
Birželio 9-ąją Žemaičių dailės muziejus (ŽDM) pakvietė jau į VI Pasaulio žemaičių dailės parodos atidarymą. Ji dedikuota išskirtinei progai – Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejui paminėti. Parodos globėju sutiko tapti Jo Ekscelencija Telšių vyskupas Jonas Boruta.
Prie Oginskių dvaro centrinių rūmų susirinkusius dailininkus ir jų meno gerbėjus pirmiausia pasveikino Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Priminta, kad pirmoji paroda surengta dar prieškariu – 1938 metais, jos sumanytojas buvo visuomenininkas, poetas ir muziejininkas Pranas Genys. Sumanymas atgaivintas 1994 metais, kai po Žemaičių dailės muziejaus stogu surengta II Pasaulio žemaičių dailės paroda.
Kaip sakė A. Bakanauskas, organizuodamas pirmąją parodą, P. Genys į savo draugus, Žemaitijos menininkus kreipėsi eilėraščiu, kuris baigiasi žodžiais: „Te vėsus sviets tavi ir tava žemė mata“. „Tais pačiais žodžiais ir aš noriu į jus, žemaičiai menininkai, kreiptis“, – sakė Žemaičių dailės muziejaus direktorius.
Pasisakyti pakviesta šios parodos kuratorė ir pagrindinė organizatorė, ŽDM direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė dar priminė, kad šiemet P. Geniui būtų sukakę 100 metų. „Šiemet – garsiojo muziejininko šimtmetis, o jis, ko gero, net neįsivaizdavo, kad jo idėja burti žemaičius menininkus bus tokia ilgaamžė ir įgaus tokį platų mastą“, – kalbėjo J. Skurdauskienė.
VI Pasaulio žemaičių dailės parodai 112 autorių pateikė apie 350 savo darbų. Pastarųjų ketverių metų kūrybą demonstruoja ne tik Lietuvoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, Australijoje, Danijoje, Ukrainoje gyvenantys ir kuriantys žemaičiai – dailininkai profesionalai, tautodailininkai, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentai.
Parodą sudaro trys ekspozicijos: profesionalioji vaizduojamoji ir taikomoji dailė, Amžinybėn iškeliavusių dailininkų darbai bei žemaičių studentų kūryba. Vyriausiajam šios parodos autoriui dailininkui Andriui Valiui – 91-eri, jauniausioji savo darbus eksponuoti panorusi kūrėja – trylikametė vilnietė Ona Stasiulevičiūtė.
Prieš atidarant muziejaus duris ir pakviečiant lankytojus, tylos minute pagerbti Amžinybėn iškeliavę menininkai Aleksandras Ilginis ir Vidas Pinkevičius.
Susirinkusiuosius pasveikino ir Telšių vyskupo J. Borutos įgaliotas Žemaičių Kalvarijos dekanato dekanas klebonas Julius Meškauskas.
Linkėjimų išsakė ir Seimo narys Jurgis Razma, vicemeras Mindaugas Jurčius.
Puikia paroda pasidžiaugė ir menotyrininkė Goda Giedraitytė: „Gražu, kai kartu ir seni vilkai, ir tie, kurie tik krauna kūrybos pumpurus. Taip geriau matyti ir dailės raida – ką kuria brandūs menininkai ir ką šiuolaikinis jaunimas. Džiaugiuosi šiuo unikaliu reiškiniu ir tuo, kad dominuoja klasikiniai dailės žanrai, atskleidžiantys gilias tradicijas“.
Svarbu ir tai, kad ši paroda kartu – ir konkursas. Visus pateiktuosius kūrinius vertino speciali šios parodos meno taryba. Na, o atidarymo proga geriausiesiems įteiktos nominacijos.
Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto metalo plastikos katedros vedėjos Beatos Zdramytės sukurti sidabriniai medaliai įteikti keturiems kūrėjams: už istoriškumą ir temos interpretavimą – klaipėdiškiui tapytojui V. Pinkevičiui (kadangi autorius miręs, apdovanojimą atsiėmė artimieji), už inovatyvumą – klaipėdiškei juvelyrei Neringai Poškutei, už profesionalumą – vilniečiui tapytojui Ričardui Zdanavičiui, už meistrystę plačiąja amato prasme – mažeikiškiui kalviui Virgilijui Mikuckiui. Nominacijas teikė ŽDM direktorius A. Bakanauskas ir parodos meno tarybos narys Petras Gintalas.
Atidarydamas duris į muziejų, A. Bakanauskas sakė kartu skelbiąs ir septintosios parodos startą: „Kurkit, dirbkit, kad turėtumėt ką atvežti ir į kitą Pasaulio žemaičių dailės parodą“.
Kaip jau minėjome, lankytojai pakviesti apžiūrėti trijų ekspozicijų. Profesionaliosios vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei Amžinybėn iškeliavusių dailininkų darbų ekspozicijos veiks iki spalio 15 dienos, studentų darbus žiūrovai galės apžiūrėti iki liepos 31-osios.
Beje, kita VI Pasaulio žemaičių dailės parodos dalis iškeliavusi į Telšių rajoną: Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultete eksponuojami studentų diplominiai darbai, birželio 17-ąją Biržuvėnų dvare bus atidaryta žemaičių tautodailininkų kūrybos ekspozicija.