Rugpjūčio 2–4 dienomis Nevarėnuose vyko tradicinė šventė „Vo aš čė gėmiau“. Šventiniai renginiai prasidėjo įspūdinga Baltąja vakariene, kurioje dalyvavo per šimtą vietos gyventojų ir svečių. Kaip ir kasmet, vyko iškilmingi Nevarėnų krašto garbės piliečio apdovanojimai. Šventę vainikavo atlaidai Nevarėnų bažnyčioje ir šventinis koncertas Šilaunėje.
Aurelija SERVIENĖ
Baltoji vakarienė
Penktadienio vakarą Nevarėnų mokyklos stadionas mirgėjo nuo baltumos – surengta Baltoji vakarienė, į kurią buvo pakviesti visi nevarėniškiai – dabar gyvenantys, sparnus pakėlę, bet čia gimę ar augę, bei svečiai. Susirinkusiuosius pasveikino ir gražių renginių, kurių miestelyje buvo dosnus visas savaitgalis, palinkėjo Nevarėnų seniūnijos seniūnas Darius Martinkus, bendruomenės pirmininkas Albinas Šmukšta.
Tai jau trečioji Baltoji vakarienė Nevarėnuose. Per šimtą baltai apsirengusių žmonių susėdo prie baltomis staltiesėmis užtiestų stalų, šnekučiavosi, prisiminė gražiausius pastarųjų metų įvykius, dalijosi suneštinėmis vaišėmis, klausėsi nuotaikingo Nevarėnų kultūros centro dainininkų koncerto, šoko. Su į renginį atvykusiais draugais iš Šilutės rajono Juknaičių bendruomenės apsikeitė dovanomis.
Garbės piliečio apdovanojimai
Šeštadienį Nevarėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčioje vyko Nevarėnų krašto garbės piliečio apdovanojimo ceremonija. Šiemet Nevarėnų krašto garbės piliečio vardas suteiktas ilgametei pedagogei Irenai Tendziagolskienei už nuopelnus savo kraštui.
- Tendziagolskienė, jauna specialistė iš Akmenės, kartu su vyru Silvijumi atvyko mokytojauti į Nevarėnų vidurinę mokyklą. Čia išdirbo per keturiasdešimt metų. Nevarėnuose gimė penki jos vaikai. Keturi sūnūs ir dukra. Irena Nevarėnuose giliai įleido šaknis. Ji išmokė tūkstančius vaikų istorijos. Didelį indėlį yra įdėjusi į šio krašto vertingą istorinį palikimą. Atgaivino šių apylinkių istoriją, ją surašė į metraštį, perdavė naujai istorijos mokytojai Neringai Račkauskienei, kuri puoselėja ir tęsia pradėtą darbą. Irena įkūrė Nevarėnų mokykloje muziejų iš Nevarėnų vietovėse surinktų senovinių apyvokos daiktų.
Irenos iniciatyva ir jos didelėmis pastangomis surinkta ir išleista istorinė knyga „Sugrįžimai“ – apie iš Nevarėnų krašto ištremtus į Sibiro platybes žmones. Taip pat išsaugojo kitų vertingų rankraščių, kuriuos parašė nevarėniškiai tremtiniai. Išleistoje knygoje „Nevarėnai“ pagrindinis istorinis aprašymas – taip pat jos darbas.
Nuo pat jaunystės ir būdama jau pensijoje Irena dalyvavo Nevarėnų kultūros centro meno mėgėjų kolektyvuose. Be atlygio vadovavo pagyvenusių žmonių tautinių šokių kolektyvui. Visuomenininkė. Retas renginys kultūros centre vykdavo be jos išmintingos pagalbos.
Vienu metu buvo pensininkų draugijos „Bočiai“ pirmininko pavaduotoja. Čia, kaip ir visoje veikloje, pasireiškė jos entuziazmas įtraukiant didelį būrį nevarėniškių. Ji rūpinosi įdomesniu, skaidresniu, prasmingesniu vyresnio amžiaus vietinių gyvenimu.
Irenos sukurta šio krašto gerovė turi išliekamąją vertę ateities kartoms.
Nevarėnų krašto garbės piliečio regalijas nominantei įteikė Nevarėnų seniūnijos seniūnas D. Martinkus. Sveikino Seimo narys Valentinas Bukauskas, Nevarėnų kultūros centro direktorius A. Šmukšta, kultūros darbuotojai, dvasininkai, draugai, pedagogai, artimieji, šeima.
