Į „Plungės“ laikraščio redakciją paskambinę plungiškiai klausia, kur dingo viduriniųjų kapinių (Telšių gatvėje) pakraščiuose stovėję šiukšlių konteineriai? Kas ir kodėl sumanė jų atsikratyti? Negi konteineriai buvo blogiau nei dabar jų vietoje riogsančios atliekų krūvos?
Telšių gatvės kapinėse kapavietes turintys ir jas prižiūrintys žmonės raginami rūšiuoti atliekas. Ant kalno, pačiame kapinių centre, pastatyti atskiri konteineriai bendroms buitinėms šiukšlėms, stiklui ir organinėms atliekoms (gėlėms, vainikams ir pan.).
Pasak kapinių prižiūrėtojo Česlovo Danilevičiaus, žmonės nepratę rūšiuoti, todėl augalams skirtame konteineryje neretai atsiduria ir stikliniai žvakių dėklai, ir visa kita. Perorientuoti nepadeda net ryškūs užrašai, nurodantys, kur ką reikia mesti. Neretai visos šiukšlės sumetamos į didžiuosius – organinėms atliekoms skirtus – konteinerius, todėl jie greitai pripildomi ir net perpildomi.
Iki šiol kapinių centre esančiais konteineriais naudojosi tik aplinkinių, ant kalno esančių kapaviečių prižiūrėtojai. Tie, kurių prižiūrimos kapavietės – pakalnėje, naudojosi ten buvusiais konteineriais. Ties garažais buvo du, dar tolėliau – trys konteineriai. Dabar jų neliko, todėl visi šiukšles turėtų nešti į kalną. Deja… Žmonės senų įpročių nekeičia – meta ten, kur buvo įpratę. Tik dabar ne į konteinerius, o į krūvas.
Anot Č. Danilevičiaus, dabartinė padėtis jam kelia nerimą. Šiuo metu žmonių kapinėse daug. Visi kažką tvarko, kažką išmeta, tad kiekvieno šiukšlintojo tikrai nesugaudysi. Juolab kad teritorija labai didelė. Atliekų krūvos ten, kur stovėjo konteineriai, sparčiai auga. O kas jas sutvarkys, kas tas šiukšles išveš?
Viena moteriškė, paklausta, kodėl meta šiukšles, nors parašyta nešiukšlinti, atsakė: „O kur jas dėti? Nešti į viršų? Aš net nežinau, kad ten yra konteineriai, – niekada ten nevaikštau. Visada čia šiukšles išmesdavau. Kodėl dabar nebegalima? Kur dingo konteineriai?“
Pasak kapinių prižiūrėtojo, daugelis žmonių, tvarkančių kapavietes pakalnėje, į kalną išties niekada nelipa ir nežino – yra ten konteineriai ar ne. Be to, daugelis tų tvarkytojų – jau garbingo amžiaus žmonės, kuriems gabenti šiukšles į kalną – fiziškai per sunku.
Kalbintų žmonių teigimu, jei valdžia nori tvarkingos aplinkos, reikia, kad konteinerių būtų kuo daugiau. Tuomet šiukšlės atsidurs juose, o ne patvoriuose. Kapinių pakraščiuose augantys atliekų kalnai įrodo – panaikinus konteinerius, šiukšlės niekur nedingsta.
Iš kapinių pakraščių konteineriai išgabenti miesto seniūnijos iniciatyva. Pasak miesto seniūno Gintaro Domarko, jų neliko dėl kelių priežasčių. Viena – kad jais naudojosi visi, kas norėjo: savo atliekas čia sunešdavo garažų savininkai, turgaus prekeiviai, gyventojai. Tik nedidelė dalis šiukšlių buvo iš kapinių. „Taigi metė visi, o mokėti turėjo seniūnija“, – sakė G. Domarkas.
Kita priežastis – laikas žmonėms priprasti atliekas rūšiuoti. Pasak seniūno, artimiausiu metu kapinių pakraščiuose bus panaikinti visi bendrieji atliekų konteineriai, liks tik viena konteinerių aikštelė – kapinių centre, ant kalno. Čia teks šiukšles sunešti iš visų kapinių pakraščių ir dar jas išrūšiuoti. „Ne tik viduriniųjų, bet ir visų kitų kapinių prižiūrėtojai įpareigoti palaikyti tvarką ir paauklėti žmones, jei jie atliekas išmeta ne ten, kur reikia“, – sakė seniūnas. Anot jo, kapinių prižiūrėtojams dabar teks dažniau prižvelgti tas vietas, kuriose įprasta atsikratyti atliekomis, ir nurodyti žmonėms, kur nuo šiol tai daroma. „Na, o jei nenorės žmonių mokyti, teks patiems prižiūrėtojams tas šiukšles iškuopti“, – griežtai kalbėjo G. Domarkas.
Senųjų ir naujųjų kapinių prižiūrėtojams šią problemą spręsti kiek paprasčiau – dauguma žmonių į kapines ateina ir išeina pro pagrindinius vartus, o štai į viduriniąsias patekti galima iš visų pusių. Todėl Č. Danilevičiui sudėtingiau sužiūrėti, kas ir kur šiukšles numeta. Be to, ir nemažai daliai žmonių lipti į kalną dėl atliekų visai nepakeliui. Todėl jų noras turėti konteinerį pakalnėje – visai suprantamas.