UAB „Plungės Jonis“ valdybos pirmininkas Jonas Varkalys, šiemet tapęs Aleksandro Stulginskio universiteto Alumni(absolventų) klubo prezidentu, neabejingas moksleivių karjeros pasirinkimui. Verslininkas, pakvietęs garbingų svečių iš Kauno Aleksandro Stulginskio universiteto, ragino abiturientus rinktis technikos mokslų srities studijas. Balandžio 23 dieną garbingi svečiai lankėsi Tverų, Rietavo bei Plungės švietimo įstaigose.
Kaip sakė Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakulteto dekanas doc. dr. Vidmantas Gurklys, tik savo gyvenimu patenkintas žmogus gali pakeisti regiono strateginę plėtrą, o žemės ūkis – viena svarbiausių strateginių valstybės šakų. Pamažu plečiasi jos veiklos sritys – tai produkto gamyba „nuo lauko iki stalo“: darbas su žeme, vandeniu, šviesa ir šiluma. Užsiimantieji žemės ūkio verslais domisi ir atsinaujinančiais energijos šaltiniais, ir technologiniais procesais, ir inžinerijos bei kitų mokslų laimėjimais. „Iki šiol daugelis miesto jaunuolių mano, kad žemės ūkis – tai purvini batai, mėšlo kvapas ir sunkus darbas. Tikrai to šiandien nebėra. Turime sudėtingus technologinius procesus, kuriems valdyti reikalingi kvalifikuoti specialistai“, – pasakojo doc. dr. V. Gurklys.
UAB „Plungės Jonis“ valdybos pirmininkas Jonas Varkalys atviravo, kad pats yra paprastas kaimo vaikas, kilęs iš Tverų. Mokėsi Tverų aštuonmetėje, Rietavo vidurinėje mokykloje (dabar Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija). Įstojęs į tuometinį Lietuvos žemės ūkio universitetą, įgijo inžinieriaus hidrotechniko specialybę. Kaip pasakojo pats verslininkas, karjerą pradėjo Melioracijos statybos valdyboje (MSV).
Dabar J. Varkalys tapo sėkmingai dirbančios įmonės UAB „Plungės Jonis“ vadovu. Bendrovės pagrindinė veikla – geležinkelio kelių bei atšakų, automobilių kelių ir gatvių tiesimas bei remontas, tiltų ir viadukų, pramoninių pastatų, hidrotechninių statinių statyba ir remontas, vidaus ir išorės inžinerinių tinklų, sąvartynų, valymo įrenginių ir melioracijos sistemų įrengimas bei remontas, nekilnojamųjų kultūros vertybių restauravimo ir remonto darbai, statybinės technikos ir transporto nuoma.
Bendrovės vykdomų darbų apimtys siekia 30 milijonų litų per metus (be PVM). Įdiegta kokybės valdymo sistema. „Verslo žinių“ organizuojamame konkurse „Gazelė“ jau treti metai iš eilės UAB „Plungės Jonis“ yra pripažįstama viena iš sparčiausiai besivystančių įmonių Lietuvoje. Europos Komisijos organizuotame įmonių socialinės atsakomybės konkurse tarp mažų ir vidutinių įmonių UAB „Plungės Jonis“ pripažinta socialiai atsakingiausia įmone verslo darnos srityje Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Sulaukta ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos įvertinimų: bendrovė pripažinta patikimiausia ir pažangiausia tiltų remonto įmone, aukso medaliu įvertinti Šaltojo karo muziejaus rekonstrukcijos darbai.
Pasak vadovo, ne vienas ASU absolventas, atvykęs iš Kauno, Kupiškio, Panevėžio ir kitų Lietuvos vietovių, įsidarbino UAB „Plungės Jonis“.
Dėstytoja doc. dr. Inga Adamonytė minėjo, kad Aleksandro Stulginskio universitetas rengia ir itin perspektyvios specialybės – hidrotechninės statybos – inžinierius, kurių veikla susijusi su užtvankų, hidrotechninių, vandenvaldos įrenginių ir kitų vandens statinių planavimu, projektavimu bei statyba. Išmokstama identifikuoti ir spręsti vandens ūkio problemas, vertinti aplinkos būklę ir ją keisti inžinerinėmis priemonėmis.
Lietuvoje vandenį tiekia net 304 įmonės ir tik 4 jų – privačios. Visoms joms reikalingi specialistai. Buvę ASU studentai gali įsidarbinti kelių, geležinkelių, vandentiekio linijų tiesimo įmonėse (tokiose kaip UAB „Plungės Jonis“), žemėtvarkos, nekilnojamo turto srityse, įvairiose valstybinėse įmonėse. Lietuvai reikia ir specialistų, galinčių administruoti Europos Sąjungos finansinę paramą.
ASU dekanas V. Gurklys ir valdybos pirmininkas J. Varkalys kvietė visus stoti į ASU Vandens ūkio fakultetą įgyti hidrotechnikos inžinieriaus arba žemėtvarkos inžinieriaus specialybę. Be to, kvietė pasinaudoti lengvata: jaunuolius, kurie neįstos į valstybės finansuojamą vietą (pagal balus) pasirašyti trišalę sutartį (gamybinė įmonė, studentas ir universitetas). Pasirašius tokią sutartį, studentui nebereikia pačiam mokėti už mokslą: 80 proc. sumoka valstybė, 20 proc. – darbdavys (pvz. UAB „Plungės Jonis“). Studentas, baigęs universitetą, užsitikrina darbo vietą įmonėje, kuri jį siuntė studijuoti.
Svečiai priminė būsimiems studentams, kad šiuo metu Lietuvai trūksta technologijos mokslų srities specialistų. Tad abiturientai, siekiantieji įsitvirtinti darbo rinkoje ir realizuotis, gali tai padaryti, pasirinkę studijas ASU.