Lapkričio 22-ąją Žemaičių Kalvarijos miestelyje šv. mišiomis pradėta graži paminklo Vyskupui Motiejui Valančiui atidengimo bei skvero atidarymo šventė. Po mišių prie miestelio vidurinės mokyklos rinkosi moksleiviai, vietiniai gyventojai ir kviestiniai svečiai.
„Nuo šiandien į Žemaičių Kalvariją žvelgia didi asmenybė – Vyskupas Motiejus Valančius“, – susirinkusiuosius pasveikino Žemaičių Kalvarijos bendruomenės „Gardai“ pirmininkas Bronius Kleinauskas. Perkirpti simbolinę atidarymo juostelę buvo pakviesti Plungės r. savivaldybės meras Albinas Klimas, Vietos veiklos grupės vadovė Giedrė Kazakevičienė, Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos direktorius Zenonas Garbenčius.
Paminklą pašventino Jo Ekscelencija Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ. Susirinkusiesiems vyskupas sakė, kad žiūrint laikmečiais, šis momentas svarbus tuo, jog per 150 metų (nuo tada kai Žemaičių Kalvarijoje vyskupavo M. Valančius) padėtis pablogėjo šimtą kartų. Tada, pasak J. Borutos SJ, Sutvirtinimo sakramentas buvo suteikiamas daugiau nei tūkstančiui vaikų per metus, o dabar to nebėra. „Jei ir toliau taip mažės gimstamumas, dar po 150 metų Žemaičių Kalvarijoje nieko nebeliks“, – kalbėjo Jo Ekscelencija.
Telšių vyskupijos vyskupas augziliaras Genadijus Linas Vodopjanovas pasidžiaugė, jog kas kartą, atvykęs į Žemaičių Kalvariją, mato ją pagražėjusią. „Šiandien įamžiname didį Vyskupą, kurio asmenybė paliko indėlį ne tik Žemaitijos, bet ir visos Lietuvos istorijoje“, – sakė G. L. Vodopjanovas. Vyskupas linkėjo susirinkusiesiems, kad skveras ir paminklas būtų prisimenami ir išsaugoti ilgai.
Mokyklos direktorius kalbėjo apie tai, kad Žemaičių Kalvarijos mokykla pagrįstai didžiuojasi žmonėmis, baigusiais šią mokyklą. Vienas iš jų – Vyskupas M. Valančius. „Ar galėjo tada jaunas vaikinukas, baigęs tuometinę šešiaklasę Žemaičių Kalvarijos gimnaziją, tikėtis, kad bus taip įamžintas?“ – kalbėjo Z. Garbenčius. Direktorius prisiminė, kad idėja prieš penkerius metus nuskambėjo iš Jo Ekscelencijos vyskupo J. Borutos SJ. Nors ir abejota, bet, pasak Z. Garbenčiaus, idėjos tam ir kyla, kad būtų įgyvendintos. „Įvykdžius vieną idėją, gimsta kita, visi Žemaičių Kalvarijos gyventojai turėtų nešioti savyje idėją, kad mokykla vadinsis Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimnazija“, – savo mintis dėstė Z. Garbenčius.
Direktorius įteikė padėkos raštus žmonėms, kurie prisidėjo, kad Žemaičių Kalvarijoje stovėtų iš Telšių atvežtas prieš trisdešimt metų skulptoriaus Jono Jagėlos sukurtas M. Valančiaus biustas. Pirmasis į kvietimą finansiškai padėti atsiliepė buvęs kalvarijiškis Zigmantas Dokšas. Padėkos raštas įteiktas ir Seimo nariui Jurgiui Razmai bei daugeliui kitų geradarių.
„Be Vyskupo M. Valančiaus sunkiai beįsivaizduotume žemaičių istoriją. Tačiau jo darbų vertę sudaro tai, kad jis yra ne istorijos, bet šiuolaikinio vertybinio požiūrio į žmogų pavyzdys. Juk jo vyskupijoje kurta darni švietimo sistema“, – sveikindamas susirinkusiuosius kalbėjo J. Razma. Kaip priminė Seimo narys, Žemaitijoje M. Valančius skleidė švietėjiškas idėjas, parodė, kaip arti paprasto žmogaus gali būti vyskupas. „Tokiam Valančiui šiandien atidengiame paminklą. Iš tikrųjų tai – pagarbos ženklas. Tegu ši pagarba rodo mūsų nuostatą laikytis vertybinių principų, ištikimybę nacionalinės kultūros tradicijoms“, – sakė Seimo narys.
Pasidžiaugę nauju skveru, atidengtu paminklu, Žemaičių Kalvarijos gyventojai, svečiai rinkosi prie arbatos puodelio, dalijosi prisiminimais, bendravo su Vyskupo M. Valančiaus giminės palikuonimis.