Kitą savaitę bus dveji metai, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą. Nors fronto linija nuo Lietuvos už tūkstančių kilometrų, tačiau, kaip sakoma, kas saugosi pats, tą saugo ir Dievas. Dar praėjusių metų rugsėjį paaiškėjo, kad Plungėje yra tik vienas statinys, dalinai atitinkantis priedangos ir kolektyvinės apsaugos statinio statusą – Plungės kultūros centras, turintis du išėjimus. Čia atsitikus nelaimei tilptų iki 1 000 žmonių. Priedangų klausimas iškilo Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje.
„Teko skaityti, kad 11 savivaldybių rimtai pažiūrėjo į priedangų klausimą. Plungės tame sąraše nebuvo“, – pastabą merui Audriui Klišoniui adresavo tarybos narys Adomas Zamulskis.
„Priedangų klausimu neblizgame. Esame tarp tų savivaldybių, kurios turi mažiausiai priedangų“, – pripažino meras. Tačiau, pasak jo, tai, kad kitos savivaldybės pateikiamos kaip pavyzdinės, dar nieko nereiškia. A. Klišonio žodžiais tariant, nemaža dalis savivaldybių nuėjo lengviausiu keliu – daugiabučių namų rūsius padarė priedangomis ir formaliai 50 proc. gyventojų gali pasislėpti. O toks variantas – tai tik darbas dėl varnelės.
„Priedangas galėtume įrengti ir įregistruoti, pavyzdžiui, bendruomenės namuose“, – kalbėjo A. Klišonis. Tiesa, kad bendruomenės namuose atsirastų priedanga, būtina sutvarkyti visą pastatą. Be to, kaip teigė rajono vadovas, šiuo metu nėra kažkokio varianto dėl priedangų statymo, kaip ir projektų, kurie turėtų aiškų reglamentavimą.
Rugsėjo mėnesį Savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas civilinei saugai ir mobilizacijai Vidmantas Mončys politikus informavo, kad Plungės rajone yra patvirtintas kolektyvinės apsaugos statinių sąrašas. Rajone tokių statinių – 25. Jie neturi jokio techninio aprūpinimo. Rajone patvirtinta ir 12 priedangų. Kadangi, kaip ir minėjo meras, nebuvo ir iki šiol nėra jokio reglamentavimo, kaip turi atrodyti priedanga, renkant jas buvo einama prie pastato ir žiūrima: jei jis medinis – netinkamas, jei turi dvi perdangas – tinkamas. Tada iš specialisto pateiktų pavyzdžių buvo aišku, kad priedangoms parinktos įstaigose esančios techninės patalpos, sandėliukai, katilinės apsaugotų tik laikinai.
Kaip sakoma, skęstančiojo gelbėjimas – paties skęstančiojo reikalas. Panašu, kad jei nutiktų taip, jog tektų naudotis priedangomis, tai būtų kiekvieno mūsų asmeninis reikalas.