- Tendziagolskienė visiems dėkojo už parodytą dėmesį jai ir jos nuveiktiems darbams: „Man gyvenime taip kojos nedrebėjo, kaip jaudinuosi dabar… Kiek čia jūsų daug: mokinių, jų tėvų, senelių. Aš labai myliu nevarėniškius, neturiu nė vienam piktumo ar pagiežos, o visada turiu neišreikštą, nespėtą pabuvimą su kiekvienu iš jūsų. Jūs – aukso klodai, ypač vyresnieji, kiek jūs daug žinojote apie Nevarėnus…“
Sielos muzika
Pasibaigus iškilmingai ceremonijai Nevarėnų Nukryžiuotojo Kristaus bažnyčioje nuskambėjo trečiasis koncertų ciklo „Sielos muzika 2024“ koncertas.
Profesionaliosios muzikos koncertą dovanojo Ona Kolobovaitė – atlikėja, kiekvieną natą sušildanti jausmu, kiekvieną kūrinį paverčianti mažu, išraiškingu pasakojimu. Klavišiniais akompanavo Vytautas Lukočius – vienas talentingiausių šios kartos Lietuvos dirigentų, taip pat nepakeičiamas koncertmeisteris, fortepijonu galintis atlikti įvairiausio stiliaus muziką.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Telšių rajono savivaldybė. Koncertų ciklas „Sielos muzika 2024“ – projektas, kuriuo siekiama suteikti galimybę toliau nuo miesto centro gyvenantiems žmonėms išgirsti aukštos meninės vertės muziką ir pritraukti ne tik vietinius gyventojus, bet ir skatinti apsilankyti kitų bendruomenių narius.
Tai tęstinis projektas, kurio metu rengiami keturi profesionalios muzikos koncertai: Gadūnavo Švč. Jėzaus Širdies, Nevarėnų Nukryžiuotojo Jėzaus ir Telšių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijose.
Po koncerto tikintieji meldėsi Kristaus Atsimainymo atlaiduose, kur šv. Mišias aukojo kraštietis kunigas Romualdas Vėlavičius.
Šilaunės vasaros estradoje
Baigiamasis kraštiečių šventės renginys vyko Šilaunės vasaros estradoje. Jis prasidėjo Nevarėnų himnu, kurį atliko kultūros centro „Vyrų trio“ kolektyvas.
Netrukus į sceną žengė „Barbora Radvilaitė“ – vakaro vedėja Lijana Judeikytė. Ji pristatė Nevarėnų kultūros centro kolektyvus, dalyvavusius Respublikinėje dainų šventėje „Kad giria žaliuotų“, o Nevarėnų seniūnijos seniūnas pasveikino Dainų šventės dalyvius, kolektyvų vadovams įteikdamas padėkos raštus.
Muzikos kūriniais džiugino moterų vokalinis ansamblis „Svaja“ (vadovas Martynas Miliauskas), šokius dovanojo šokėjų kolektyvas „Žemaitukai“, renginio vedėja taip pat atliko dainą „Pavakarys“. Teatrališkais tautiniais šokiais žiūrovus žavėjo svečių iš Estijos kolektyvas „Kanapi kanged“ (vadovė Tina Ilves).
Po tautinio koncerto į sceną buvo pakviesti renginių rėmėjai. Padėkos raštai įteikti Rimai Kačinskienei, Rūdupių kaimo bendruomenei, UAB „Žimpra“ ir direktoriui Pranui Žimkui, Almai ir Kęstučiui Strazdauskams, Astai Rimkienei, kavinei „Po liepa“, Edmundui Mažeikai („Valdonex“), medžiotojų būreliui ir Romualdui Savickiui, Danai ir Rolandui Jokubauskams. Padėkota informaciniams rėmėjams, Žemaitijos turizmo informacijos centrui.
Toliau susirinkusiuosius linksmino Ryškėnų kolektyvas „Čia ir dabar“ (vadovai Sandra ir Sigitas Petruliai) bei „Daumantų“ kapela.
Renginį vainikavo atlikėjas Ruslanas Kirilkinas ir žvaigždėtą rugpjūčio dangų skrodžiantys fejerverkai. Norintieji linksmintis dar ilgai šoko grojant ir dainuojant Sauliui Montvilui.