Rugsėjo 18 d. Plungės r. apylinkės teisme vyko parengiamasis teismo posėdis, kuriame ieškovas, Plungės specialiosios mokyklos pedagogas Vytautas Jocys, prašė teismo pripažinti negaliojančiais padarytus darbo sutarties pakeitimus, atstatyti buvusį darbo krūvį ir grąžinti nepagrįstai sumažintą darbo užmokestį.
Žadėjo atsisakyti delspinigių
Teismo salėje Plungės specialiajai mokyklai atstovauti turėjo šios įstaigos vadovė direktorė Gražina Sukurienė, bet teismo posėdžio dieną ji buvo sunegalavusi. Tad mokymo įstaigai atstovavo direktorės pavaduotoja ugdymui Ina Knašienė, vos prieš teismo posėdį gautu įsakymu tapusi direktore vienai dienai.
Teisėjai pasiteiravus, kodėl šis pedagogų konfliktas atsidūrė teisme ir ar nebuvo bandoma nesutarimų aiškintis taikiai, V. Jocys atsakė, kad prieš kurį laiką l. e. direktoriaus pareigas Plungės specialiosios mokyklos pavaduotoja ugdymui Birutė Kaminskienė lyg ir bandžiusi siūlyti taikos sutartį, tačiau žodinis pasiūlymas taip ir liko užmirštas.
Pasak pedagogo, mokyklos administracijai be jokio įspėjimo nutarus pakeisti jo darbo sutartį ir 2012-2013 mokslo metais sumažinus darbo krūvį, sumažės jo pensijos dydis. Mat iki užtarnauto poilsio jam likę tik pusė metų. V. Jocys paskaičiavo, kad, pakeitus darbo sutartį, jam padaryta 6 409 litų ir 27 centų turtinė žala bei priklausytų 956 litai ir 36 centai delspinigių.
Pedagogas tikino, kad sutiktų konfliktą spręsti taikiai, tačiau jokių pasiūlymų iš administracijos kol kas nesulaukęs. V. Jocys teisėjai sakė, jog, konfliktą baigus taikos sutartimi, jis pasiruošęs atsisakyti paskaičiuotų delspinigių.
Ilgos tiesos paieškos
Pedagogas pasakojo, kad šis ieškinys pasiekęs teismą tik dabar, mat jis esą teisybės ieškojęs ir kitur. Pirmiausia užtarimo prašė kreipdamasis į mokyklos Darbo tarybą. Pasak V. Jocio, Plungės specialiojoje mokykloje esąs despotiškas valdymas, tad ši sukurta struktūra esą savo žodžio neturėjusi, tik pataikaudavusi ir tarpininkaudavusi, įgyvendinant direktorės užgaidas, vertė jį atsisakyti visko savo noru.
Pedagogas kreipęsis ir į Plungės r. savivaldybės administracijos Švietimo skyrių, kurio vedėjas Rolandas Raibužis rekomendavęs kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją. Šios inspekcijos specialistų pateiktame rašte teigiama, kad darbo krūvis sumažintas neteisėtai, tačiau atgauti buvusio darbo krūvio pedagogui tai nepadėjo. Teisybės paieškos nukeliavo iki Darbo ginčų komisijos, kuri neatstatė atgaline data prarasto darbo krūvio ir pasiūlė kreiptis į teismą.
Pasak mokytojo – darbo krūvis jam sistemingai mažinamas nuo 2010 metų. Pedagogui krūvis mažėjo nuo 25 savaitinių pamokų iki 19, kiek vėliau nuo 19 iki 14.
Su ieškiniu
nesusipažinusi
Plungės specialiosios mokyklos direktorės pareigas laikinai einanti I. Knašienė teisėjai sakė esanti visiškai nesusipažinusi su ieškiniu. „Nuo šios dienos tapau direktore, tad nelabai ką galiu paaiškinti. Girdėjau, kad ieškinys yra, sekretorė įsakymą dėl pavadavimo perdavė vos prieš teismo posėdį“, – sakė I. Knašienė. Direktore vienai dienai tapusi moteris kalbėjo, kad, sumažėjus mokinių skaičiui, keitėsi ir komplektų skaičius. Darbo krūvis mažėjęs visiems pedagogams. Ji pritarė, kad be raštiško įspėjimo žmogui sumažinti krūvio lyg ir nederėtų. O susirgusios direktorės pozicijos atsakovė esą nežinanti. Ji atsiprašė p. Vytauto ir patikino, kad jos samprotavimai nieko nekeis, mat tikroji direktorė esą grįžtanti į darbą jau kitą dieną.
Įpareigojo pateikti dokumentus
V. Jocys teisėjai akcentavo, kad, seniesiems darbuotojams mažinant krūvį, į Plungės specialiąją mokyklą buvo priimami nauji darbuotojai. Pasak pedagogo, jei seniesiems darbuotojams neužtenka krūvio, tai kam priimti naujų žmonių?
Teisėja įpareigojo abi konfliktuojančias puses teismui pateikti įrodymus – dokumentų kopijas, įrodančias darbo užmokesčio dydį, ir, jei tokių yra, pagrindą, kuriuo remiantis sumažintas pedagogo darbo krūvis. Taip pat ieškovas įpareigotas patikslinti kai kurias ieškinio sąvokas. Kitas teismo posėdis – spalio pradžioje.