Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos jaunių choras, vadovaujamas Irenos Bakanauskienės, vis dar gyvena kelionės į Turkiją įspūdžiais. Mat ten plungiškės sėkmingai dalyvavo tarptautiniame chorų festivalyje-konkurse „Istanbul chorus“, iš kurio kolektyvui pavyko parsivežti net du svarius apdovanojimus: pirmąją vietą – savo kategorijoje, trečiąją – tarp visų konkurso dalyvių.
Kaip pasakojo choro vadovė I. Bakanauskienė, kolektyvas turėjo tikslą pasirodyti tarptautiniu lygiu, tad vis ieškojo, kas ir kur užsienyje organizuoja chorų konkursus. Mokyklos direktorės pavaduotojai Daliai Stasikėlienei už akių užkliuvo internete aptiktas kvietimas dalyvauti festivalyje-konkurse Stambule. Žinoma, sudomino ir tai, kad renginys vyko visai kitame krašte, kitokioje kultūrinėje aplinkoje. Anot choro vadovės, vaikai buvo už šią išvyką, laimei, jų entuziazmą palaikė ir tėveliai.
„Užpildėm paraišką ir laukėm. Sužinoję, kad esam pakviesti, pradėjome labai intensyviai ruoštis. Ir tai darėm dar nuo praėjusiųjų metų spalio mėnesio“, – pasakojo I. Bakanauskienė. Kalbėdama apie pasirengimą, vadovė pasidžiaugė vaikais, kurie dėl šios išvykos ir vasarą noriai lankė repeticijas, atsakingai ruošėsi.
Ir jaunąsias dainininkes, ir jų vadovę traukė galimybė pamatyti Stambulą, kurį kasmet aplanko apie 5 milijonai turistų, be to, įdomu buvo savo profesionalumą išbandyti tarptautiniu mastu garsios organizacijos „Harman“ rengiamame festivalyje. Ši organizacija, kaip pasakojo I. Bakanauskienė, įsteigta 1987 metais. Nuo 1990-ųjų ji organizuoja tarptautinius folkloro, chorų ir kitokius festivalius, į kuriuos kasmet sukviečiama apie 60 kolektyvų iš užsienio.
Iš Plungės į Stambule vykusį festivalį-konkursą vyko 25 moksleivės, choro vadovė I. Bakanauskienė, chormeisterė Jurgita Arlauskienė, mokytoja Lina Lukošienė ir vienos mokinės mama Ligita Jonušaitė. Lietuvai atstovavęs kolektyvas iš Plungės Turkijoje buvo labai laukiamas ir svetingai priimtas. Jam skirtos dvi gidės ir du apsaugininkai vyrukai. Tiesa, kaip pasakojo vadovė, dar prieš išvyką plungiškės nerimavo dėl savo saugumo Turkijoje – juk ten politiniai neramumai, riaušės. Tačiau laiškais buvo garantuota, kad festivalio dalyvių saugumu tikrai bus pasirūpinta. Ir šis įsipareigojimas buvo įvykdytas – plungiškės jautėsi visiškai saugios.
Jaunių choro Stambule laukė konkursas ir du koncertai. Konkursui kolektyvas parengė 10 minučių trukmės programą, koncertams – 15 min. Choras pasirinko lietuvišką repertuarą. Vienas kūrinys – su akompanimentu, kiti –
a kapela (be akompanimento). Prieš išvykdamas į Turkiją, plungiškių choras gegužės mėnesį „pasitikrino“ Šiauliuose vykusiame tarptautiniame konkurse „Cantat Šiauliai“, kur pelnė antrąją vietą. „Šiauliuose pristatėme Turkijai parengtą programą. Po pastarojo dar turėjome du mėnesius laiko, per kuriuos savo atlikimą gludinome ir šlifavome – kad būtų kuo tobuliau“, – kalbėjo I. Bakanauskienė.
Stambulo publika susidomėjusi klausėsi žemaitiškos dainos „Voj volungė, volungelė“, sudėtingos sutartinės „Sodauto“, na, o koncertų metu plungiškės žiūrovus linksmino septynbalse meksikiečių daina „La cucaracha“, kuriai pritarta būgneliais, marakasais ir perkusiniu instrumentu – lazdelėmis, bei daina „Genelis“ su repo elementais.
