Nors valstybiniu lygmeniu vis dar nėra oficialiai apsispręsta dėl daugiabučių renovacijos tvarkos, tačiau naujosios Vyriausybės numatomas daugiabučių renovacijos bumas kelia nerimą vietos savivaldos institucijoms, kurios, atrodo, žūtbūt sieks visokiausiais būdais pateisinti kadencijos pradžioje užsibrėžtus premjero Algirdo Butkevičiaus tikslus.
Panaši situacija ir Rietavo savivaldybėje. Susisiekęs su LR aplinkos apsaugos ministerijos viceministru Almantu Petkumi, vasario 4 dieną Rietavo meras Antanas Černeckis sukvietė dalį rietaviškių į susirinkimą aptarti galimą daugiabučių renovacijos perspektyvą Rietave.
„Nekalbėsiu su tais, kas nepatenka į programą“
Į šį susirinkimą buvo pakviesta tik dalis Rietavo gyventojų: „Nekalbėsiu su tais, kas nepatenka į programą“, – paaiškino A. Černeckis. Į susirinkimą buvo pakviesti tik tų daugiabučių gyventojai, kuriuose gyvena daugiau nei 10 šeimų ir kurių būstai atitinka renovacijai keliamus reikalavimus (yra dideli šilumos suvartojimo kiekiai). Šiuos kriterijus atitinka Daržų gatvės 34, 26, 24, 30 namai, Parko g. 1 bei Žemaitės g. 4 ir 7 namai. Jiems buvo aiškinamos renovacijos perspektyvos.
„Nenoriu jūsų agituoti renovuoti savo būsto. Tai yra jūsų troba ir tik jūs patys galite apsispręsti – ar jai nugriūti. Bet nueikite į Vatušius, kur žmonės susitvarkė bei renovavo būstą, ir pažiūrėkite, kaip jie gyvena“, – sakė Rietavo meras A. Černeckis.
Šonas šąla – šonas šyla
Susirinkimo dalyviai merui išsakė problemas. Šiuo metu, negalėdami padengti didelių sąskaitų už šildymą, kai kurių namų gyventojai taupo maksimaliai – namuose šildo vieną kambarį ar palaiko vos 16-18 laipsnių temperatūrą. Kadangi nekampiniuose butuose šilčiau, viena susirinkime dalyvavusi moterėlė skundėsi, kad jai per šilta, tenka langus atverti, kai tuo tarpu jos kaimynai –
kampinių butų gyventojai – šąla.
Gyventojai atkreipė mero dėmesį, kad vis dar yra šiluminių trasų vietų, kur ir žiemą žaliuoja žolė. Išsakytas ir keistas sutapimas, kad, pakeitus šiluminių trasų vamzdžius ir juos užvertus žemėmis, vanduo ėmė bėgti į rūsius.
Apie vis didėjančias šilumos kainas diskutuoti meras susirinkime griežtai atsisakė: „Nesukit sau galvos, ar šiluma brangs, ar nebrangs, juolab kad niekada nežadėjau šilumos kainų mažėjimo. Mokame už šildymą tiek, kiek kainuoja. Dabar šnekam apie namus, kurie atitinka renovuojamo būsto kriterijus“, – sakė meras.
Įsteigs naują etatą
Pagal šią programą renovacijos išlaidos bus kompensuojamos socialiai pažeidžiamiems, tačiau meras pasakojo ketinąs įsteigti papildomą darbuotojo etatą UAB „Rietavo komunalinis ūkis“, kuris būtų lyg tarpininkas tarp gyventojų ir Būsto energijos taupymo agentūros. Kalbama, kad Vyriausybė šiuo metu planuojanti dengti 40 proc. renovacijos išlaidų. Tačiau už atsiskaitymą su bankais ir visa skolų našta turėtų kristi ant gyventojų pečių. Jis tikino, kad gyventojai savo būstą tvarkyti gali ir savarankiškai – surinkę būtiną pinigų sumą, tačiau šiuo atveju valstybės paramos tikėtis nereikėtų. Renovuojant savarankiškai, be valstybės paramos –
atsakomybė tenka patiems gyventojams, o jei dirba įmonė, suteikiamas garantinis aptarnavimas.
Lengvatos – tik socialiai remtiniems
Meras minėjo, kad neoficialiai kalbama, jog bus įteisintos ir priemonės, kurias galima laikyti savotišku spaudimu energetiškai neefektyvių daugiabučių bendrijoms – esą planuojama nutraukti kompensacijų už šildymą mokėjimą socialiai remtiniems gyventojams, jei jie nesutiks renovuoti namo. Matyt, tai turėtų būti efektyvi priemonė įtikinti neprieštarauti būsto renovacijai ir socialiai remtinus asmenis, kuriems Vyriausybė žada kompensuoti visas išlaidas.
Rietaviškis Kazimieras Valauskas teiravosi, ar šis renovacijos bumas nėra priemonė išgelbėti statybų verslą? Meras nepaneigė, kad daugiabučių renovacija taip pat sudarys sąlygas uždirbti statybos įmonėms, atsiras daugiau darbo vietų. „Demokratija namų renovacijoje baigėsi. Pusės daugiabučio gyventojų plius dar vieno pritariančiojo nuomonė tampa įstatymu visiems namo gyventojams. Kito pasirinkimo nėra. Kas turi pinigų – užsimoka iškart ir išvengia palūkanų – kiti ima paskolą,“ –
sakė A. Černeckis.
Dalyvavusiųjų susirinkime daugiabučių namų gyventojai buvo įpareigoti išsirinkti „namo valdžią“ – administratorių ir iki vasario 12 dienos informuoti Savivaldybę apie savo apsisprendimą dėl renovacijos.