Sklandesnė ir patogesnė kelionė – kiekvieno vairuotojo geidžiama patirtis atsisėdus prie automobilio vairo. Šios patirties gerinimo tikslu Lietuvoje, kur transporto ir technologijų sektoriai kasmet sparčiai plečiasi, pastarąjį dešimtmetį išaugo mobiliųjų technologijų vaidmuo. Tikriausiai šiandien nei vienas neįsivaizduojame gyvenimo be telefono, interneto ir mobiliųjų programėlių. Būtent jos ne tik keičia vairuotojų įpročius, bet leidžia mėgautis saugesne ir patogesne kelione.
Greitai gaunama ir lengvai pasiekiama informacija apie kelius, eismo spūstis, elektra varomų automobilių įkrovimo stotelių vietą ir užimtumą, priminimą apie besibaigiančią privalomą techninę apžiūrą ar draudimo poliso galiojimo pabaigą leidžia pasiruošti iš anksto. Planuoti laiką, maršrutus bei kitas būtinas veiklas, kaip automobilio įkrovimas, plovimas, registracija į servisą jau tampa nebe atskiru rūpesčiu, apie kurį reikia papildomai galvoti ir prisiminti, bet integruojasi į normalią rutiną, apie kurią mums primena ir padeda sukontroliuoti programėlės. Viskas, ko reikia – Jūsų rankose. Keli paspaudimai ir galite pamiršti apie jaudulį nepraleisti techninės apžiūros ar nepravažiuoti įvažiavimo.
Draugaudami su technologijomis realaus laiko informacijos, duomenų kaupimo ir kitų funkcijų dėka galime apkeliauti vedami programėlių apkeliauti visą Lietuvą ir ne tik ją. Gerai vairuotojams žinomos navigacijos aplikacijos „Waze“ ar „Google Maps“ padeda išvengti spūsčių, įspėja apie kelyje pasitaikančius pavojus, tokius kaip šalikėlėje stovintis automobilis, avarija ar didelė duobė. Kiti vairuotojai yra įtraukiami į realaus eismo situacijos analizę ir pranešimus, taip skatinami būti bendruomeniški. Nesibaimindami keliaujame į kitus miestus, pas gimines, draugus, į darbo susitikimus, parodas, koncertus, nes žinome, kad navigacija mus visada atves ten, kur reikia pačiu geriausiu keliu. O taipogi ištikus nelaimei kelyje pagalbą daug paprasčiau išsikviesti į tikslią vietą lokacijos nustatymo funkcijos dėka. Tai ypatingai svarbu ekstremaliais atvejais, kai kiekviena minutė yra kraštutinai svarbi. Kitu atveju, ne tokiu skubiu atveju, techninė pagalba atvyks būtent ten, kur Jums reikia.
Dar vienas lokacijos nustatymo funkcijos panaudojimo būdų programėlėse – parkavimosi vietos nustatymas ir apmokėjimas. Tai ypač pasitarnauja kuomet skubate į suplanuotą susitikimą – keli paspaudimai ir parkavimas užskaitytas ir apmokėtas, o Jūs ramiai žingsniuojate į susitikimo vietą. Vienos populiariausių Lietuvoje – UniPark, M.Parking, carOne programėlės.
Kitas iš pliusų – kuro sąnaudų ir kelionės išlaidų stebėjimas. Duomenų kaupimo funkcija leidžia programėlėms apskaičiuoti kiek būtų sutaupyta pasirinkus ekonomiškesnį vairavimo stilių. Taip pat padidėjusios kuro sąnaudos gali signalizuoti apie reikalingą papildomą automobilio apžiūrą. Taip, kad ne tik trumpesnis ar greitesnis maršrutas padeda sutaupyti.
Nors programėlių pasiūla tiek Lietuvoje, tiek užsienyje vis auga, svarbiausia išsirinkti mums tinkamas pagal poreikius ir kasdienę rutiną, įpročius. Jei galime patikėti darbą atlikti technologijoms, tuomet turime daugiau laiko tobulėjimui ar kitoms veikloms. Tad apžvelkime kokios programėlės populiariausios Lietuvoje.
Be abejo, populiariausių navigacijos aplikacijų, naudojamų Lietuvoje, topuose yra Google Maps ir Waze. Nors Waze buvo sukurta Iraelyje 2006 metais, ją 2013 metais nusipirko Google už 1,3 mlrd. dolerių. Abi programėlės veikia su Anroid Auto ir Apple CarPlay sistemomis, tad galite naudoti abi programėles pagal poreikį be nesklandumų. Tiek viena, tiek kita programėlė nuves ten, kur reikia, tačiau, jei planuojate dar paėjėti pėsčiomis, tuomet rinkitės Google Maps, nes Waze pritaikyta tik važiavimui keliais.
