
Šią savaitę du Savivaldybės tarybos komitetai – Vietos ūkio ir ekologijos bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto – nagrinėjo UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) prašymą leisti nuo kitų metų 20 proc. didinti rinkliavą už atliekų tvarkymą. Politikai pritarė, kad rinkliavą didinti reikia, bet vienu ypu įkainį pakelti penktadaliu būtų pernelyg skaudus kirtis per gyventojų kišenę.
TRATC Savivaldybės administracijai pateikė raštą, kuriuo Savivaldybės tarybos prašo 20 proc. indeksuoti vietinės rinkliavos dydžius.
Jei TRATC prašymas būtų įvykdytas, Plungės mieste daugiabučio namo butui kaina už atliekų tvarkymą išaugtų iki 160 litų per metus (buvo 133 Lt), individualiam namui mieste iki 210 Lt (buvo 176 Lt), individualiam namui ir daugiabučio namo butui kaimo vietovėje iki 105 Lt (buvo 87 Lt). TRATC rinkliavą indeksuoti nori dėl transporto paslaugų, elektros ir kitų paslaugų kainos didėjimo, išaugusių atliekų tvarkymo kaštų ir t. t. Rinkliava nekito jau ketverius metus.
Vos išgirdę apie TRATC norą didinti rinkliavą, Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai ėmė klausinėti –
kokiu pagrindu, kokiais motyvais remiantis ji bus indeksuojama? Juolab kad išsyk – penktadaliu. Posėdyje dalyvavusi TRATC ekonomistė buhalterė Daina Milerienė tai aiškino didėjančiomis išlaidomis: esą bendrovė įgyvendina europinius projektus, perka įrangą, įrengė keturias atliekų tvarkymo aikšteles, vykdo sąvartyno dvoko mažinimo programą ir kt. Visos šios naujovės, kurios nebuvo įtrauktos į senąją rinkliavą, kainuoja nemenkus pinigus, todėl jau tikrai pribrendo laikas kainą didinti. Jai antrino ir TRATC direktoriaus pavaduotojas Gintas Orda. Anot jo, atliekų vežėjai savo įkainį indeksuoja (žinoma, į didžiąją pusę) kiekvienais metais, o rinkliava jau daug metų vis tokia pat.
Prašydamas kelti rinkliavos dydžius, TRATC kartu pateikė ir sąmatą – koks lėšų poreikis 2013 metams. Be to, akcentavo, kad keturios savivaldybės – Mažeikių, Telšių, Plungės ir Rietavo – bendrovei skolingos net 5,7 mln. litų (spalio 15 d. duomenimis). Didžiausia skolininkė – Mažeikių savivaldybė (3,1 mln. Lt). Telšiai skolingi 1,2 mln. Lt, Plungė – 735 tūkst. Lt, Rietavas – 649 tūkst. Lt.
Komiteto pirmininko Roberto Endriko teigimu, bendrovės atstovai kažką nutyli. „Sąmatą padarėt iš menamų skaičių, kaip matau, gyvenat gana išlaidžiai, didinatės algas, važinėjat į kursus, komandiruotes. Be to, gyventojų ir juridinių asmenų nemokumas – net 9 procentai. Tai reiškia, kad kas dešimtas nemoka, ar jūs kokių priemonių imatės?“ – klausė ir piktinosi R. Endrikas.
Komiteto narys Tomas Raudys stojo TRATC pusėn (gal todėl, kad pats yra atliekų vežėjo – UAB „Valda“ – vadovas?). Anot pastarojo, jei dabar rinkliavos nedidinti, po metų ją indeksuoti reikės jau ne 20, o 40 procentų. „Galiu garantuoti, kad kitais metais vėl sėsim prie šito stalo ir svarstysim rinkliavos didinimo klausimą. Nes 2014 metais Europos Sąjunga mums liepia įvesti vadinamąjį sąvartyno vartų mokestį, be to, juk esam nubalsavę, kad Jėrubaičiuose būtų statomas 33 milijonų litų vertės fabrikas. Jo eksploatacija irgi kainuos“, – dėstė T. Raudys.
Juozas Šlepetis T. Raudžio paklausė: „O kodėl Plungės ir Rietavo atliekų vežėjui nustatyta didžiausia kaina, kodėl, gyvendami arčiausiai sąvartyno, vežėjui mokame brangiausiai?“ T. Raudys iš pradžių dar bandė aiškinti: esą reikia aptarnauti dviejų savivaldybių teritorijas, todėl brangiau atsieina transportas, kuras, bet netrukus liovėsi teisintis ir atsakė klausimu į klausimą: „O kodėl čia nulingavom į kitą pusę? Juk klausimas – ne apie „Valdą“, o apie rinkliavos didinimą.“
Komitetas pritarė – rinkliavą reikia didinti. Klausimas tik – kiek: ar 20 proc. (tiek prašo TRATC), ar mažiau. Pirmininkas R. Endrikas pasiūlė mažesnį – 10 procentų – indeksą. Kiti jam pritarė.
Kitą dieną tą patį klausimą svarstė ir Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas. Politikai iš esmės pritarė, kad rinkliavą reikia didinti. Juolab kad TRATC direktorius Rimantas Adomaitis perspėjo, kokios galimos pasekmės, jei rinkliava nedidės. Mat TRATC prasiskolinęs vežėjams ir vienas iš jų – UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“, kuriam skola – 1,3 mln. Lt, – jau grasina TRATC duoti į teismą.
Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas, nors rinkliavos didinimui pritarė, bet nusprendė, kad galutinį žodį šiuo klausimu reikėtų tarti ne per lapkričio mėnesio Savivaldybės tarybos posėdį, o gruodį. R. Adomaičio teigimu, galima ir gruodį, jokios skubos nėra.