Penktadienį Plungiškių draugijos kvietimu Plungės ligoninėje lankėsi, su vietos gydytojais bendravo ir pacientus konsultavo trylika garsių Kauno medikų. Po pietų svečiai pakviesti į Plungės rajono savivaldybės viešąją biblioteką-laikrodinę, kur susitiko su Plungiškių draugijos nariais ir abiturientais, besiruošiančiais studijuoti Lietuvos sveikatos mokslų universitete. O tokių šiemet – kelios dešimtys. Priminsime, kad Plungiškių draugija Kauno medikų dieną Plungėje organizuoja jau ne pirmąjį kartą.
Niekam ne paslaptis, kad nemaža dalis Kaune dirbančių garsiausių medikų kilę iš Plungės, jie aktyviai dalyvauja Plungiškių draugijos veikloje ir tikrai nėra abejingi savo gimtinei. Tad prieš gerą dešimtmetį ir kilo mintis geriausius medicinos specialistus pasikviesti į Plungės ligoninę, juolab kad iš tokių vizitų naudos turi ir plungiškiai gydytojai, ir pacientai. O ir medikams visai smagu – kam į gimtuosius kraštus sugrįžti ir paslaugą padaryti, kam – iš kitur kilusiam – Žemaitiją aplankyti.
Penktadienį mūsų mieste lankėsi plungiškiai: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorius, kardiologas, prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas; Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos instituto vadovas, Plungės garbės pilietis, širdies chirurgas, prof. dr. Rimantas Benetis; Kauno klinikų Ambulatorinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas Šarūnas Mačinskas. Pabendrauti su plungiškiais atvyko ir Kauno klinikų generalinis direktorius, prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius, akių ligų gydytoja, doc. dr. Dalia Žaliūnienė, endokrinologė, doc. dr. Birutė Žilaitienė, urologas, dr. Kęstutis Vaičiūnas, radiologai, dr. Rimantas Uktveris ir dr. Irina Gineikienė, laboratorinės medicinos gyd. Rasa Steponavičiūtė, ortodontas, prof. habil. dr. Antanas Šidlauskas, ortopedas-traumatologas, prof. dr. Alfredas Smailys ir neurologas,
doc. dr. Kęstutis Petrikonis.
Pirmoji medikų „desanto“ misija Plungėje – ligoninės gydytojai ir pacientai. Svečius pasitikęs Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius pasidžiaugė, kad toliau puoselėjama graži tradicija ir kad ji būsianti labai naudinga – ir ligoninės kolektyvui, ir pacientams.
Atvykusiuosius pasveikino ir Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus. „Mums garbė, kad Kauno medikų elitas ir Plungiškių draugijos veikloje dalyvauja, ir atvykti į Plungę neatsisako. Tokie vizitai į provincijos gyvenimą šviesių akimirkų įneša. Na, o po pietų medikai susitiks su mediciną studijuoti ketinančiu jaunimu. Ten bus ir „benetukų“, ir „žaliūniukų““, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo L. Skierus.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorius R. Žaliūnas į ligoninės salę susirinkusiems plungiškiams medikams pristatė savo vadovaujamą aukštąją mokyklą, kuri 2010 metais apjungė Kauno medicinos universitetą ir Lietuvos veterinarijos akademiją. R. Žaliūnas akcentavo, kad universitetas turi 7 fakultetus, 3 mokslo institutus, 24 katedras, 41 profilinę kliniką. Įstaiga yra Kauno klinikų ir dviejų veterinarijos klinikų steigėja. Visuose universiteto padaliniuose dirba apie 10 000 darbuotojų, studijuoja 7 658 studentai. Rektorius pasidžiaugė, kad studentų LSMU nemažėja, atvirkščiai – norinčiųjų studijuoti skaičius kasmet auga. „Galime pasigirti tuo, kad baigusiesiems mūsų universitetą neteks varstyti darbo biržos durų. Darbas jiems, galima sakyti, garantuotas – ir čia, Lietuvoje, ir užsienyje mūsų specialistai laukiami. Be to, nemaža dalis studentų, baigę mokslus ir apsigynę daktaro laipsnį, pasilieka universitete ir čia siekia karjeros“, – kalbėjo rektorius.
Kauno klinikų generalinis direktorius R. Jurkevičius pristatė savo vadovaujamą įstaigą, kurioje ne tik gydomi pacientai, bet ir mokomi medicinos studentai, atliekami moksliniai tyrimai. Klinikos turi 70 skyrių, 7 000 darbuotojų, apie 2 000 lovų. Anot generalinio direktoriaus, jau pripažinta, kad tik dvi ligoninės Lietuvoje – Kauno klinikos ir Vilniaus Santariškių universitetinė ligoninė – yra nacionalinio lygmens ir kai kurios medicinos paslaugos gali būti teikiamos tik šiose įstaigose. R. Jurkevičius pasidžiaugė, kad Plungės ligoninė turi ir kompiuterinį tomografą, ir magnetinio rezonanso aparatą bei pasiūlė bendradarbiauti – Kauno specialistai minėtaisiais aparatais ištirtus pacientus galėtų konsultuoti teleradiologijos būdu.
Pabendravę su medikais, svečiai iš Kauno ėmėsi pacientų – pas kiekvieną specialistą buvo prisirašę 6-8 plungiškiai. Vieni jų konsultuoti vietoje, kiti išsamesniems tyrimams pakviesti į Kauną.
Kaip jau minėjome, po pietų Kauno medikų diena tęsėsi viešojoje bibliotekoje. Susitikti su garsiausiais šalies gydytojais atvyko mokiniai – Jaunųjų plungiškių draugijų nariai – iš „Saulės“ gimnazijos, Akademiko Adolfo Jucio pagrindinės, Senamiesčio mokyklos, Alsėdžių ir Žemaičių Kalvarijos vidurinių mokyklų. Dauguma jų – svajojantieji tapti medikais. Kaip sakė Plungiškių draugijos prezidentas L. Skierus, šio susitikimo tikslas – jaunus žmones supažindinti su mediko profesija, parodyti gražių pavyzdžių – kad reikia tik labai norėti, stengtis, tada galima tikrai daug pasiekti. „Žinokit, kad šitoj mažoje erdvėje yra tiek daug proto, žinių ir mokslo, kad baisu, jog visa tai čia gali netilpti“, – juokavo L. Skierus. Beje, susitikime su jaunimu dalyvavo ne tik medikai, bet ir dar vienas plungiškis – švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus.
Ir R. Žaliūnas, ir R. Benetis moksleivius ragino nebijoti sunkumų ir rinktis mediciną. Ir ne kur kitur – o LSMU. Akcentuota, kad, baigę mediciną, dirbti jie galės ir užsienyje, bet karjeros galimybės kur kas didesnės Lietuvoje.
Po renginio kalbintas rektorius R. Žaliūnas pasidžiaugė Plungiškių draugijos iniciatyva kviesti Kauno medikus į Plungę. „Gera proga visiems susitikti, pagelbėti saviškiams, parodyti, ką gero esame nuveikę, ko pasiekę. Ypač džiugi antroji misija – kad susitikome su jaunimu. Girdint, kad Plungės moksleiviai galvoja apie studijas mūsų universitete, tikrai širdį paglosto.“ Panašios nuomonės buvo ir prof. habil. dr. R. Benetis: „Manau, gerai, kad į Plungę atvyksta toks gausus būrys specialistų, savo srities profesionalų. Ir pacientams pagelbėjame, ir su medikais sveikatos politikos klausimus pagvildenam. Be to, juk ne tik mes Plungei, bet ir mums Plungė labai reikalinga.“