Saulę keičia lietus ir vėjas, nenumaldomai artėja metas, kai įsisiautės peršalimo ligos, plūstelės gripo banga. Jau ne vienerius metus gyventojai skiepijami nuo gripo. Ne išimtis ir Plungėje esančios klinikos „Pulsas“ pacientai. Mitas ar tikrovė, kad iš gripo vakcinos nėra naudos? Apie tai kalbėjomės su klinikos „Pulsas“ šeimos gydytoju Tomu Zamulskiu.
Kaip sakė gydytojas, jei viskas daroma teisingai, skiepai nuo gripo veikia.
Kiekviena pirminės sveikatos priežiūros įstaiga kasmet užsisako mokamos ir nemokamos vakcinos. Anot T. Zamulskio, nemokamų skiepų poreikis išaugo – šiais metais užsakyta 350 vakcinų (pernai – 250). Nors nemokamos vakcinos pristatymas šiek tiek vėlavo, trečiadienį ji gauta, tad gyventojai jau gali kreiptis.
Tiesa, nemokami skiepai – ne kiekvienam norinčiajam, o tik tam tikrus kriterijus atitinkantiems asmenims. Kaip sakė T. Zamulskis, pirmiausia rūpinamasi, kad nemokamą vakciną gautų rizikos grupės pacientai: dažnai sergantieji kvėpavimo takų ligomis (astma, obstrukciniu bronchitu ir kt), slaugomi asmenys, diabetikai, žmonės, kurių imuninė sistema susilpnėjusi dėl įvairių susirgimų, sulaukusieji 75 metų amžiaus ir vyresni pacientai, kurie serga lėtinėmis ligomis ir kt. Neatitinkantieji kriterijų skiepijami mokamai, juolab kad vakcina ne tokia jau ir brangi – 20 Lt.
Per gripo sezoną klinikoje „Pulsas“, anot gydytojo, paskiepijama 500-600 pacientų. T. Zamulskis pabrėžė – jei žmogus dažnai serga tik peršalimo ligomis, skiepytis nuo gripo jis nerekomenduotų. Verta žinoti, kad gripas – ūmi liga, pasireiškianti aukšta temperatūra, galvos ir akių skausmais, nepakantumu šviesai ir triukšmui, gausiu prakaitavimu. Vėliau – sloga, kosulys. Galimos komplikacijos. Tad, jei šie simptomai jus kankina kasmet ar net po kelis kartus per metus, vertėtų susidomėti vakcina nuo gripo. „Žinote, žemaičiai – užsispyrę. Jei sugalvojo, kad nereikia skiepytis, tai ir nesiskiepys. Tačiau kartą pagailėję poros dešimčių litų, vėliau išleidžia šimtus“, – svarstė šeimos gydytojas.
Kaip sakė T. Zamulskis, gydytojas dėl skiepijimosi – tik patarėjas, sprendimą priima pacientas. „Būna, kad sugalvoja žmogus skiepytis tik dėl to, kad aplink visi skiepijasi. Tai lyg mados vaikymasis. Medicinoje mados nėra“, – sakė gydytojas. „Nuo gripo nerekomenduosiu skiepytis žmogui, kuris per paskutiniuosius 5 metus gripu nesirgo, kurio imuninė sistema stipri“, – kalbėjo T. Zamulskis.
Kiek laiko veikia gripo vakcina, kada geriausiai skiepytis? Anot gydytojo, geriausias laikas – rugsėjo pabaiga-spalio pradžia. Jei per šį laikotarpį nesuspėjote, rekomenduojama tai padaryti iki lapkričio 1 d., bet gyventojai skiepijami iki vasario pradžios. „Vakcina maksimaliai veikti pradeda tik po dviejų savaičių nuo skiepijimo, todėl skiepytis rekomenduojama dar neprasidėjus masiniam sirgimui. Skiepas veiksmingas pusę metų, vėliau jo efektyvumas mažėja“, – pasakojo T. Zamulskis.
Anot gydytojo, susiruošusiajam skiepytis reikėtų žinoti, kad bent tris dienas iki procedūros reikia būti visiškai sveikam. Priešingu atveju, vakcina gali ir nesuveikti. Jei yra nors menkiausių ligos požymių, skiepytis negalima. Žinoma, geriausia būtų prieš tai pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju. „Dažnai tenka išgirsti, kad nemokama vakcina esanti prastesnė nei ta, kuri už pinigus. Galiu garantuoti, jog mokama ir nemokama vakcinos nuo gripo – vienodos“, – sakė T. Zamulskis.
Ne kartą teko girdėti, kad žmogus, nors buvo paskiepytas nuo gripo,
susirgo. T. Zamulskis paaiškino priežastis, dėl ko taip galėjo atsitikti. Pirmiausia, kaip ir minėta, vakcina pradeda veikti po 2 savaičių, tad jei per tą laikotarpį žmogus susirgo, vakcina niekuo dėta. Gali būti, kad skiepytis žmogui ir nereikėjo, nes imuninė sistema stipri. Tokiu atveju organizmas pradeda kovoti su vakcina, tad paskiepytasis suserga. „Pasitaiko pacientų, manančių, kad pasiskiepijus saugotis ligos nebereikia, bet taip nėra“, – trečiąją susirgimo priežastį įvardijo T. Zamulskis. Anot klinikos „Pulsas“ gydytojo, jei tik kyla kokių neaiškumų dėl vakcinavimo, reikia nebijoti klausti.
Kaip sakė T. Zamulskis, peršalimo ir kitų žiemos sezonui būdingų ligų išvengti padeda elementari profilaktika: reikia gerti šiltų skysčių, dažnai muilu plauti rankas, vengti masinių susibūrimo vietų. Gydytojas atskleidė ir paslaptėlę, kuri padėtų sustiprinti imunitetą epidemijų metu, – nevalgyti saldumynų. Anot jo, mažesnis cukraus kiekis kraujyje, – stipresnė imuninė sistema.
Taigi, kaip ir minėta, į kliniką „Pulsas“ jau atkeliavo nemokama vakcina nuo gripo. Išankstinės registracijos nėra.
Klinika „Pulsas“ įsikūrusi Vytauto g. 3, tel. (8 448) 57433. Skiepytis galima I-V – 8-17 val., VI – 9-13 val.