Ne taip seniai Plungės rajono savivaldybės kolegijai buvo pristatytas uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) planas dėl antrinio rūšiuojamų atliekų panaudojimo. Praėjusią savaitę sušauktuose Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetų posėdžiuose prie tos idėjos grįžta. Tiesa, šį kartą jau įvardytos konkrečios sumos. Įdomu tik tai, kad į vieną TRATC-o projekte įgyvendinamą priemonę – panaudoto aliejaus surinkimą – kėsinasi privati bendrovė, kuri paslaugą teiktų… nemokamai.
Sprendimo projektą komitetų nariams pristatė Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė. Taigi TRATC-as
rengia projektą „Rūšiuojamojo atliekų surinkimo skatinimas Telšių regione“, kurį įgyvendins visos keturios šios bendrovės steigėjos. Finansavimą tikimasi gauti pagal Regioninės pažangos priemonę „Skatinti rūšiuojamąjį atliekų surinkimą“. Iš Plungės rajono savivaldybės tikimasi ne mažesnio kaip 15,01 proc. prisidėjimo nuo jai tenkančios dalies.
Bendra projekto vertė – 4 mln. 95 tūkst. 929 eurai. Plungės rajono savivaldybės dalis – 595 tūkst. 176,50 euro: Europos Sąjungos lėšos – 505 tūkst. 900 eurų, Savivaldybės biudžeto prisidėjimas – 89 tūkst. 279,50 euro.
Projektiniame pasiūlyme numatyta, kad Jėrubaičių sąvartyne bus statoma atliekų pakartotinio panaudojimo aikštelė. Tai turėtų kainuoti 373 tūkst. eurų, aliejaus surinkimo talpyklos – 20 tūkst. eurų, maisto rūšiavimo kibiriukai – 72 tūkst. eurų, maisto surinkimo konteineriai individualioms valdoms – 100 tūkst. eurų.
Kaip ir minėta, Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdyje UAB „Biomotorai“ administravimo vadovė teisininkė Aušrinė Karanauskienė ir projekto vadovas Andrius Rinkevičius pateikė savo pasiūlymą – naudoto aliejaus surinkimą iš gyventojų. Kaip sakė svečiai, „Biomotorai“ užsiima naudoto aliejaus surinkimu iš kavinių ir restoranų visoje Lietuvoje, o ir Plungėje, todėl dabar į savivaldybes beldžiasi su nauju projektu – naudotą aliejų nori surinkti iš gyventojų.
Turbūt dažnas iš mūsų suka galvą, kur dėti po kepimo likusį aliejų. Tradiciškai ši atlieka atsiduria sąvartynuose ar nuotekų tinkluose. „Aliejus tikrai yra peilis „Plungės vandenims“ dėl valymo, dėl kanalizacijos vamzdžių užterštumo. Tai būtų priemonė gyventojams neužteršti savo vamzdynų ir dar iš to aliejaus gauti kokios naudos tiek gamtai, tiek gamintojams, nes jis perdirbamas į biokurą“, – prieš dieną UAB „Biomotorai“ išsakytoms mintims pritarė TRATC-o direktorius Vidimantas Domarkas.
Beje, pasak svečių, remiantis statistika, vienas žmogus per metus sugeneruoja apie 1 kg kepimo aliejaus atliekų. Tad Plungės rajono savivaldybėje 17 tonų šių atliekų patenka į nuotekų tinklus, komunalinių atliekų konteinerius ar tiesiog į aplinką.
Taigi bendrovės siūlymas – nemokami specialūs konteineriai, nemokamas jų aptarnavimas, tiksli informacija apie surenkamus atliekų kiekius ir sutaupytą CO2.
Iš pradžių bendrovė planuoja Plungėje pastatyti keturis konteinerius. Jei projektas įsisiūbuos, jų tinklas bus plečiamas.
Kaip ir minėta, paslauga – nemokama. Iš Savivaldybės prašoma vietos konteineriams statyti, atsakingo asmens ypatingoms situacijoms spręsti, komunikacijai ir pagalbos patenkant į švietimo įstaigas įvairiai šviečiamajai veiklai ir edukacijoms vykdyti.
Tiesa, į specialius konteinerius bus prašoma aliejų mesti tik supiltą į plastikinius buteliukus. Tam bus išdalijami piltuvėliai. Surinkti ir perdirbti tinka naudotas, pasibaigusio galiojimo, skonio savybes pakeitęs, neįprastą kvapą ar vaizdą turintis aliejus. Taip pat aliejus nuo silkių, tuno, šprotų, džiovintų pomidorų, paprikų ir gyvuliniai riebalai. Negalima pilti majonezo ar padažų, kosmetinio aliejaus, sintetinės, mineralinės alyvos, kitų skysčių.
Kai buvo pristatomas TRATC-o projektas, Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai jam pritarė, tačiau siūlė išbraukti aliejaus surinkimo dalį. „Kam skirti Savivaldybės pinigus ten, kur galima gauti paslaugą nemokamai?“ – politikų nuomonę palaikė meras Audrius Klišonis.
Pasirinkimo teisingumą sustiprino ir ekologės Robertos Jakumienės surinkta informacija apie aliejaus surinkimą organizuojančią bendrovę. Pasak specialistės, kitos savivaldybės, kurios naudojasi „Biomotorų“ paslaugomis, yra patenkintos: bendradarbiavimas su tiekėjais vyksta sklandžiai, į visas pastabas reaguojama operatyviai.
Tiesa, kitą dieną Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdyje dalyvavęs V. Domarkas patikslino, jog už 20 tūkst. eurų planuojama ne pastatyti konteinerius, o išplėsti 40 kolektyvinių aikštelių mieste, kad būtų galima pastatyti aliejaus surinkimo talpyklas ir tai netrukdytų dirbti privačiam verslui. Tiesa, dėl nemokamos paslaugos TRATC-o vadovas buvo nusiteikęs skeptiškai: „Įsirengę patys turėtume visą laiką, o komercinės struktūros bus tol, kol bus nauda. Ir jei šiandien surenkama už ačiū, tai dar nereiškia, kad rytoj neprašys pinigų.“
Na, ir, žinoma, svarbiausias argumentas – finansai. Paaiškėjo, kad atsisakius aliejaus surinkimo vietų įrengimo Savivaldybės prisidėjimas sumažėtų net… 3 tūkst. eurų.
tai taip iseina, kad TRACAS nori dviguba bizni daryti, is zmoniu uz surinkima pinigus paimti ir dar parduoti alieju perdirbimui i biokura 🙂 saunu, kad konkurencija yra.