Be lietuvaičių, festivalyje-konkurse dalyvavo kolektyvai iš Turkijos (6 chorai), Taivano, Vengrijos, Serbijos, Ukrainos, Rumunijos (2) ir Moldavijos. Pasirodymus vertino komisija, kurią sudarė specialistai iš Rumunijos, Graikijos, Vengrijos ir, žinoma, Turkijos.
Pasak vadovės I. Bakanauskienės, konkurse dalyvavo stiprūs chorai, tad konkuruoti buvo gana sudėtinga, juolab, kad toje pačioje kategorijoje dainuota ne tik lygiais, bet ir mišriais balsais.
Vis dėlto plungiškėms pasisekė – įveikusios visus konkurentus, mūsų choristės vaikų ir jaunimo kategorijoje laimėjo pirmąją vietą. Na, o tarp visų konkursantų (vaikų ir jaunimo, moterų, vyrų ir mišrių chorų) užimta garbinga trečioji vieta. Taigi dainininkėms įteiktos dvi taurės, o kiekvienai atskirai – medaliai ir sertifikatai.
Kaip pasakojo I. Bakanauskienė, organizacija „Harman“ turi didžiulę tokių švenčių rengimo patirtį. Ir šiame festivalyje minučių tikslumu viskas buvo surikiuota ir sustyguota, pasistengta, kad renginio svečiai jaustųsi puikiai, kad jiems nieko netrūktų. Pačią pirmąją festivalio dieną buvo surengta konferencija, kurioms metu kolektyvai pristatyti žiniasklaidai, vadovams įteikta dovanų.
Plungiškės Stambule ne tik koncertavo, jų laukė ir įspūdinga kultūrinė, pažintinė ir net poilsinė programa. „Ir ko tik mes nepatyrėme. Ko nepamatėme. Daugeliui mergaičių didžiulį įspūdį paliko pirmasis skrydis lėktuvu, o ką jau bekalbėti apie miesto architektūrą, nuostabią gamtą, poilsį prie Marmuro jūros“, – pasakojo I. Bakanauskienė.
Stambule plungiškės pamatė Topkapi rūmus, kurie 400 metų buvo osmanų sultonų būstinė, Šv. Sofijos ir Sultono Ahmedo mečetes, didįjį turgų, Bosforo sąsiaurį, tiltus, jungiančius Europą ir Aziją, stebėjo osmanų ir Bizantijos kultūrų kaitas, ilsėjosi prie Marmuro jūros, plaukiojo laivu, dalyvavo vakarėliuose ir, žinoma, patyrė daugybę neišdildomų įspūdžių.
Anksčiau jaunių choras dalyvavęs tarptautiniuose konkursuose Čekijoje (laimėtas aukso medalis), Slovakijoje (pelnyta antroji vieta), tarptautiniu lygiu pasirodyta Kaune ir Šiauliuose. „Visur puikiai sekėsi, visur patirta įspūdžių, tačiau po pastarosios išvykos mano merginos pareiškė, kad kitąkart ir vėl norėtų į Turkiją“, – pasakojo vadovė.
Už galimybę išvykti į Turkiją jaunių choras ir vadovė I. Bakanauskienė dėkingi rėmėjams: Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklai ir direktorei Genovaitei Žiobakienei, „Vičiūnų“ įmonių grupei, UAB „Strategas“, UAB „Plungės Jonis“, AB „Plungės lagūna“, „Sg konsultacinei klinikai“, Ginos Drackienės notarų biurui, paramos ir labdaros fondui „Aitvarų namai“. Taip pat – Viktorijos Lukošiūtės, Karolinos Gibiežaitės, Sandros Kauliūtės ir kitų mergaičių tėveliams, nepagailėjusiems lėšų vaikų kelionei. I. Banauskienė dėkoja ir kartu vykusioms mokytojoms J. Arlauskienei ir L. Lukošienei bei choristės mamai L. Jonušaitei.