Lietuvoje daugiau kaip 20 proc. gyventojų yra vyresni nei 65 metų, o tai 563 tūkst. žmonių, kurių pusė gyvena vieni. Esame viena sparčiausiai senstančių Europos šalių. Vyresnio amžiaus žmonių savižudybių statistika išlieka šokiruojančiai aukšta – tam tikrose amžiaus grupėse savižudybės siekia net 80 proc. Pagal garbaus amžiaus žmonėms sudarytas gyvenimo sąlygas Lietuva užima tik 63-ią vietą iš 96. Vyresnio amžiaus žmonės, lyginant su kitomis socialinėmis grupėmis ar net gyvūnais, sulaukia bene mažiausiai paramos ir visuotinio dėmesio. Tyrimai rodo, kad su suaugusiais vaikais gyvenantys senoliai taip pat patiria didelę vienatvės riziką.
Tokią liūdną statistiką Plungės rajono savivaldybės tarybos nariams pateikė buvęs jų kolega, dabar Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fondo projekto „Sidabrinė linija“ partnerysčių koordinatorius Jonas Mockūnas.
Projektą „Sidabrinė linija“ pristatęs J. Mockūnas minėjo, jog dažniausiai vienišas vyresnio amžiaus žmogus per dieną turi vieną kontaktą su kitu žmogumi ir neretai tai būna jam paskambinęs „Sidabrinės linijos“ savanoris.
„Sidabrinė linija“ – nemokama draugystės, bendravimo ir pagalbos telefonu paslauga garbaus amžiaus žmonėms, savo veiklą pradėjusi 2016 m. Kuo ši linija išskirtinė? Kaip sakė J. Mockūnas, senjoras kalbėtis su savanoriais gali lietuvių, lenkų ar rusų kalbomis. Pokalbiai, kuriuos galima rinktis pagal pomėgius, lytį, amžių, vyksta su tuo pačiu savanoriu. Svarbu ir tai, jog pokalbiai vyksta reguliariai kas savaitę, sutartu laiku.
„Sidabrinė linija“ skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kurie jaučiasi vieniši, nereikalingi, gyvena nuošaliose, sunkiai pasiekiamose vietovėse, išgyvena netekties jausmą, nori pasidalinti džiaugsmais ar sunkumais, susiduria su sveikatos problemomis, bet neturi su kuo nuoširdžiai ir atvirai pasikalbėti, nori susirasti draugų, trūksta palaikymo, emocinės paramos ir pan.
Kol kas 600 „Sidabrinės linijos“ savanorių dirba su 8 tūkst. senolių. Plungėje yra 8 savanoriai ir 50 senolių, vyriausiai jų – 95 metai. Anot pranešėjo, „Sidabrinė linija“ – vienintelė tokio pobūdžio linija Europos Sąjungoje.
Pasak J. Mockūno, „Sidabrinė linija“ veikia kiekvienoje savivaldybėje, tad norisi bendradarbiavimo su vietos valdžia. Apie kokį bendradarbiavimą kalbama? Žinoma, apie kasmetinę paramą. Anot J. Mockūno, Rietavo savivaldybė, rūpindamasi savo senjorais ir savanoriais, biudžete yra numačiusi lėšų „Sidabrinei linijai“. Tai taip pat gali būti rajono įmonių ar mecenatų parama bei žemaitiškai išleistos knygos „Mažasis princas“ įsigijimas ir naudojimas reprezentacinėms reikmėms.
„Mūsų didžiausias priešas – vienatvė, dėl kurios prastėja ne tik emocinė, bet ir fizinė sveikata, todėl kartais, norint tos vienatvės nebejausti, priimami siaubingi sprendimai“, – savo pristatymą baigė J. Mockūnas.
„Veikla, kurią vykdo „Sidabrinė linija“, be galo reikalinga. Jau ir patys artėjame prie tos sidabrinės linijos, todėl turime pagalvoti, kaip prisidėti, kad būtų kam paskambinti“, – kviesdamas pamąstyti apie bendradarbiavimą kalbėjo rajono meras Audrius Klišonis.