teko išbandyti. Kaip minėjome, žaidė ir badmintoną, tapo, o ir šiuo metu yra Lietuvos sėdimojo tinklinio rinktinės narys. Su pastarąja komanda Europos čempionate yra užėmęs dešimtąją vietą. Aktyviai užsiima ieties metimu ir rutulio stūmimu. „Europos neįgaliųjų čempionate esu laimėjęs penktąją ir šeštąją vietas. 2021 m. penktąją vietą pelniau rutulio stūmimo rungtyje, šeštąją – ieties metimo. Praeitais metais Tailande vyko Pasaulio neįgaliųjų žaidynės, ten irgi du medaliai: sidabras ieties metimo rungtyje, bronza – rutulio“, – sporto pasiekimus vardijo R. Rojus, tarptautinėse neįgaliųjų varžybose dalyvaujantis bene nuo 2021-ųjų metų.
Džiugu, kad ir šie metai Ramūnui prasidėjo pergale. Kaip jau minėjome, jis tapo šalies čempionu: Lietuvos neįgaliųjų lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionate pelnė auksą rutulio stūmimo rungtyje. „Šiuo metu daugiausia sportuoju su rutuliu ir ietimi. Nuo kėdutės stumiu rutulį ir metu ietį. Tai specifinė sporto šaka, mano kvalifikacija vadinasi S57, ten skirtingos negalios, skirtingas ir kvalifikacijas įgauna sportininkai. Treniravausi, treniravausi ir tapau Lietuvoje geriausias“, – kalbėjo Ramūnas. Laimėjimą jam atnešė 11,9 metro nustumtas rutulys. Nors asmeninėje įskaitoje, kaip teigė čempionas, jo pasiekimas yra dar geresnis – 12,22 metro.
R. Rojus sakė, jog būtent į individualias sporto šakas jis šiuo metu labiau orientuojasi, ypač į rutulio stūmimą. „Tinklinio komandoje turbūt esu vienintelis toks, kuris išprotėjęs dėl sporto“, – pasakojo Ramūnas. O ir žinojimas, kad individualioje sporto šakoje esi tik pats atsakingas už pasiekimus, kur kas labiau motyvuoja. „Noriu laimėti, noriu dalyvauti čempionatuose“, – tvirtino pašnekovas. Dėl sporto Ramūnas tikrai yra lengvai išprotėjęs. Vyras treniruotėms skiria 6 dienas per savaitę. „Darbas sportui netrukdo, ir atvirkščiai, viską pavyksta suderinti. Aišku, žiūri į savo organizmo siunčiamus signalus“, – apie savo sporto įpročius dėstė Ramūnas.
R. Rojus tiki, kad didžiosios pergalės jo dar tik laukia, kad sporto rezultatai bus geresni – labai daug dėl to dirba. Lietuvos čempionas prasitarė, kad jo tikslas – dalyvavimas parolimpinėse žaidynėse. „Šiemet turbūt tikrai nepavyks jose dalyvauti, bet 2028 metais labai norėčiau. Žaidynės vyks Los Andžele. O kita mano svajonė – užsikabinti Europos čempiono medalį“, – savo tikslais dalijosi narvaišiškis.
Beje, į gimtą kaimą neretai grįžtantis Ramūnas džiaugiasi matydamas, kad Narvaišiai gražėja, kad čia žmonės gyvena aktyvų gyvenimą. Jo dėmesį ir pagalbą vertina ir vietos bendruomenės pirmininkė Vilija Gedgaudienė. Pasirodo, Ramūnas visada stengiasi pagal galimybes prisidėti prie bendruomenės sporto švenčių organizavimo. Jo pagalba labai praverčia. „Vasarą, jei tik bus laiko, tikrai prisidėsiu. Visada smagu sugrįžti namo“, – kalbėjo čempionas.