Sparčiai vystantis biotechnologijų mokslui ima populiarėti įvairūs DNR testai, iš kurių visuomenei plačiausiai žinomas tėvystės nustatymo testas. DNR testai labai populiarėja visame pasaulyje ir jie taikomi nebūtinai tėvystei nustatyti – iš DNR žemėlapio galima įvertinti įvairias ligas ir rizikos faktorius. Jau atsirado asmeniniai DNR testų rinkiniai, kai, nusipirkę vaistinėje rinkinį, žmonės patys namie pasiima mėginius ir siunčia į laboratorijas tyrimams. Tiesa, kol kas DNR tyrimų kainos pakankamai aukštos, tačiau manoma, kad jau ateinantį dešimtmetį DNR tyrimai bus įprasti ir naudojami praktiškai visų naujagimių potencialių ligų rizikai nustatyti.
PharmaDNA – viena iš pasaulinių genetikos laboratorijų, plečia savo veiklą Lietuvoje – tyrimų mėginius galima bus atiduoti ir Plungėje bei Mažeikiuose. Aktualiausius su DNR tyrimais susijusius klausimus komentuoja PharmaDNA specialistai.
– DNR tyrimai reikalauja modernių technologijų, ar jos jau yra Lietuvoje?
– Tyrimai atliekami penkiose didžiulėse PharmaDNA laboratorijose įvairiose šalyse, tam naudojamos moderniausios technologijos, automatizuota įranga, kuri garantuoja itin tikslius rezultatus. Visi duomenų perdavimai tarp įrangos ir kompiuterių yra automatizuoti. Tai naudinga dviem atžvilgiais: mažinama žmogiškųjų klaidų tikimybė ir brangaus darbo kiekis.
– Jūsų DNR tėvystės nustatymo testas yra pigesnis nei tyrimai, atliekami kitose laboratorijose. Kodėl?
– Mūsų siūlomos kainos yra itin konkurencingos. Prieš keletą metų tėvystės nustatymo testai, atliekami laboratorijose, kainuodavo labai daug. Pastaruoju metu kur kas daugiau žmonių supranta, kad DNR tyrimo technologija gali padėti atsakyti į klausimus, susijusius su šeimos ryšiais, todėl padaugėjo žmonių, norinčių atlikti tyrimą. Kaip ir bet kokiame versle – didesnė apimtis reiškia, kad galima mažinti kainą.
– Kaip atliekamas tėvystės nustatymo testas?
– PharmaDNA paruoštame specialiame komplekte yra špadeliukai (lazdelės), apvynioti vata, kuriais paimama skruosto vidinės pusės gleivinės ląstelių nuogranda (brūkštelėjimu per skruostą) vaikui ir tėvui – štai ir visa procedūra. Nereikia palikti jokių asmens duomenų (tik kontaktus, kam pateikti atsakymą), užtikrinamas visiškas diskretiškumas. Tai aukščiausios kokybės tėvystės nustatymo tyrimas, atliekamas panaudojant 16 genetinių žymenų; duodantis 99,999 proc. tikslumo garantiją tėvystės patvirtinimui, 100 proc. – atmetimui. Atliekamas ypač greitai – per 10 dienų.
– Teismo pripažįstamas tėvystės nustatymas.
– Tam tikrais atvejais tėvystės nustatymo reikia tik informaciniais tikslais motinai ar tėvui. Vis dėlto kartais minėtų rezultatų reikia teisiniais tikslais. Jeigu manote, kad tėvystės nustatymo testo rezultatus teks naudoti teisme, pasinaudokite mūsų siūlomu teisinėje sistemoje pripažįstamu tėvystės nustatymo testo variantu. Toks tyrimas gali būti atliekamas tik klinikoje, pateikus tiriamų asmenų dokumentus, o rezultatai yra pateikiami kartu su teismo medicinos eksperto išvadomis.
– Prenatalinis DNR tėvystės tyrimas.
– Prieš vaiko gimimą „PharmaDNA“ gali atlikti prenatalinį DNR tėvystės tyrimą iš motinos kraujo DNR mėginių – tai naujas, nepavojingas neinvazyvus tėvystės tyrimas. Svarbiausi privalumai: nėra pavojaus vaisiui, atliekamas anksti (nuo 9 nėštumo savaitės). Reikalingas paprastas nėščiosios kraujo mėginys, rezultatai gaunami per 15 dienų.
Naudojant sudėtingus bioinformatikos algoritmus izoliuojamas vaisiaus DNR iš motinos kraujo. Jį nustačius, vaisiaus DNR yra palyginamas su DNR, gautu iš galimo tėvo. Tuomet nustatoma giminystė arba jos nebuvimas.
– Neinvazinis kūdikio lyties nustatymo DNR tyrimas
– Neinvazinis vaisiaus lyties nustatymo tyrimas daromas naudojant motinos šlapimą ir gali būti atliekamas nuo 9-os nėštumo savaitės. Tyrimo metu iš motinos šlapimo išskiriamas vaisiaus DNR, jame ieškoma geno, lemiančio vaisiaus lytį. Prieš atliekant vaisiaus lyties nustatymo DNR tyrimą, moteris negali turėti lytinių santykių mažiausiai 72 valandas. Kitu atveju motinos šlapimas gali būti „užterštas” vyro DNR. Klinikoje paimamas šlapimo mėginys, sumaišomas su konservavimo tirpalu ir siunčiamas į PharmaDNA. Šis tyrimas atliekamas 97 proc. tikslumu, o tai žymiai tiksliau nei ultragarso tyrimas.
– Pranašaujantys DNR tyrimai dėl ligų rizikos – jau realybė
– Genetinis testas atliekamas, siekiant išanalizuoti jūsų DNR ir nustatyti, ar yra ligą žyminčių rodmenų, o jiems esant, informuoti apie jūsų polinkį susirgti rimtomis ligomis, tokiomis kaip vilkligė, išsėtinė sklerozė, psoriazė, Alzhaimerio liga ir kitomis (viso 25 ligos). Atlikus šį testą, jūsų gydytojas tam tikra prasme galėtų nuspėti jūsų ateitį ir imtis visų reikalingų veiksmų, siekiant užkirsti kelią ligoms.