
Plungės tautodailininkai turi gražią tradiciją – gruodžio mėnesį pagerbti kolegas kūrėjus, kurie tais kalendoriniais metais minėjo asmeninius jubiliejus. Kiekvienų metų pabaigoje parengiama sukaktuvininkų darbų ekspozicija, sukviečiami bei pasveikinami ir patys autoriai. Taip pat ir šiemet – tautodailininkų jubiliatų kūrybos paroda Plungės kultūros centre atidaryta gruodžio 5-ąją. Joje – net šešių autorių darbai.
Kultūros centro tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė pasidžiaugė gausiomis Plungės tautodailininkų gretomis, mat jų – net 76. Šiuo metu aštuoni išvažiavę užsienin, visi kiti – čia, Plungėje ir jos rajone. „Dar džiaugiuosi, kad nė vienas iš mūsų šiemet Anapilin neiškeliavo, o kai kurie netgi labai garbingų jubiliejų sulaukė“, – sakė Z. Leilionienė.
Pats garbingiausias iš šiųmetinių jubiliatų – 90-metį atšventęs medžio drožėjas iš Šateikių Antanas Kniūkšta. Tautodailininkų sąjungoje jis – nuo 1990-ųjų. Kolegos menininkai žino, kad meistras Antanas iki šiol dar gana guvus ir takelį į medžio dirbtuves kasdien mina. Kaip sakė ponia Zafira, A. Kniūkšta ir į parodos atidarymą planavo atvykti, tik prieš pat išvykstant sveikata truputį sušlubavo, tad nutarė Plungėn nebevažiuoti.
Garbingą jubiliejų šiemet atšventė ir kitas medžio drožėjas – Platelių seniūnijos Dovainių kaime gyvenantis Kazimieras Striaupa. 80-metis meistras drožia ir šventuosius, ir linksmus vaizdelius iš gyvenimo, ir Užgavėnių kaukes. Savo drožinius ponas Kazimieras kaupia ir eksponuoja prie namų specialiai tam pastatytoje klėtelėje. Džiugu, kad šiemet meistras savo klėtelę ir išdidino, ir atnaujino. Taigi bus kur jo išdrožtiesiems „gyventi“. Beje, dovainiškis tautodailininkas garsus ne tik mūsų krašte, jis pripažinimą pelnęs visoje Lietuvoje –
ir 2006-aisiais, ir 2011-aisiais tapęs respublikinio liaudies meno konkurso „Aukso vainikas“ nugalėtoju.
60-mečio jubiliejų šiemet atšventusi Vladė Mišeikienė į parodos atidarymą atvykti negalėjo. Mat šiuo metu ji išvykusi užsienin, į Angliją. Tačiau jos kūryba – tapybos darbai – eksponuojami. Beje, ponia Vladė – ne tik tapytoja, bet ir poetė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ narė.
Akvarelistė, tapytoja, tekstilininkė Lijana Noreikienė pasveikinta 55-ojo gimtadienio proga. Plungiškę menininkę Zafira pristatė ne tik kaip tautodailininkę (kuri sąjungos narė nuo 1988 metų), bet ir kaip kultūros centro dailininkę. „Mūsų Lijana kartu su Aldona Ruibiene kuria visų renginių skrajutes, reklaminius plakatus, be to, jos dar ir scenografija rūpinasi“, – pasakojo Z. Leilionienė. Tautodailės kuratorė ypač taikliai apibūdino L. Noreikienės akvareles: tikslios, klasikinės, daugiasluoksnės ir traukiančios kiekvieno akį.
Tokį pat jubiliejų – 55 metų – šiemet atšventė ir plungiškė Saulena Plyniuvienė. Tiesa, šiuo metu menininkė gyvena Palangoje, tačiau kaip tautodailininkė ji vis dar ištikima Plungei. Tekstilininkė Saulena dešimt metų dirbo liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“ ir kūrė gobeleno gaminių etalonus. Tautodailininkų sąjungoje ji – nuo 1985-ųjų. „Saulenos kūriniai išskirtiniai. Tą galėtų patvirtinti netgi… prancūzai. Pamenu, kai prieš daugelį metų vykome į Prancūziją ir ten pardavinėjome savo kūrinius, pirmieji prancūzų nupirkti gaminiai buvo būtent Saulenos“, – smagiai pasakojo Zafira.
Pats jauniausias iš sukaktuvininkų –
50-metis Domas Kazragis, kurį Z. Leilionienė apibūdino kaip garsųjį Plungės tapytoją. „Visi nuo seno Plungėje žino Kazragiukus – Domą ir Juozą. Parodose ir mugėse jų paveikslus pirkėjai pirmiausia nušluodavo, kiti dėl to netgi piktindavosi, sakydavo, kad Kazragiukai kažkur „blatą“ turi. O iš tikrųjų – žmonėms tiesiog patinka jų darbai“, – pristatydama jubiliatą linksmai kalbėjo Z. Leilionienė. Anot jos, D. Kazragis ne tik savo darbus eksponuoja, pernai Rietave buvo surengta visos Kazragių genties kūrybos paroda. Taigi visa giminė labai kūrybinga.
Jubiliatus sveikino ne tik Z. Leilionienė, bet ir kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Simona Gudavičiūtė, kolegos tautodailininkai, Audėjų klubo nariai, artimieji. Šešių autorių paroda kultūros centre veiks iki Kalėdų.