
Sekmadienio popietę plateliškiai ir miestelio svečiai rinkosi į Platelių dvaro svirną, kur surengtas koncertas-vakaronė. Tiesa, žemaičiai šįkart rinkosi paklausyti ne savos šnektos, ne savo krašto dainų, o atvykėlių nuo Aukštaitijos ir Dzūkijos „rubežiaus“ –
folkloro ansamblio „Praviena“, supažindinusio su Kaišiadorių krašto etnokultūra.
Kaip sakė Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Kultūros paveldo skyriaus vedėja Aldona Kuprelytė, Platelių dvaro svirne dažniausiai skamba žemaitiškos dainos, todėl ansamblio „Praviena“ pasiūlymas pakoncertuoti Platelių krašte labai sudomino. „Juk įdomu ir su kitų Lietuvos regionų folkloru, papročiais susipažinti. Juolab, kad ir „Pravienos“ moterys norėjo ne tik save parodyti, bet ir Žemaitijos kraštą, mūsų nacionalinį parką apžiūrėti“, – sakė A. Kuprelytė.
Rumšiškių kultūros centrui priklausantis folkloro ansamblis „Praviena“, buriantis devynias Pravieniškių 1-ojo kaimo moteris, į Platelius atvežė programą „Ant tėvelio didžio dvaro“.
Ansamblis „Praviena“ gyvuoja jau ne vienerius metus – suburtas 2004-aisiais ir nuo pat pradžių iki šiol Pravieniškių 1-ojo kaimo folklorininkėms vadovauja Ernesta Žiūkienė. Kaip jau minėjome, ansamblis – moteriškas, vienijantis devynias 37-83 metų amžiaus moteris.
Per aštuonerius veiklos metus „Praviena“ daug nuveikė – dalyvavo net 270 įvairių renginių visoje Lietuvoje. Savame kaime ansamblis visuomet organizuoja Trijų Karalių eiseną, Velykinį lalavimą, Motinos dieną, Rasų šventę, Vėlinių minėjimą, Advento vakarus. Vyksta ir į rimtus folklorininkų susibūrimus: 2007 metais dalyvavo Lietuvos dainų šventės folkloro dienoje „Saulutė rateliu tekėjo“, 2009 metais – Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės folkloro dienoje „Žemynėle, žiedkėlėle“, tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Atataria lamzdžiai“ (Kaune) ir „Skamba skamba kankliai“ (Vilniuje).
Plateliškius „Praviena“ supažindino su savo krašto tarme, dainomis, šokiais, žaidimais. Pravieniškių folklorininkės kartu su žemaičiais žiūrovais dainavo, šoko, žaidė, susirinkusieji sužinojo, kokių tradicijų laikosi, kokius papročius puoselėja Kaišiadorių krašto žmonės per Adventą, švęsdami vestuves ir kitas šventes.
Beje, „Praviena“ didžiuojasi ne tik savo folkloru, bet ir ansamblio turimais autentiškais to krašto drabužiais. Mat Pravieniškės – tarp Aukštaitijos ir Dzūkijos, tad ir folklorininkių drabužiai – ir dzūkiški, ir aukštaitiški. Susidomėjusiems žiūrovams moterys rodė, kurios aprangos detalės labiau atspindi vieną regioną, kurios – kitą.
Kartu su „Praviena“ į Platelius buvo atvykęs ir Pravieniškių 1-ojo kaimo bendruomenės centro „Praviena“ metraštininkas Leonas Vytautas Glinskis, įamžinantis kone visą folklorininkių veiklą.