
Praėjusį savaitgalį drauge su Miesto švente Plungę nuspalvino „Plungės fotobienalė 2012“. Jau antrus metus rengiama tarptautinė fotografijų paroda šiemet organizuota bendradarbiaujant su Kinijos Liaudies Respublikos ambasada Lietuvoje. Tačiau į Plungę sugužėjo ne tik gausus būrys Kinijos fotografijos pasaulio atstovų, bet ir fotomenininkų iš Rusijos, Baltarusijos, Vokietijos ir Prancūzijos bei, žinoma, – iš visos Lietuvos. Pristatyta ir tradicinė „Fotoalėja“, keletas kitų parodų.
Iškilmingas „Plungės fotobienalės 2012“ atidarymas praėjusį penktadienį vyko Plungės kultūros centre. Po Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos instrumentinio trio atliktų romantiškų melodijų gausiai susirinkusius svečius pasveikino viena iš pagrindinių renginio organizatorių Violeta Skierienė ir Plungės rajono savivaldybės vicemeras Mindaugas Jurčius. „Jau tapo įprasta, kad daugelis unikalių kultūrinių idėjų gimsta mūsų mieste“, – pasidžiaugė vicemeras.
Šventės šeimininkus savo ruožtu sveikino garbingi svečiai iš Kinijos: Kinijos ambasadorius Lietuvoje Liu Zengwen, Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto direktorė Wang Liying, Kinijos fotomenininkų sąjungos ir Kinijos folkloro fotografų asociacijos atstovai. Jie pasidžiaugė produktyviu dviejų šalių bendradarbiavimu ir padėkojo renginio organizatoriams.
Žodį tarė ir LR Seimo narys Jurgis Razma, pajuokaudamas, kad, pasižiūrėjus fotobienalės parodą, nebereikia keliauti į Kiniją – fotografijose matyti viskas, kas šioje šalyje vyksta, kas jai būdinga. Seimo narys pažymėjo: šis renginys dar kartą įrodė, jog Plungė ne be reikalo buvo tapusi šalies kultūros sostine.
Plungės kultūros centre atidaryta ir bendra lietuvių fotografo Vytauto Daraškevičiaus bei Kinijos folkloro fotografų Liang Zongyang ir He Yongan darbų paroda. Po jos pristatymo visi dalyvavo Konfucijaus instituto surengtoje kinų kultūros vakaronėje.
Fotobienalę pratęsė „Fotoalėjos“ prie Plungės viešosios bibliotekos atidarymas. Joje eksponuoti Plungės ir Rietavo klubo „Žybt“, fotobienalės partnerių, kitų fotografų darbai. Kiek vėliau Oginskių dvaro žirgyne pristatyta fotografijų albumų ekspozicija, atidaryta pagrindinė fotobienalės paroda „Kaimas ir miestas“.
Fotografinę „fiestą“ tęsė Plungės Šv. Jono krikštytojo bažnyčioje pristatyta klebono dekano Juliaus Meškausko fotografijos paroda „Atrasti savy“, o parapijos namuose – devynių autorių, kurių fotografijos eksponuotos bažnyčioje nuo 2010-ųjų, darbų paroda. Parapijos namuose vakarais vykdavo ir dvasinės fotografijos, literatūros bei muzikos popietės.
Šiemetinėje fotobienalėje paskelbtos dvi nominacijos – Geriausio autoriaus ir Geriausios kolekcijos. Pastarąjį titulą pelnė Baltarusijos klubas „Grodna“, o geriausiu autoriumi paskelbtas fotomenininkas Valerijus Koreškovas iš Vilniaus, šiuo metu gyvenantis Maskvoje. Iš viso fotobienalėje dalyvavo net apie 200 autorių, o fotografijomis grožėjosi tūkstančiai lankytojų.
Tokio masto renginys neretai gali susidurti su nesklandumais. Į mus kreipėsi kiek nusivylę fotobienalės dalyviai, anot kurių, padėkos raštuose kažkodėl neįrašytos jų pavardės.
„Plungės fotobienalės 2012“ atsakingasis sekretorius Adas Sendrauskas paaiškino, kad tai buvo ne nesklandumas, o specialus organizacinis sprendimas. Mat esant keliems šimtams dalyvių, kurių daugelio pavardės sužinomos jau vos ne paskutinę minutę, surašyti duomenis tampa fiziškai neįmanoma. Tad fotomenininkams savo pavardes greta Plungės rajono savivaldybės mero Albino Klimo parašo teko įsirašyti patiems.