
Šeštadienį Kulių kultūros centre surengtas jau tradiciniu tapęs folkloro festivalis „Jonkelių šventė“. Trankiose varžytuvėse, kuriose šoktas itin sudėtingas etnografinis žemaičių šokis – jonkelis, dalyvavo keturi folkloro kolektyvai iš Kulių, Kelmės, Kretingos ir Klaipėdos rajonų.
„Jonkelių šventė“ Kuliuose vyksta nuo 2005 metų, šio festivalio šeimininkai – folkloro ansamblis „Vaisgamta“, kuriam vadovauja Kulių kultūros centro direktorė Mirga Gulbinskienė. Festivalis rengiamas kas dvejus metus, šis buvo jau penktasis. „Organizuodami šventę, kaskart ieškome vis naujų kolektyvų – norime susipažinti, dalintis patirtimi“, – pasakojo M. Gulbinskienė.
Šiemet, be „Vaisgamtos“, festivalyje dalyvavo folkloro ansamblis „Judlė“ iš Kelmės (vadovė Angelė Jovaišaitė), kolektyvas „Žemčiūga“ iš Kretingos rajono Vidmantų miestelio (vadovė Jolanta Japertienė) ir Klaipėdos rajono Girkalių kaimo kolektyvas „Žiogupis“ (vadovė Svajūnė Anužienė).
Varžytuvėse nepralenkiami buvo kelmiškiai, sušokę net tris jonkelio atmainas: daužtinį, šeiną ir skepetinį. Kiti kolektyvai šoko paprastesnius šokius, dainavo. Dvi poros „Vaisgamtos“ šokėjų demonstravo į jonkelį panašų šokį – galiopą.
Kaip pasakojo ponia Mirga, jonkelis – senas etnografinis šokis, kurį žemaičiai šoko jau prieš šimtą metų. Jonkelis – kadrilinių šokių atmaina, kuri buvo paplitusi tik Žemaitijoje. Jis itin sudėtingas, šokamas keturių porų.
Jonkelių yra daug – šoktinis, landytinis, skepetinis, daužtinis ir kitokie. Šis šokis įveikiamas tik geriausiems, ištvermingiausiems šokėjams, mat šokamas apie pusvalandį. „Senovėje, prieš šokant jonkelį, muzikantas su šokėjais susilygdavo – kas apsirikdavo ir sutrikdydavo jonkelį, turėjo susimokėti muzikantui, todėl visi labai stengdavosi šokti neklysdami“, – pasakojo „Vaisgamtos“ vadovė.
Paklausta, kodėl „Jonkelių šventė“ organizuojama būtent Kuliuose, M. Gulbinskienė papasakojo: „Jonkelių festivalio iniciatorius – dabar sostinėje gyvenantis buvęs kuliškis Jonas Srėbalius ir folkloro ansamblis „Radasta“. Tiesa, pirmosios šventės, vykusios prieš daug metų, organizuotos ne Kuliuose, o Vilniuje, tačiau ten jos neprigijo ir persikėlė į Kulius. Na, o pas mus tradicija puikiai gyvuoja“.
Po koncerto folkloro ansambliai pakviesti į smagią vakaronę. Festivalio dalyvius sveikino Kulių kultūros namų dūdoriai, kuriems vadovauja Antanas Rupšys.