
Birželio 1-ąją, minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną, į Plungės kultūros centrą rinkosi jaunieji Žemaitijos krašto menininkai. Mat tą dieną vyko jau dvyliktus metus rengiamos ypač lankomos, įdomios ir originalios parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ pabaigtuvės. Šis konkursas skirtas Plungės krašto drožėjo Stanislovo Riaubos vardo premijai laimėti.
Kaip sakė parodos-konkurso organizatorė, kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Zafira Leilionienė, šis renginys yra vienintelis tokio žanro konkursas Lietuvoje, kuris ne tik populiarina tautodailę tarp jaunimo, bet ir nuolat primena apie S. Riaubą – unikalųjį šventųjų ir „faifuoklių“, kaip savo kūrinius vadino pats autorius, drožėją.
Šių metų konkursui-parodai savo darbus pateikė 84 jaunieji kūrėjai iš 7 Žemaitijos rajonų, o kūrinių iš viso buvo 336.
Savo kūrybą vėl pristatė Renata Ringytė iš Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos, Valdas Bartkus iš Plungės „Babrungo“ pagrindinės mokyklos, Egidijus Zaleckis iš Kretingos rajono Salantų gimnazijos ir kiti jaunuoliai, kurių darbai buvo puikiai įvertinti ir ankstesniuose konkursuose. Ne pirmą kartą dalyvauja ir plungiškė medžio drožėja Džordana Saudargaitė iš „Saulės“ gimnazijos.
O štai mažeikiškiui kalviui Benediktui Mikuckiui šis konkursas S. Riaubos premijai laimėti – pirmasis. Beje, apskritai konkurse pirmąkart dalyvauja kalvis.
Pirmoji paroda-konkursas „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ surengta 2001 metais. Per dvylika metų savo kūrybą eksponavo 987 jaunieji menininkai iš visos Lietuvos, o kūrinių – net 4 076. Net 53 autoriams įteiktos Stanislovo Riaubos vardo premijos.
Šiųmetinio konkurso metu, kaip ir kasmet, atskleista daug naujų talentų. Labiausiai patikusius autorius rinko ir parodos lankytojai. Na, o kam atiteks S. Riaubos vardo premijos, sprendė komisija, kuriai, kaip visada, pirmininkavo dailininkas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas.
Komisijos pirmininkas kasmet sako, kad ši Plungės kultūros centro paroda-konkursas yra tarsi tautodailės tradicijas gaivinantis šaltinis.
Parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ uždarymo renginyje 300 litų S. Riaubos vardo premijas iš komisijos pirmininko J. Rudzinsko rankų gavo talentingiausieji jaunuoliai: tarp skulptorių geriausiu pripažintas salantiškis E. Zaleckis, tarp tapytojų – Karolis Cicėnas iš Viekšnių (Mažeikių r.), už grafikos darbus įvertinta plateliškė Rita Viliutė, geriausia amatininke pripažinta Monika Užomeckaitė iš Kelmės.
Kaip jau minėjome, geriausiuosius rinko ir parodos lankytojai. Jų simpatijos taip pat atiteko E. Zaleckiui, tapytojui Mariui Augustinui ir grafikei Aurelijai Beitaitei (abu iš Mažeikių), už taikomuosius darbus – kelmiškei Vitai Rukaitei.
Atskirus prizus jauniesiems talentams įsteigė ir Švedijos Boksholmo komunos organizacija „Draugas draugui“. Šios organizacijos vadovė Karin Knutsson dovanas teikė Lukui Tomkui (Luokė, Telšių r.), Karoliui Ragainiui (Plungė) ir Ramintai Vaišnoraitei (Kretinga). Prieš 100 metų pagamintus medžio drožėjo įrankius švedai skyrė E. Zaleckiui. Daug specialiųjų prizų buvo įsteigęs ir Plungės kultūros centras.
Lietuvos tautodailininkų sąjunga už parodos-konkurso rengimą, tradicijos tęsimą ir puoselėjimą dėkojo Plungės kultūros centro direktoriui Romui Matuliui ir vyr. specialistei tautodailei Z. Leilionienei.
Renginio metu koncertavo kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ansamblis „Žirginėliai“.