Nuolatinis triukšmas – ne tik nemalonus mūsų ausiai, bet ir lemia centrinės nervų sistemos veiklą: pašaliniai garsai gali sukelti galvos skausmus ir svaigimą, pabloginti dėmesį ir atmintį ar sutrikdyti miegą. Tad garso izoliacija yra esminis aspektas, siekiant sukurti komfortišką ir ramią gyvenamąją ar darbo aplinką, ypač gyvenant tokiose vietose kaip miesto centras ar šalia judrių gatvių.
Garso izoliavimo indeksas (Rw)
Tačiau prieš pasinaudodami praktiniais patarimais, susipažinkime su šiek tiek teorijos, t. y. su garso izoliavimo indeksu Rw.
Garso izoliavimo indeksas, žymimas Rw, nurodo, kaip langas slopina garso bangas. Šis indeksas matuojamas decibelais (dB). Kuo didesnė Rw vertė, tuo geresnė garso izoliacija. Pavyzdžiui, langas su Rw 30 reikšme sumažins triukšmo lygį iki 30 decibelų, o Rw 40 bus dar efektyvesnis.
5 patarimai, kaip sumažinti triukšmą namuose
Siekiant optimizuoti langų garso izoliaciją, būtina atsižvelgti į keletą svarbių veiksnių:
1: Rinkitės plastikinius arba kompozitinius langus
Plastikiniai (PVC) ir kompozitiniai langai bei durys yra ne tik ilgaamžiai ir tausojantys energiją. Jie pasižymi garsą mažinančiomis ir vandeniui atspariomis savybėmis. Puikus tokių langų pavyzdys – Mynest by Aradas langų platformoje siūlomos plastiko ir kompozito langų sistemos TATRO, ALPO ir ELBRO.
Standartinės komplektacijos šių sistemų langai sulaiko iki 33 dB siekiantį aplinkos triukšmą, o pasirinkus specialius, garsą izoliuojančius stiklus, galima pasiekti 40 ir daugiau dB garso izoliaciją.
2: Atkreipkite dėmesį į stiklo masę
Kuo storesnis stiklas, tuo geriau jis sugeria ir slopina garso bangas. Pavyzdžiui, 8 mm arba 10 mm storio stiklai geriau slopina garsus nei plonesni.
3: Pasidomėkite atstumu tarp stiklų
Kuo didesnis tarpas tarp stiklų, tuo geriau izoliuojamas garsas. Rekomenduojama, kad stiklo paketuose atstumas tarp stiklų būtų 16-20 mm, nes platesnis tarpas sukuria papildomą barjerą garsui, veikdamas kaip amortizatorius garso bangoms. Dėl platesnių tarpų tarp stiklų, stiklo paketai tampa gilesni, todėl reikia rinktis didesnio gylio profilius.
4: Užsisakykite langus su specialiais triukšmą sulaikančiais stiklais
Specialūs triukšmą sulaikantys stiklai sugeria ir susilpnina oru sklindantį tiek žemo, tiek ir aukšto dažnio garsą. Jie yra permatomi ir pasižymi aukštu energiniu efektyvumu. Garso izoliacijos sistema sukuriama skirtingo storio stiklais, teisingai parinktais tarpais tarp stiklų ir specialiomis, triukšmą sulaikančiomis akustinėmis plėvelėmis.
5: Langus montuokite kokybiškai
Neužtenka vien pasirinkti langų su triukšmą mažinančiais stiklais. Labai svarbu ir tinkamai juos sumontuoti. Naudojant specialias sandarinimo juostas ir medžiagas, galima efektyviau izoliuoti tarpus, per kuriuos gali skverbtis triukšmas ar šaltis. Tai užtikrina, kad jūsų namai būtų ne tik šilti, bet ir tylūs.
Rekomendacijos geresnei garso izoliacijai
Taigi gyvenant ypač triukšmingoje aplinkoje, rekomenduojama rinktis stiklo paketus su storesniais stiklais, atstumas tarp kurių būtų nuo 16 iki 20 mm. O dar efektyvesnė izoliacija pasiekiama, kai vienas iš stiklų laminuojamas garsą slopinančia plėvele. Tokia konfigūracija gali padėti ne tik izoliuoti triukšmą, bet ir sumažinti energijos nuostolius bei pagerinti bendrą patalpų komfortą.