Kol Google Maps apskaičiuoja maršrutą atsižvelgdama į eismo sąlygas ir leidžia pasirinkti tarp kelių variantų, Waze greičiausiai apskaičiuos patį trumpiausią maršrutą įmanomą. Net gi juokaujama, kad Waze turbūt ves per karo zoną, kad sutaupytų 5 sekundes kelionės. Tuo tarpu Waze atsižvelgdama į eismo sąlygas pati pakeis maršrutą, o Google Maps draugiškai pasiūlys kitą, priklausomai nuo to, kokio prastumo eismo sąlygos.
Taip pat pastaraisiais metais, pasikeitus Google Maps algoritmui, maršrutas skaičiuojamas atsižvelgiant į šviesoforo signalus, kad būtų mažiau teršiama išmetamosiomis dujomis stovint prie raudono signalo. Abi programėlės turi savų pliusų ir minusų.
Google Maps pateikia tikslesnę realaus laiko eismo informaciją, puikiai integruota su verslais, jei ieškote kokios paslaugos, kaip plovyklos, degalinės, remonto dirbtuvių, kavinės ar kita. Waze ypatinga tuo, kad apie kelyje pasitaikančius objektus, t.y. duobes, paliktus automobilius, avarijas, policijos ekipažus praneša patys vairuotojai. Vienas minusų, kad tai gali blaškyti, jei kas kartą iššoka patvirtinimo langas, ar objektas vis dar kelyje. Taip pat šios funkcijos nebelieka, jei naudojamės beryšiu režimu parsisiuntę maršrutą į telefoną. Vienas naujesnių pliusų – Waze integruota su Spotify, tad keliaudami galėsite paprastai perjungti mėgstamiausią tinklalaidę ar garso takelį. Google Maps turi ganėtinai „apkrautą“ vartotojo sąsają. Priešingai, Waze sąsaja labai „švari“ ir tvarkinga, be jokių nereikalingų elementų. Išbandykite abi pagal savo poreikius.
Jei keliaudami ketinate sustoti kuro ir neapsisprendžiate, kurioje degalinėje stabtelėti, parsisiųskite Kurohudas.lt. Aplikacijoje lengvai galite stebėti kasdien kintančias kuro kainas net daugiau nei 600 kuro pardavimo taškuose Lietuvoje iš 23 tinklų ir greičiau nuspręsti ar pravažiuoti dar kelis kilometrus, ar laikas ieškoti artimiausios degalinės. Tiesa, reikėtų paminėti, kad realaus laiko kainas tiekia tik kiek daugiau nei 150 taškų. Tad visada pasitikrinkite, ar taško kainos atsinaujina realiu laiku ar reguliariai rečiau, kad netektų nusivilti nuvykus.
Taip pat vienos populiaresnių vairuotojų naudojamų programėlių – H2AUTO, PRO BRO EXPRESS CAR WASH ir ŠVAROS CENTRAI. Tai trijų skirtingų automobilių plovyklų programėlės. Naudodamiesi jomis greitai ir paprastai užsisakysite programą, abonementą ar papildysite balansą švaros paslaugoms.
Populiariausios Lietuvoje programėlės, naudojančios prietaisus OBD II jungčiai: CARLY, InCarDoc PRO, Car Scaner ELM. Šios aplikacijos padeda stebėti automobilio būklę, kuro išeigą, saugo duomenis apie apžiūras, gali aptikti problemas, susijusias su varikliu ar kuro sistema. Taip pat, atitinkamai per OBD II jungtį galime prisijungti ir GPS sekimo programėlę, kuri realiu laiku rodys, kur stovi ir kaip juda automobilis.
Vienos populiariausių elektromobilių įkrovimo aplikacijų – Enefit ir IgnitisOn. Ignitis turi daugiau nei 100 įkrovimo stotelių Lietuvoje, o Enefit – ketina įrengti per 150 stotelių visoje Lietuvoje. Sostinėje ir didžiuosiuose miestuose tikrai nebus problema rasti įkrovimo tašką, tačiau vertėtų apsižiūrėti, jei planuojate keliauti į atokesnias vietas.
Be abejo, trinkantis ryšys gali trukdyti aplikacijų veikimą. Taip pat jos sekina telefono bateriją. Vyresnio amžiaus žmonėms gali būti kiek sudėtinga naudotis aplikacijomis. Bet šie laikini minusai atperka naudą, kurią gauname naudodami programėles, skirtas vairuotojams. Panašu, kad vis didesnė integracija su automobiliais, papildytos realybės navigacija, valdymas balsu, personalizacija ir nuspėjamoji analizė žada dar labiau įtraukiančią patirtį.